ana sayfa  iletişim  
İbb Tube video izle video haberler video paylaş İBB Facebook Sayfası İBB'yi Twitter'dan takip edin! İBB Flickr İBB Youtube Televizyonu
Ana Sayfa > İstanbul Büyükşehir Belediyesi > Alt Siteler > Raylı Sistemler
İnteraktif Uygulama
e-belediye
 


AKSARAY - HAVALİMANI HAFİF METRO

 

I. Aşaması Aksaray-Otogar Hattı, II. Aşaması ise Otogar-Yenibosna Hattı olan 18.4 km.’lik hafif metro raylı sisteminin Atatürk Havalimanı’na kadar uzatılarak İstanbul raylı sistemlerinin dış dünyaya entegre olması için 1,934 km’lik Yenibosna-Havaalanı Arası’nın inşasına karar verilmiştir.

Hafif metro sisteminin havalimanına kadar ulaşmasıyla günde ortalama 300 ila 500 uçağın iniş-kalkış yaptığı ve 35.000 ila 55.000 yolcunun giriş-çıkış yaptığı Atatürk Havalimanı’nın şehirle kesintisiz bağlantısı sağlanmıştır.

Olumsuz hava koşullarında veya trafik kazaları nedeniyle karayolunun tıkanması halinde bile havalimanına artık rahatlıkla ulaşılmaktadır.

Temeli 19 Şubat 2000 tarihinde atılan hafif metro sistemi 2 istasyona sahiptir:
1. İstasyon: Dünya Ticaret Merkezi (DTM)
2. İstasyon: Atatürk Havalimanı

DTM İstasyonu vasıtasıyla Dünya Ticaret Merkezi, Mydonose Showland’e ve CNR Expo Fuarı’na insanların yüksek yoğunlukta ve çok hızlı bir şekilde ulaşmalarına katkıda bulunmaktadır.

İdaremiz; Devlet Hava Meydanları İşletmesi ile koordineli çalışarak Havalimanı İstasyonu’nu, iç ve dış hatlara en kolay, seri ve ekonomik ulaşımı temin edecek şekilde projelendirmiştir.

13 Aralık 2002 tarihinden itibaren yolcu taşınmasına başlanmış olup, 20 Aralık 2002 günü resmi açılışı yapılmıştır. Yeni yapılan 2 istasyonda toplam 4 adet yürüyen merdiven, 3 adet özürlü asansörü bulunmaktadır. Hafif metro hattımız, 36.000 yolcu/saat/yön yolcu kapasitesine sahiptir. 

Türkiye’de ilk olarak; demiryolunun, ısıl değişim ve deprem etkileri altında korunması amacıyla 8 adet ray genleşme derzi monte edilmiştir.

 

 

Toplam 5.124 metre uzunluğundaki Zeytinburnu-Bağcılar Tramvay Projesi, mevcut Kabataş-Zeytinburnu Tramvay Hattının Güngören-Bağcılar yönüne uzatılması amacıyla uygulamaya geçirilmiştir...
Devamı için tıklayınız..

Reklam / Hizmet Duyurusu


Başkan Topbaş'a Kore Devlet Nişanı
 
TRAFIK KAMERALARI
 
E-BEYANNAME
 
E-Sorgulama ve E-Ödeme
 
EKPSS
 
SEHIR REHBERI
 
BeyazMasa Başvuru Formu
 
10.Yıl İBB Yatırımları
 
Sosyal Tesisler
 
İBB'yi takip edin - Twitter
 
İBB'yi takip edin - Facebook
 
Kariyer Günleri İbb
 
BELNET hizmete devam ediyor
 
İstanbul Spor Envanteri
 
İstanbul Bültenleri
 
istanbulmetrosu.com web sitesi
 
İBBWeb Tv
 
Kulliyat
 
Şehir Tiyatroları
 
E-Bülten Arşivi
 
2014 Yılı Bütçesi
 
İFM Web Sitesi
 
Güvenli İnternet Hizmetleri
 
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Web Sitesi
 
Kamulaştırma Başvurusu
 
Kardeş Şehirler
 
Stratejik Plan
 
Tarihi Yarımada Yönetimi
 
İtfaiye
 
Zabıta