İbb Tube video izle video haberler video paylaş İBB Facebook Sayfası İBB'yi Twitter'dan takip edin! İBB Flickr İBB Youtube Televizyonu
Ana Sayfa > İstanbul Büyükşehir Belediyesi > Alt Siteler > Raylı Sistemler > TAKSİM - YENİKAPI METRO HATTI
İnteraktif Uygulama
e-belediye
 

TAKSİM – YENİKAPI METRO PROJESİ

YENİKAPI İSTASYONU

Yenikapı İstasyonu; Taksim-Yenikapı Metro Hattı, Marmaray ve Aksaray-Havaalanı, Başakşehir-Olimpiyat Stadı Metro Hatlarının birleştiği, yolculuk entegrasyonun gerçekleşeceği çok önemli bir istasyondur.

İstanbul Metro sisteminin en büyük entegre istasyonudur. Aç-kapa olarak inşa edilen istasyon hafif raylı sistem ve metronun ortak istasyonu olarak planlanmıştır. Ayrıca Marmaray istasyonu ile yolcu entegrasyonu mevcuttur. Yanında 482 araçlık otopark yapılması planlanmaktadır.

Toplam inşaat alanı (istasyon ve otopark) yaklaşık 59.000 m²’dir. İstasyon yapısı 3 katlı olarak zeminden 20 m derinlikte ve 482 araçlık otopark yapısı ise 12 m derinlikte yeraltında tasarlanmıştır. Bu istasyona başlanabilmesi için 6 yıllık bir süre zarfında, 23.250 m²’lik bir alanda 6-10 m. arasında değişen derinlikte olmak üzere bu güne kadar toplam 201.474 m³ arkeolojik kazı yapılmıştır. İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü denetiminde istasyon alanında yürütülen arkeolojik kazılarda çok sayıda tarihi buluntuya rastlanmıştır. Kazı alanındaki buluntuların uzmanlarca incelenmesi sonucu İstanbul’un tarihinin 8.500 yıl öncelerine dayandığının tespiti yapılmıştır.

Şu ana kadar yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında 5.-15. yüzyıl aralığına tarihlenen 23 adet ahşap gemi batığına rastlanılmıştır. Batıkların tamamı İstanbul Üniversitesi Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü uzmanları tarafından tuzdan arındırma havuzuna taşınmış olup konservasyon çalışmaları devam etmektedir. Bu çalışmaların tamamlanmasından sonra maketleri hazırlanıp İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğünün belirleyeceği yerde sergilenecektir.

Yenikapı istasyon alanındaki küçük kilise (şapel) temel kalıntısı, Koruma Kurulu Kararı doğrultusunda İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü yetkilileri nezaretinde belgeleme çalışmaları yapılarak geçici olarak istasyon alanı içinde uygun görülen bir bölgeye kaldırılmıştır.

Marmaray Projesi Yenikapı İstasyonu ve Aksaray-Yenikapı LRTS hattı ile entegre olan İstanbul Metrosu Yenikapı İstasyonu yolcu aktarımında raylı sistemlerde büyük avantaj sağlayacaktır.

Haliç Metro Geçiş Köprüsü ve Yenikapı İstasyonu 15.02.2014 tarihinde Sn. Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN'ın katılımıyla halkımızın hizmetine açılmıştır.

 

 

 

 

 
 

 

 
 

YENİKAPI İSTASYONU (YENİKAPI TRANSFER MERKEZİ)
 
• 5,2 KM’LİK TAKSİM-YENİKAPI METRO HATTININ EN BÜYÜK     İSTASYONU.
• METRO SİSTEMİNİN EN BÜYÜK VE MERKEZİ ENTEGRASYON İSTASYONU OLACAK.
• 3 FARKLI SİSTEMİN ENTEGRASYON NOKTASI;


1. MARMARAY
2. HAFİF METRO (AKSARAY-YENİKAPI’YA UZUYOR) HAVALİMANI-YENİKAPI)
3. TAKSİM- YENİKAPI HATTI (ŞİŞHANE’DEN)

AKSARAY HAFİF METRO (LRTS) İSTASYONU-YENİKAPI İSTASYONU BAĞLANTISI

 

Yenikapı İstasyonu bölgesinde inşa edilmekte olan LRTS Yenikapı İstasyonu; hem Taksim istikametinden gelecek olan yolcuların hem de Marmaray vasıtası ile gelen yolcuların Otogar-Havaalanı ve Başakşehir yönüne ulaşmasını sağlayacak önemli bir istasyondur.

 


Arkeolojik kazı çalışmaları sebebiyle yer teslimleri geciken istasyonda inşaat çalışmaları devam etmektedir.
Marmaray ve İstanbul Metrosu hatları ile entegre olacak olan Aksaray-Yenikapı LRTS hattının tünellerinin açılma çalışmaları bitirilmiş olup, hat üzerindeki demiryolu işleri, Elektro-Mekanik ve İnce İşler ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.
2014 yılı içerisinde söz konusu hattın işletmeye alınması planlanmıştır.

