a
test
Skip to main content

İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Go Search
Ana Sayfa
Başkan
Kurumsal
Belediye Meclisi
İhale İlanları
e-belediye
Bütçe Ve Yatırımlar
Haberler
Bilgi Hizmetleri
Şehre Bakış
English
İletişim
  
Ana Sayfa > İstanbul Büyükşehir Belediyesi > Haber > İstanbul’un bütün otobüsleri kaliteli konforlu ve çevre dostu oluyor  

Haber: İstanbul’un bütün otobüsleri kaliteli konforlu ve çevre dostu oluyor

Version HistoryVersion History

KisaBaslik

İstanbul’un bütün otobüsleri kaliteli konforlu ve çevre dostu oluyor 

Ozet

İstanbul’da sefere başlayacak yeni otobüslerin erguvan renginde olacağını açıklayan Başkan Topbaş, “İnanıyorum ki gelecekte İstanbul’un otobüsleri de Londra’nın otobüsleri gibi marka olacak. İstanbul’un her yerine kaliteli, konforlu, çevre dostu araçlar hizmet verecek. Halk otobüsleri dahil eski otobüsler İstanbul’u terk edecek” dedi.

HaberMetni

Erguvan rengi damalı otobüsler Mayıs’ta sefere çıkıyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Emirgan Korusu'nda düzenlediği basın toplantısında, “İstanbul Otobüsünün Rengini Seçiyor” kampanyasının sonuçlandığını, internet üzerinden yapılan oylamada oyların yüzde 34.54'ünü alan erguvan rengi, damalı araçların seçildiğini açıkladı.

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yeni şirketi İstanbul Otobüs İşletmeleri AŞ'nin sefere koyacağı yeni otobüslerin renginin ve damalı olmasının İstanbul’a özgü olacağını vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, İstanbulluların daha önce kendi vapurlarını ve tramvaylarını seçtiğini hatırlattı ve teşekkür etti. Türkiye'den ve yurt dışından 171 bin civarında katılımla internet üzerinden İstanbul Otobüs İşletmeleri A.Ş'nin yeni otobüslerinin renginin seçildiğini ifade eden Kadir Topbaş, “İnanıyorum ki gelecekte İstanbul’un otobüsleri de Londra’nın otobüsleri gibi marka olacak. Her yerde bu otobüslerin bahsi geçecek” dedi.

Otobüsler yerli üretim ve alçak tabanlı

 

Erguvanın İstanbul'un simgesi olan renk olduğunu ve ilk etapta 172 otobüsün İstanbul'un birçok yerinde mayıs ayından itibaren hizmete başlayacağını dile getiren Başkan Topbaş, “Bu araçlar yerli bir üretim, Otokar'ın yaptığı araçlar. İhalesine bu şartlarla çıktık. Ayrıca çevreci, dezavantajlı grupların da rahatlıkla kullanabilme imkanı var. Arabanın düşük tabanlı olması çok önemli. Otokar ilk defa düşük tabanlı bir araç yaptı. Bu çok önemli. Yakıt kullanımı ve tasarrufu açısından çevre dostu diyebileceğimiz özelliklere sahip. İstanbul'un o güzel erguvan rengini artık İstanbul'un otobüslerinde de göreceğiz” diye konuştu.

 Eski otobüsler seferden kalkacak

İstanbul Otobüs İşletmeleri A.Ş'nin, katılımcılarının getirdiği otobüslerle, İstanbul'un caddelerinde en kaliteli, konforlu hizmeti vermeye başlayacağını anlatan Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “Otobüs, oturan ve ayakta toplam 96 kişi kapasiteli. Vatandaşlarımızdan otobüslerle ilgili yoğun bir talep var. Belediye olarak 2 bin otobüsü bizim tedarik etmemiz ciddi bir maliyet ve uzun bir süre gerektiriyor. Bu nedenle katılımcı bir yönetim anlayışıyla bir havuz oluşturmak suretiyle otobüs alımlarını başlattık. İstanbul Otobüs İşletmeleri A.Ş'nin çok başarılı olacağına inanıyorum.”

Mayıs ayında 172 otobüsle hizmete başlanacağını, ardından 500 otobüslük alımlarla bin 500 otobüs alınacağını, ihtiyaç olması halinde bu sayıyı 2 bin otobüse tamamlayacaklarını söyleyen Kadir Topbaş, “İstanbul'da yaşları kemale ermiş olan, çevreye sıkıntı veren araçlar var. Bu otobüslere İstanbullular artık teşekkür edecek ve otobüsler İstanbul'u terk edecekler. Vatandaşlarımız artık konforlu, kaliteli, dünyanın kültür başkenti olan bir şehre yakışır, İstanbul’a yakışır bir otobüsü caddelerde görecekler” şeklinde konuştu.

