Lütfen Bölgenizi Seçiniz... İstanbul 4.Bölge İstanbul 3.Bölge İstanbul 2.Bölge İstanbul1.Bölge Beyoğlu Bölge Anadolu 1.Bölge Anadolu2.Bölge Anadolu1.Bölge Anadolu2.Bölge Anadolu2.Bölge Anadolu2.Bölge Anadolu 3.Bölge Zincirlikuyu Mezarlıklar Müdrlüğü
  Açmak istediğiniz bölgeye tıklayınız...  
   
          Adem Avcı
İstanbul Büyükşehir belediye          Mezarlıklar Müdürü


Adem Avcı :

1966 yılında Artvin-Yusufeli'nde doğdu. Orta öğrenimini Yusufeli’nde tamamladı. Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Arap Dili veEdebiyatı bölümünden 1988 yılında mezun oldu. Yusufeli’nde bir süre din görevlisi olarak çalıştıktan sonra, 1992 ve 1995 yılları arasında serbest çalıştı.
Adem Avcı, 1995 yılında İstanbul Bağcılar Belediye Başkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü'ne atandı. 2004 yılı Haziran ayına kadar bu görevde kaldı. 11.06.2004 tarihinden itibaren Mezarlıklar Müdürlüğü görevini yürütüyor. Arapça ve İngilizce bilen Adem Avcı, evli ve üç  çocuk babası.

                                       MÜDÜRLÜK TANITIMI VE BİRİMLERİMİZ

Hizmetler Hakkında

    1937 yılında kurulan Mezarlıklar Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonu içerisinde ve Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığına bağlı olarak cenaze defin hizmetleri konusunda Belediyeye verilen görevleri yerine getirmektedir.

   Mezarlıklar Müdürlüğü; Belediye tabiplikleri, hastane ve diğer sağlık kuruluşları tarafından ‘gömme izin kağıdı‘ düzenlenerek sevk edilen veya vatandaşlar tarafından ‘gömme izin kağıdı’ ile başvurusu yapılan cenazelerin,cenaze ve defin hizmetlerinin yapılarak kaldırılması görevini ifa eder...

   İstanbul Büyükşehir Belediyesi hudutları içerisinde bulunan halkımıza cenaze defin hizmetini ücretsiz vermek, Belediye mülkü mezarlıklarda mezar yerleri tahsis etmek, mezar üstü-altı inşaatlarına ruhsat vermek, bunlara ait ücretleri tahsil etmek, defter kayıtlarını tutmak, şehirlerarası cenaze nakillerini yapmak, yeni mezarlık alanları tahsis ederek hizmete açmak, özel mezarlıkların açılmasını yasalar çerçevesinde teşvik etmek, Mezarlıklar Müdürlüğünün başlıca görevleridir.

   Mezarlıklar Müdürlüğü tarafından 10-15’i şehirlerarası cenaze nakli olmak üzere günde 125-130 defin işlemi yapılmaktadır.

Hizmet Birimlerimiz

   Defin ve mezarlık hizmetleri, Mezarlıklar Müdürlüğü’ne bağlı Bölge Müdür Yardımcılıkları ile bunlara bağlı Cenaze İşleri Şefliklerince yürütülmektedir.

  Kentin ihtiyaçlarına uygun olarak, Avrupa yakasında 5 adet Bölge Müdür Yardımcılığı ve 8 şeflik; Anadolu yakasında ise 3 adet Bölge Müdür Yardımcılığı ve 5 şeflik bulunmaktadır.

  Merkez birim olarak Zincirlikuyu’da hizmet veren Şehirlerarası Cenaze Nakil Şefliği ise doğrudan Müdürlüğe bağlıdır

İstanbul Mezarlıkları :

İstanbul`da 333 adet mezarlık bulunmakta, bu mezarlıklar toplam 8 milyon metre kare alanı kapsamaktadır.     Bu mezarlıkların 268 i Müslüman, 65 i ekaliyet ( gayri Müslim ) mezarlığıdır. Mezarlıkların çoğu dolu veya % 90 doluluk oranına yaklaşmış durumdadır.
Kentin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde mevcut mezarlıkların genişletilmesi çalışmalarının yanı sıra, Avrupa yakasında 1 milyon 548 bin metre kare, Anadolu yakasında ise 861 bin metre kare yeni mezarlık alanları oluşturulması için planlama yapılmaktadır.
İstanbul genelinde mezarlıkların rehabilitasyon, peyzaj, güvenlik, temizlik, aydınlatma ve duvar yapımı işleri de devam etmektedir.
 Müdürlük Merkezi :

Adres : Büyükdere Caddesi Zincirlikuyu mezarlık alanı girişi, Şişli-İSTANBUL
Santral Tel.: 0 212 312 65 85
Faks: 0 212 211 51 31