ana sayfa  iletişim  
İbb Tube video izle video haberler video paylaş İBB Facebook Sayfası İBB'yi Twitter'dan takip edin! İBB Flickr İBB Youtube Televizyonu

Ana Sayfa > Gündem

İnteraktif Uygulama
e-belediye
 
Online Ziyaretçi:2436
3W Kongresi’ne katılan yerel yöneticiler buluştu
22.05.2013 17:00:00         Bookmark and Share karakter büyüklüğü Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın ! Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın !
Istanbul3WCongress 2013’e katılan yerel yöneticiler İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde bir araya gelerek şehirlerin sorunlarını görüştü.


“İstanbul Uluslararası Katı Atık Su ve Atık Su Kongresi’’ne (Istanbul3WCongress 2013)” katılan belediye başkanları bir araya geldi. Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreteri Prof. Dr. Adem Baştürk, İstanbul’un dünyanın en büyük ve en önemli metropollerinden biri olduğunu belirterek, “Bu kadar büyük bir şehrin elbette yapılması gereken işleri de büyük oluyor. Ancak, attığımız planlı adımlar sayesinde bu işleri sorun olmadan çözüyoruz” dedi.

Günde ortalama 2 milyon 350 bin metreküp su tüketilen İstanbul’da bu su temin edilirken, şehrin 60 yıllık içme suyu altyapısını da hazırladıklarını vurgulayan Baştürk, “Gerçekleştirdiğimiz büyük projelerle 2071’e kadar içme suyu sorununu çözdük. Atık suların Marmara Denizi’ne karışmaması için başlattığımız çalışmalarda sona geldik” diye konuştu.

Toplantıda bir sunum yapan İstanbul İSKİ Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Demir de 1990 yıllarının ortasında İstanbul su ve atıksu konusunda iyi bir noktada olmadığını hatırlatarak, “Ancak bugün güzel bir sisteme sahibiz. 20 yıl içinde su ve atıksu konularında başarı öykülerimiz var. İSKİ Genel Müdürlüğü olarak içme suyunu temin etmek, kullanılmış suları arıtıp uzaklaştırmak ve içme suyu kaynaklarının korunmasını sağlamakla yükümlüyüz. Yaptığımız çalışmalarla İstanbul çevre konusunda çok büyük mesafeler aldı” şeklinde konuştu.

Katılımcılar İSKİ’nin çevre yatırımlarından etkilendi

İstanbul’daki su ve nüfus durumlarının ise a bakıldığında bunların ters orantılı olduğunu vurgulayan Demir, suyun Asya yakasından Avrupa yakasına geçirilmesinin önemli yatırımlar gerektirdiğini söyledi. 17 bin kilometre içme suyu şebeke uzunluğuna sahip şehrin çevre yatırımları konusunda çok ileri teknolojiyi kullandığının altın çizen Demir, şöyle konuştu;

“Melen’den, yani 185 kilometre uzaktan getirdiğimiz suyu dev borularla Boğaz’ın altından geçirerek Avrupa yakına taşıdık. Bu projenin bütün etapları  tamamlandığında İstanbul’daki kapasitesi ikiye katlanacak. Haliç’in atıklardan temizlenmesi ile ilgili yapılan çalışmalar kapsamında da 2200 milimetre çapındaki tünelle Boğaz’dan alınan deniz suyu Haliç’e akıtıyoruz. İstanbul’da çok sayıda dere var. Yağışlı zamanlarda etrafta oturanlara can ve mal kaybı yaratan dereleri ıslah ettik. 108 derede dere ıslah çalışmaları yapıldı. Hazırladığımız su master planı çerçevesinde ihtiyaçlar artıyor. 2040’lı yollarda 4 milyon 6 metreküp suya ihtiyaç olacak. Atıksuya dönüştüğünde de arıtılmasına ilişkin çalışmalarımız devam ediyor. Son yapılan atıksu arıtma tesisleri ile arıtılmış su oranının yüzde yüze ulaşması için çalışmalar devam ediyor.”

Toplantıya katılan Amsterdam ve Budapeşte Belediyelerinin temsilcileri de şehirlerindeki su ve atıksu çalışmaları hakkında sunum yaparak detaylı bilgiler verdiler. Sunumu katılımcılar tarafından ilgiyle takip edilen İSKİ Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Demir, İstanbul’daki çevre yatırımlarıyla ilgili merak edilen soruları da cevaplandırdı. 24 Mayıs’a kadar devam edecek kongreyi takip eden katılımcılar çeşitli gezilerle İstanbul’u tanıma imkanı da bulacak.Resim Galerisi
( 1 / 5 )


Haber Resim Galeri
 

Reklam / Hizmet Duyurusu


İklim Değişikliği Zirvesi
 
TRAFIK KAMERALARI
 
E-BEYANNAME
 
E-Sorgulama ve E-Ödeme
 
SEHIR REHBERI
 
BeyazMasa Başvuru Formu
 
Başkan Topbaş'a Kore Devlet Nişanı
 
12.Yıl İBB Yatırımları
 
Şehir Tiyatroları
 
eurodesk
 
Sosyal Tesisler
 
İBB'yi takip edin - Twitter
 
İBB'yi takip edin - Facebook
 
İBB Ücretsiz Spor
 
BELNET hizmete devam ediyor
 
İstanbul Spor Envanteri
 
İstanbul Bültenleri
 
istanbulmetrosu.com web sitesi
 
İBBWeb Tv
 
Kulliyat
 
E-Bülten Arşivi
 
2016 Yılı Bütçesi
 
T.C. Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık)
 
İFM Web Sitesi
 
Sağlık Hizmetleri Web Sitesi
 
Kamulaştırma Başvurusu
 
Kardeş Şehirler
 
Stratejik Plan
 
Tarihi Yarımada Yönetimi
 
İtfaiye
 
Zabıta