Otobüslerin rengi bayanların tercihi

Yeni otobüslerde estetik bir duygunun bulunduğuna dikkat çeken Başkan Topbaş, kampanyaya katılanların büyük bir bölümünün kadın olduğunu ifade ederek. “Onların seçimi olduğu için sanırım erguvan rengi tercih edildi. Bayanların tercihi olarak erguvan rengi otobüsler hizmete girecek. Bu otobüsün İstanbul'a cidden yakıştığını düşünüyorum. Tatlı, sevecen bir görünüşü var. Damalı oluşu da bu kente özgü. Dünyanın hiç bir yerinde damalı otobüs yok, bu da farklı bir estetiği getiriyor. Otobüste engelli rampası var. Elektrikli rampanın bazı problemleri olduğu için manuel tercih edildi. Otobüs alçak tabanlı, durağa geldiğinde tretuar seviyesine iniyor. İnsanlar rahatlıkla binebiliyor” diye konuştu.

Yatırımların yüzde 55’i ulaşıma yapıldı

İstanbul'da kendilerinin göreve geldiğinden bugüne kadar yatırım bütçesinin yüzde 55'ini ulaşıma ayırdıklarını, 231 kavşak düzenlemesi yaptıklarını, 24'ünün inşaatının da devam ettiğini kaydeden Topbaş, şunları kaydetti; “Bugüne kadar ayrıca 405 kilometre yeni yol yaptık, karayollarıyla ilgili yaptığımız yatırımlar toplamı 6.5 milyar lira. Metroyla ilgili yaptığımız yatırımlar da 5.5 milyar dolar civarında. Ulaşım başta olmak üzere bu şehrin sorunlarını çözmeye kendimize prensip edindik. Ulaşımla ilgili master planımızı hazırlayarak, ne yapmamız gerektiğini projelendirdik.”

İstanbul’un her noktasına kaliteli otobüs…

Vatandaşların, “Ben şu bölgede oturuyorum, bize niye iyi otobüs gelmiyor” demeyeceğini vurgulayan ve bu konforlu otobüslerin her yerde yaygın hale geleceğini müjdeleyen Topbaş, halk otobüslerinin de yenilenme zamanının geldiğinin altını çizdi. Topbaş, “Halk otobüsleri de artık kendilerini yenileyecek, bunlar gibi alçak tabanlı, kaliteli, konforlu yeni otobüsler alınacak. Renkleri aynı kalsa bile otobüslerin tasarımları değerlendirilecek” dedi.

Tertemiz çiçeklerle donatılmış bir İstanbul oluşturduklarını ve bu kadar güzel bir şehrin otobüslerinin de güzel olması gerektiğini belirten Topbaş, “Yolculuk yaptığınızda keyif veren, kaliteli, konforlu, otobüsler olması gerekiyor. Şehrin otobüslerinin de İstanbul'un kalitesine uyması gerekiyor. Yaptığımız iş bu. İnşallah bir kaç yıl içinde İstanbul'daki bütün otobüsler yenilenir” şeklinde konuştu.

Otobüslerin bakımı araç sahibine ait

Hizmete alınan araçların hepsinin bakımının, tamirinin ve servislerinin sahiplerine ait olacağını, belediye olarak yüzde 3'lük sembolik bir pay aldıklarını anlatan Topbaş, yalnızca metrobüs hattında kullandıkları büyük otobüsleri yurt dışından aldıklarını, çünkü bu metrobüs modellerinde henüz yerli üretimin yapılamadığı belirtti.

İstanbul Otobüs İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin de en geç 20 Mayıs'ta 100 otobüsle seferlere başlayacaklarını, haziran sonuna kadar 172 aracın hizmete gireceğini, daha sonraki süreçte 500'lik gruplar halinde otobüslerin devamının geleceğini söyledi.

HaberResmi

 

Pasif

No 

AnaSayfa

Yes 

Manset

Yes 

Document1

Kaynak

OSMAN KARABACAK, İSMAİL HAKKI ŞİMŞEK 

HaberTarihi

21.04.2011 17:55 

Target Audiences

No targeting

IlgiliBirim

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI; Özel Kalem Müdürlüğü; İ.E.T.T.; İSTANBUL OTOBÜS A.Ş. 

IlgiliHizmet

Ulaşım; Yaşam; Bütçe - Yatırım 

SureliHaber

No 

SureliHaberBitisTarihi

 

HaberGaleri1

HaberGaleri2

HaberGaleri3

HaberGaleri4

HaberGaleri5

HaberGaleri6

HaberGaleri7

HaberGaleri8

HaberGaleri9

HaberGaleri10

MansetSira

AltManset

No 

SureliMansetResim

 

FlickerID

72157626546388398 

CanliYayin

No 

CanliYayinLokasyon

27 

GorunenHaberSaati

21.04.2011 18:00 
Attachments
Version: 2.0 
Created at 21.04.2011 17:55  by o.karabacak 
Last modified at 21.04.2011 19:20  by o.karabacak