ana sayfa  iletişim  
İbb Tube video izle video haberler video paylaş İBB Facebook Sayfası İBB'yi Twitter'dan takip edin! İBB Flickr İBB Youtube Televizyonu

Ana Sayfa > Gündem

İnteraktif Uygulama
e-belediye
 
Online Ziyaretçi:42662
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2012 bütçesi meclisten geçti
22.11.2011 19:00:00         Bookmark and Share karakter büyüklüğü Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın ! Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın !

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2012 bütçesi oy çokluğuyla meclisten geçti. Oylama öncesinde konuşan Başkan Kadir Topbaş, “Belediyenin 2012 yılı bütçesi, geçen yıla oranla yüzde 9'luk bir artışla 7 milyar 300 milyon TL'dir” dedi.İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım ayı 7. birleşimini bugün gerçekleştirdi. Mecliste Büyüşehir Belediyesi’nin gelecek yılki bütçesi ile ilgili konuşan Başkan Topbaş, İstanbul'a sadece köprü, yol ve kavşak inşa etmediklerini havasını suyunu da temizlediklerinin altını çizerek, “Belediyenin 2012 yılı bütçesi, geçen yıla oranla yüzde 9'luk bir artışla 7 milyar 300 milyon TL'dir” dedi.

Başkan Topbaş, gelecek yıl için yatırım ağırlıklı bir bütçe planladıklarını ifade ederek, şunları söyledi. “Bütçenin yüzde 67'si yatırımlar için ayrıldı. Yatırım ve hizmetler için toplam 4 milyar 884 milyon TL ayırdık. İSKİ ve İETT'nin yatırımları ile konsolide bütçemiz 12 milyar 407 milyon TL civarında. Bu rakama şirketlerimizin tahmin edilen cirolarımızı da eklediğimizde toplam 19 milyar 455 milyon TL'lik bir konsolide büyüklüğüne ulaşıyoruz. Bu konsolide büyüklük içinde de şirketlerimizin yatırımları ile birlikte toplam 7 milyar 505 milyon TL'lik bir miktar öngörüyoruz.”

İstanbul'da ulaşım yatırımlarına bütçeden 62'lik pay ayrıldığını aktaran Başkan Topbaş, “Son 7 yılda 231 kavşak ve yol yaptık, 24'ünün inşası sürüyor. İnşa ettiğimiz yol toplam 405 kilometre uzunluğundadır. Bugüne kadar toplam 9 kilometre uzunluğunda 2 tünel yol yaptık. 4 kilometre uzunluğunda bir tünel yol inşaatımız tamamlanmak üzeredir. Karayolu, tünel ve kavşaklara bugüne kadar toplam 10 milyar 153 milyon TL harcadık” diye konuştu.Başkan Topbaş, metrobüs sistemine Beylikdüzü etabının eklenmesiyle 52 kilometrelik uzunluğuna ulaşacağını belirterek, raylı sistem uzunluğunun yüzde 80 oranında geliştirildiğini ve bu uzunluğun 81 kilometreye çıktığını söyledi.
Şubat ayında hizmete girecek Kartal-Kadıköy metro hattının Pendik'e uzatılacağını ifade eden Topbaş, Otogar – Bağcılar ve Bağcılar - Olimpiyat Stadı arasındaki raylı sistem çalışmalarının son aşamasına gelindiğini ve hattın gelecek yılın baharında hizmete alınacağını anlattı.
Başkan Topbaş, konuşmasına şöyle devam etti: “2013 yılının baharında da 5 istasyondan oluşan hafif metro Bağcılar – Kirazlı hattı tamamlanacak. Bunun gibi Üsküdar, Ümraniye, Çekmeköy ve Sancaktepe'yi içine alacak 22 kilometrelik raylı sistem hattı da bitirildiğinde İstanbul ulaşımına büyük katkı sağlayacak. Yenikapı- Bakırköy ve Bakırköy Beylikdüzü hatlarını da planlamış bulunuyoruz. Yakında bu hatların ihalesine çıkacağız. Ayrıca yine bir müjde olarak Kabataş – Mahmutbey hattının etüt ve projeleri üzerinde çalıştığımızı söylemek istiyorum. Kısacası son 7 yılda raylı sisteme yaptığımız yatırımlar toplamda 9 milyar 639 TL'yi milyonu buldu. Ulaşımda ciddi yatırımlar yaptık. Büyükşehir Belediyesi olarak bu yıl bütçemizden yaklaşık 2 milyar 996 milyon TL ayırdık. İETT de bu alanda 539 milyon TL'lik bir yatırım yapacak. Şirketler dahil bu yıl 4 milyar lira civarında yatırım yapacağız. Yüzde 50'lere tekabül ediyor.”

İstanbul'a çevre ile ilgili yatırımlar için 953 milyon TL ayırdıklarını ifade eden Başkan Topbaş, İSKİ'nin de çevre alanında 1 milyar 592 milyon TL'lik bir yatırımı olacağını söyledi.
Başkan Topbaş, kültür ve turizm etkinlikleri ile birlikte tarihi eserlerin restorasyonu için Büyükşehir Belediyesi bütçesinden 145 milyon TL ayırdıklarını kaydetti.

