İbb Tube video izle video haberler video paylaş İBB Facebook Sayfası İBB'yi Twitter'dan takip edin! İBB Flickr İBB Youtube Televizyonu
Ana Sayfa > İstanbul Büyükşehir Belediyesi > Kurumsal > Belediye Tarihçesi
İnteraktif Uygulama
e-belediye
 
Belediye Başkanları

Cumhuriyet ilan edildiğinde İstanbul’da yerel yönetici olarak Haydar bey (Yuluğ) görev yapıyordu. 14 Ekim 1930’da yerel seçimler yapıldı. İstanbul Umumi Meclisi, Vali ve Belediye Başkanı Muhittin bey tarafından 6 Kasım 1930’da açıldı. Mart 1957’de vilayet ile belediye ayrıldı. Bu arada imar çalışmaları nedeniyle Belediye Meclisi tarafından 1 Haziran 1957 tarihinde Adnan Menderes’e ‘’İstanbul Fahri Belediye Reisi’’ unvanı verildi.

27 Mayıs 1960 sonrası şehrin yönetiminde bir süre istikrar sağlanamadı. 10 Haziran 1960 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile yeni seçimlere kadar belediye başkanlarının görevlerine son verilerek Belediye Kanununun 94.maddesi gereğince atama yoluyla başkanlar getirilmesi kararlaştırıldı. İstanbul’da üç yılda 7 kez belediye başkanı değişti. 1961 Anayasasına göre 27 Temmuz 1963 tarihinde çıkartılan yasa ile belediye başkanlarının seçiminde tek dereceli çoğunluk usulü getirildi. 17 Kasım 1963’te yerel seçimler yapıldı ve İstanbul’un seçimle belirlenen ilk belediye başkanı Haşim İşcan oldu.

3030 Sayılı Yasa ile başlayan Büyükşehir Belediyesi döneminin 26 Mart 1984 tarihinde yapılan ilk seçiminde Bedrettin DALAN belediye başkanı olarak seçildi.


Haydar Bey 15 Nisan 1923 - 8 Haziran 1924
Emin Erkul 9 Haziran 1924 -20 Ocak 1926
Muhittin Üstündağ 29 Ocak 1926 - 4 Aralık 1938
Lütfi Kırdar 8 Aralık 1938 -16 Ekim 1949
Fahrettin Kerim Gökay 24 Ekim 1949 - 26 Ekim 1957
Kemal Hadımlı(vekil) 12 Temmuz 1957 - 5 Ekim 1957
Mümtaz Tarhan 29 Kasım 1957 - 11 Mayıs 1958
Ethem Yetkiner 14 Mayıs 1958 - 24 Aralık 1958
Kemal Aygün 25 Aralık 1958 - 27 Mayıs 1960
Refik Tulga 27 Mayıs 1960 - 14 Haziran 1960
Şefik Erensü 14 Haziran 1960 - 24 Eylül 1960
Refik Tulga 24 Eylül 1960 - 26 Şubat 1962
Turan Ertuğ 27 Şubat 1962 - 16 Mart 1962
Kadri İlkay (vekil) 8 Haziran 1962 - 22 Haziran 1962
Kamuran Görgün 17 Mart 1962 - 30 Ocak 1963
Niyazi Akı (vekil) 31 Ocak 1963 - 28 Şubat 1963
Necdet Uğur 28 Şubat 1963 - 9 Aralık 1963
Haşim İşcan 10 Aralık 1963 -11Mart 1968
Faruk Ilgaz (vekil) 12 Mart 1968 - 6 Haziran 1968
Fahri Atabey 8 Haziran1968 - 9 Aralık 1973
Ahmet İsvan 14 Aralık 1973 - 11 Aralık 1977
Aytekin Kotil 14 Aralık 1977 - 12 Eylül 1980
İsmet Hakkı Akansel (atamayla) 12 Eylül 1980 - 30 Ağustos 1981
Ecmel Kutay (atamayla) 30 Ağustos 1981 - 24 Eylül 1982
Abdullah Tırtıl (atamayla) 24 Eylül 1982 - 26 Mart 1984
Bedrettin Dalan 26 Mart 1984 - 28 Mart 1989
Nurettin Sözen 28 Mart 1989-27 Mart 1994
Recep Tayyip Erdoğan 27 Mart 1994- 6 Kasım 1998
Ali Müfit Gürtuna 12 Kasım 1998- 18 Nisan 1999
Ali Müfit Gürtuna 18 Nisan 1999 - 01 Nisan 2004



  İstanbul Tarihçesi
İstanbul, tarih sahnesine çıktığı ilk devirlerden bu yana hep önemli bir şehirdi. Cumhuriyet’in kuruluşuna kadar başkent olma imtiyazını da hemen hemen her devirde üzerinde taşıdı. Bu nedenle, İstanbul’la ilgili şehircilik hizmetleri, çoğu kez kralları, imparatorları, padişahları ilgilendirdi.
Devamı


Reklam / Hizmet Duyurusu


Başkan Topbaş'a Kore Devlet Nişanı
 
TRAFIK KAMERALARI
 
E-BEYANNAME
 
E-Sorgulama ve E-Ödeme
 
EKPSS
 
SEHIR REHBERI
 
BeyazMasa Başvuru Formu
 
10.Yıl İBB Yatırımları
 
Sosyal Tesisler
 
İBB'yi takip edin - Twitter
 
İBB'yi takip edin - Facebook
 
Kariyer Günleri İbb
 
BELNET hizmete devam ediyor
 
İstanbul Spor Envanteri
 
İstanbul Bültenleri
 
istanbulmetrosu.com web sitesi
 
İBBWeb Tv
 
Kulliyat
 
Şehir Tiyatroları
 
E-Bülten Arşivi
 
2014 Yılı Bütçesi
 
İFM Web Sitesi
 
Güvenli İnternet Hizmetleri
 
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Web Sitesi
 
Kamulaştırma Başvurusu
 
Kardeş Şehirler
 
Stratejik Plan
 
Tarihi Yarımada Yönetimi
 
İtfaiye
 
Zabıta