İbb Tube video izle video haberler video paylaş İBB Facebook Sayfası İBB'yi Twitter'dan takip edin! İBB Flickr İBB Youtube Televizyonu

Ana Sayfa > Gündem

İnteraktif Uygulama
e-belediye
 
Online Ziyaretçi:10510
Metrobüs duraklarına yürüyen merdiven geliyor, metro yatırımları daha da hızlanıyor…
21.04.2008 18:00:00         Bookmark and Share karakter büyüklüğü Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın ! Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın !
Metrobüs duraklarına yürüyen merdiven yaparak daha hızlı ve konforlu erişim sağlayacaklarını açıklayan Başkan Topbaş, “Önümüzdeki dönem metro yılı olacak. Seçimin ardından 5 yıl içinde Sarıyer'den Silivri'ye ve Beykoz'a metroyla gidilecek” dedi.

Metrobüs duraklarına özürlülere uygun yürüyen merdiven…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Şirketlerinden Halk Ekmek A.Ş’nin hizmetlerini bir basın toplantısıyla anlatan Başkan Kadir Topbaş, toplantının ardından basın mensuplarının çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı. Metrobüslere erişim sağlayan üst geçitlerin yerine yürüyen merdiven koyacaklarını açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Avcılar ile Topkapı arasında hizmet veren ve günde 224 bin yolcunun taşındığı metrobüsü okulların açılması üzerine acele hizmete aldıklarını belirterek, yolcu talebinin beklenenin çok üzerinde olması nedeniyle mevcut üst geçitlerin talebi karşılamadığını söyledi. Bu üst geçitlerin sökülerek yerine özürlülerin de kullanımına uygun yürüyen merdivenler koyacaklarını ifade eden Başkan Kadir Topbaş, bunun için firmalardan teklif aldıklarını dile getirerek, “Yürüyen merdiveni kent yaşamına sokmak istiyoruz. İlk uygulamasını da Sirkeci’de yapacağız” dedi.

Mevcut üst geçitlerin de köylerde ve İstanbul’un Kemerburgaz, Celaliye gibi uzak noktalarında ihtiyaç duyulan yerleşim alanlarında kullanılacağını anlatan Kadir Topbaş, metrobüsün ikinci aşamasını oluşturan Topkapı-Mecidiyeköy arasını da yıl sonuna kadar hizmete sokmayı amaçladıklarını belirtti.

İGDAŞ ve İDO’ya talep çok…

İGDAŞ ve İDO’nin özelleştirilmesinden ciddi rakamlar elde edebilmek için her birinin güçlü bir şirket olarak ortaya çıkması gerektiğini, bu nedenle de özel sektör mantığı ile çalışmalarına fırsat verdiklerini ifade eden Başkan Topbaş, “Şu anda elimizdeki en güçlü şirketlerin başında İGDAŞ VE İDO geliyor. Mart 2009’da yapılacak yerel seçimlerin ardından bu iki şirketi de satışa çıkaracağız, elde edilecek gelirle de 150 kilometrelik raylı sistem yapmayı planlıyoruz. Öte yandan, İSKİ ilgili de özelleştirme talepleri var, ancak şu anda böyle bir özelleştirme gündemimizde yok” diye konuştu.

İGDAŞ ve İDO’ya değişik ülkelerden yoğun talepler geldiğini vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Özellikle satış haberlerinden sonra bu ilgi daha çok arttı. Çok büyük yatırımlara rağmen İGDAŞ 2007’de 65 milyon, İDO da 45 milyon YTL kar etti. İGDAŞ yüzde 95 oranında yatırımlarını tamamladı. Bu şirketlerimiz müşterisi sürekli artan karlı şirketler” dedi.

“Önümüzdeki dönem metro yılı olacak!...”

İstanbul’un temel metro yatırımları için 7,5-8 milyar dolar kaynağa ihtiyaç duyduklarını, İGDAŞ ve İDO’nun satışından ise daha büyük bir gelir beklediklerini belirten Başkan Kadir Topbaş, Ümraniye, Kartal ve Ayazağa hatları için 1 milyar 570 milyon euro kaynak bulduklarını, bunların dışında Ulaşım Master Planı’nda yer alan ve 2023 yılında bitirilmesi hedeflenen 7 hattı önümüzdeki dönem sonunda hizmete almayı planladıklarını söyledi. 2009’daki yerel seçimin ardından seçimin ardından 5-6 yıl içinde Sarıyer’den Silivri’ye ve Beykoz’ metroyla gidilebileceğini vurgulayan Kadir Topbaş, “Önümüzdeki dönem metro yılı olacak” dedi.

Başkan Topbaş, ulaşım hizmetlerinin tümüyle özelleştirme şeklinde veya yap-işlet modeliyle neden verilmediği yönündeki bir soruyu ise, “Göreve geldiğimiz ilk yıllarda görüşme yaptığımız şirketlere ulaşımla ilgili mevcut raylı sistemlerin tamamını yap-işlet olarak vermeye hazır olduğumuzu hep söyledik. Biz mevcut ulaşım sistemlerimizi, İstiklal Caddesi'ndeki tramvay dahil, şu an inşaatı yapılanlar dahil masaya koymaya hazırız. Maalesef ciddi yanıt alamadık. Çünkü metro yatırımları çok büyük yatırımlar. Geri dönüşleri çok uzun yıllar sürüyor. Gelen birkaç firma bizden yolculuk konusunda garantiler istedi. Öyle rakamlar koydular ki o paralar bile neredeyse metroyu yapacak kadardı. Metro gibi ağır maliyetli yatırımları birçok ülkede hükümetler yapmıştır. Biz kendi kaynaklarımızla yapmaya çalışıyoruz” cevabını verdi.

Haliç Tersanesi ‘Denizcilik Müzesi’ olacak…

Haliç Tersanesi’nin Şehir Hatları’nın devrinden sonra ihaleyle İDO’nun kullanımına verildiğini ifade eden Başkan Kadir Topbaş, tersanelerdeki yoğunluk nedeniyle burada İDO gemilerinin kızaklandığını hatırlattı. “Denizcilik Müsteşarlığı ile birlikte burayı denizcilik müzesi yapacağız” diyen Kadir Topbaş, İDO’nun özelleştirilmesi sırasında Haliç Tersanesi’nin bunun dışında tutarak hem tersane, hem müze olarak kullanabileceklerini kaydetti.Resim Galerisi
( 1 / 5 )


Reklam / Hizmet Duyurusu


İklim Değişikliği Zirvesi
 
TRAFIK KAMERALARI
 
E-BEYANNAME
 
E-Sorgulama ve E-Ödeme
 
SEHIR REHBERI
 
BeyazMasa Başvuru Formu
 
Başkan Topbaş'a Kore Devlet Nişanı
 
12.Yıl İBB Yatırımları
 
Şehir Tiyatroları
 
eurodesk
 
Sosyal Tesisler
 
İBB'yi takip edin - Twitter
 
İBB'yi takip edin - Facebook
 
İBB Ücretsiz Spor
 
BELNET hizmete devam ediyor
 
İstanbul Spor Envanteri
 
İstanbul Bültenleri
 
istanbulmetrosu.com web sitesi
 
İBBWeb Tv
 
Kulliyat
 
E-Bülten Arşivi
 
2016 Yılı Bütçesi
 
T.C. Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık)
 
İFM Web Sitesi
 
Sağlık Hizmetleri Web Sitesi
 
Kamulaştırma Başvurusu
 
Kardeş Şehirler
 
Stratejik Plan
 
Tarihi Yarımada Yönetimi
 
İtfaiye
 
Zabıta