Sağlık ve sosyal alanda yapılan çalışmaların süreceğini belirten Başkan Topbaş, “Engelliler için 91 noktada özel sinyalizasyon sistemi kurduk. Onlara yönelik 24 noktada kavşak dizayn ettik. 50 noktada çalışmalar sürmekte. Toplu taşıma araçlarını ve kaldırımları engellilere uygun hale getiriyoruz. Biz bu yıl sağlık ve sosyal hizmetler için Büyükşehir Belediyesi yatırım bütçesinden bu alana 327 milyon TL ayırdık” dedi.

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul'un depreme karşı güçlendirilmesi konusunda hassas olduklarını belirterek, “Kuracağımız komisyon ile deprem konusunda yeni bir süreç başlatacağız. Büyükşehir Meclisimiz İstanbul'un deprem konusundaki çalışmalarını yapacak. Kente sağlıklı konutlar üretmeyi arzu ediyoruz. İnşaat alanındaki denetimlerin sıkıntılı olmaması için çalışacağız. İstanbul'daki 1 milyon 600 bin binanın yüzde 60-70'inin yenilenmesi için çalışmalarımız sürüyor” diye konuştu.
Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“2012 yılı bütçemizin 7 milyar 300 milyon TL olarak hesaplanan gider bütçemize karşılık, 2012 yılı gelir bütçemiz 6 milyar 600 milyon TL'dir. 2012 yılı bütçemizde, finansman tablosuna baktığımızda 640 milyon TL iç borçlanma, 503 milyon TL iç borç geri ödemesi ve 947 milyon TL dış borçlanma, 384 milyon TL dış borç geri ödemesi olmak üzere kullanım ve ödeme farklarından oluşan 700 milyon TL borçlanma öngörüldü.”

Başkan Topbaş'ın konuşmasının ardından CHP Grubu adına konuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Hakkı Sağlam, İstanbul'un depreme hazırlanmasında üzerlerine düşeni yapacaklarını söyledi.
Metrobüsün Türkiye şartlarına uygun olmadığını daha önce söylediklerini ifade eden Sağlam, Beyoğlu'ndaki esnafın da mağdur edildiğini söyledi

Sağlam’ın konuşmasının ardından Cevap hakkını kullanan Başkan Topbaş, ''Metrobüs olmasaydı benim vatandaşımın hali nice olurdu?'' dedi. Başkan Topbaş, Beyoğlu'ndaki esnaf ile bilginin ilçe belediyesinden istenilebileceğini ifade ederek, “Bizim şirketlerimizin gelir ve giderleri ortadadır. İsterseniz başkanlar da gelip bilgi verebilir. Herkes içini rahat tutsun, sıkıntı yok'' diye konuştu.“Ayamama’da hiçbir şey yapılmadı” yönündeki eleştiriye Başkan Topbaş “İnsaf diyesi geliyor insanın. Görüp de görmemek mi istiyorsunuz. Hiç algılamıyor musunuz? Basında yer aldı. 129 tane yer yıkıldı. ‘Bir tane yer yıkılmadı, hiçbir şey yapılmadı’ demek insafa sığmaz” sözleriyle cevap verdi.
Topbaş, Sağlam’ın İstanbul’da olası depremle ilgili kendilerinin bilgilendirilmediği yolundaki suçlamaları üzerine de, İstanbul’da 250 noktada 600 çadır bulunduğunu belirterek, iddiaları şu sözlerle yanıtladı:
“Konuşmalarınız kayıtlara giriyor. İtham ederek konuşmayacaksınız. Bu kürsüde ciddiyet konuşuyor.  24 şirketin zararından bahsetti. Bilançolar ortada.  Hiçbir endişeniz olmasın. İstanbul Büyükşehir Belediyesi batmıyor. Böyle bir sıkıntı yok. Yatırımlar devam ediyor. Zaten İstanbullu da bunu değerlendirdiği için, giderek bizi destekliyor, ‘Devam edin’ diyor. Biz yolumuza devam ediyoruz. Deprem konusunda da ilçe belediyeleriyle oluşturulmuş mutabakatın zedelenmesini istemiyorum.”

Konuşmaların ardından oylanan gelecek yılın belediye bütçesi 152 kabul 61 red oyu kullanılarak, oy çokluğu ile kabul edildi.Resim Galerisi
( 1 / 5 )


Haber Resim Galeri
 

Reklam / Hizmet Duyurusu


İklim Değişikliği Zirvesi
 
TRAFIK KAMERALARI
 
E-BEYANNAME
 
E-Sorgulama ve E-Ödeme
 
SEHIR REHBERI
 
BeyazMasa Başvuru Formu
 
Başkan Topbaş'a Kore Devlet Nişanı
 
12.Yıl İBB Yatırımları
 
Şehir Tiyatroları
 
eurodesk
 
Sosyal Tesisler
 
İBB'yi takip edin - Twitter
 
İBB'yi takip edin - Facebook
 
İBB Ücretsiz Spor
 
BELNET hizmete devam ediyor
 
İstanbul Spor Envanteri
 
İstanbul Bültenleri
 
istanbulmetrosu.com web sitesi
 
İBBWeb Tv
 
Kulliyat
 
E-Bülten Arşivi
 
2016 Yılı Bütçesi
 
T.C. Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık)
 
İFM Web Sitesi
 
Sağlık Hizmetleri Web Sitesi
 
Kamulaştırma Başvurusu
 
Kardeş Şehirler
 
Stratejik Plan
 
Tarihi Yarımada Yönetimi
 
İtfaiye
 
Zabıta