VEZNECİLER İSTASYONU

Şişhane-Yenikapı Metro hattı üzerinde bulunan Vezneciler İstasyonu 16 Mart 2014 tarihinde halkımızın hizmetine açılmıştır.
Vezneciler İstasyonu’nun Şehzadebaşı Caddesi üzerindeki çıkışlarından birinde, Koruma Kurul Kararlarına bağlı olarak gerçekleştirilen arkeolojik çalışmalar hala devam ediyor.
Hizmete alınan Vezneciler İstasyonu’na, İstanbul’un işgali sırasında bu bölgedeki karakolda şehit edilen askerlerimizin anısına “Vezneciler İstasyonu 16 Mart Şehitleri Girişi” ismi verildi. Ayrıca İstasyon girişine olayı üç dilde anlatan anıt (mihenk taşı) da konuldu.
3.5 km uzunluğundaki Şişhane-Yenikapı Metrosu'nun Haliç Metro Geçiş Köprüsü üzerinde yer alan Haliç istasyonu ile Yenikapı istasyonu 15 Şubat 2014 tarihinde hizmete alınmıştı.
Şişhane-Yenikapı projesi kapsamında; Haliç Metro Köprüsü’nün köprü ayakları, Vezneciler İstasyonu ve Yenikapı İstasyon bölgelerinde sürdürülen arkeolojik kazı ve belgeleme çalışmaları bugüne kadar titizlikle yürütüldü.
Vezneciler İstasyonu bölgesinde yapılan arkeolojik kazılarda elde edilen buluntular, İstanbul Arkeoloji Müdürlüğü tarafından koruma altına alındı. Bu buluntulardan en önemlisi sayılabilecek Bizans dönemine ait (Opus Sectile) mozaiği İstanbul Arkeoloji Müze Müdürlüğü denetiminde kaldırıldı.
• Vezneciler İstasyonu yüzeyden 30 m. derinliğinde inşa edildi.
• Vezneciler İstasyonunda ve istasyon girişlerinde, engelli erişimine uygun şekilde uluslararası standartlar doğrultusunda; yürüme ve ikaz bantları, tutunma barları ve özürlü asansörü tesis edilerek yüzeyden perona erişim kolaylığı sağlandı.
• Görme engelli vatandaşlarımız için zemine kabartılı yürüme yolu yapılarak istasyon girişinden perona kadar güvenli erişim sağlandı.
• Rayların altına titreşimi önleyici elastomer yastık uygulanarak, trenin sebep olduğu gürültü ve vibrasyon en aza indirilerek seyahat konforu arttırıldı. Projenin Tarihi yarımada da olması nedeniyle titreşim sönümleyici ve gürültüyü minimuma indiren ray bağlantı sistemleri tercih edildi.
• Vezneciler Metro İstasyonunun işletmeye alınması ile İstanbul Üniversitesi Beyazıd Kampüsü çalışanları ve öğrenciler ile bölge halkı ve  bölge esnafı raylı sistemlerle konforlu bir ulaşım  sistemine kavuşmuş olacak. İstasyonun hizmete alınması bölge turizmine olumlu katkılar sağlaması bekleniyor.

 

 

 

 

YOLCULUK SÜRELERİ 

Yenikapı’dan;
   Taksim’e                 :8 dakika’da,
   4.Levent’e               :20 dakika’da,
   Hacıosman’a            :32 dakika’da,
   Otogar’a                  :19 dakika’da,
   Havalimanı'na          :32 dakika’da,
   Olimpiyat Stadı'na    :42 dakika’da,
   Üsküdar’a                :12 dakika’da,
   Kadiköy’e                :18 dakika’da,
   Kartal’a                   :47 dakika’da 

seyahat edilebilecek.

Not: Hat sonlarındaki aktarmalar için geçen süreler dikkate alınmamıştır.

 

Toplam 5.124 metre uzunluğundaki Zeytinburnu-Bağcılar Tramvay Projesi, mevcut Kabataş-Zeytinburnu Tramvay Hattının Güngören-Bağcılar yönüne uzatılması amacıyla uygulamaya geçirilmiştir...
Devamı için tıklayınız..

Reklam / Hizmet Duyurusu


Başkan Topbaş'a Kore Devlet Nişanı
 
TRAFIK KAMERALARI
 
E-BEYANNAME
 
E-Sorgulama ve E-Ödeme
 
EKPSS
 
SEHIR REHBERI
 
BeyazMasa Başvuru Formu
 
10.Yıl İBB Yatırımları
 
Sosyal Tesisler
 
İBB'yi takip edin - Twitter
 
İBB'yi takip edin - Facebook
 
Kariyer Günleri İbb
 
BELNET hizmete devam ediyor
 
İstanbul Spor Envanteri
 
İstanbul Bültenleri
 
istanbulmetrosu.com web sitesi
 
İBBWeb Tv
 
Kulliyat
 
Şehir Tiyatroları
 
E-Bülten Arşivi
 
2014 Yılı Bütçesi
 
İFM Web Sitesi
 
Güvenli İnternet Hizmetleri
 
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Web Sitesi
 
Kamulaştırma Başvurusu
 
Kardeş Şehirler
 
Stratejik Plan
 
Tarihi Yarımada Yönetimi
 
İtfaiye
 
Zabıta