ana sayfa  iletişim  
İbb Tube video izle video haberler video paylaş İBB Facebook Sayfası İBB'yi Twitter'dan takip edin! İBB Flickr İBB Youtube Televizyonu

Ana Sayfa > Gündem

İnteraktif Uygulama
e-belediye
 
Online Ziyaretçi:1862
Su depolarını dezenfekte etmek için tek bir telefon yeterli
01.07.2011 13:00:00         Bookmark and Share karakter büyüklüğü Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın ! Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın !
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir kuruluşu olan Hamidiye Kaynak Suları A.Ş. Hamidiye Dezenfekte Birimini, su depolarını dezenfekte  ederek depolardaki suların daha sağlıklı olmasını sağlıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir kuruluşu olan Hamidiye Kaynak Suları A.Ş. 1997 yılında su depolarının fiziksel temizlik ve biyolojik dezenfeksiyon işlemi hizmetine başlamış ve bu kapsamda Hamidiye Dezenfekte Birimini kurmuştu. İSKİ tarafından eğitilmiş profesyonel ekiplerce verilen eğitimlerle, dezenfeksiyon ekipleri çalışmalarını daha sağlıklı yapıyor.

Bugüne kadar yapılan depo dezenfekte faaliyetleri ile yaklaşık 4.000.000 kişinin sağlık risklerini en aza indiren Hamidiye Dezenfekte Birimi, İstanbul’da ihmal edilen ve acil temizlenmesi gereken  apartman depo sayısının  yaklaşık % 65-70 ler civarında olduğunun altını çizdi. Birim yetkilileri  konunun önemine dikkat çekerek, özellikle yaz aylarında henüz temizliği yapılmamış depolardaki mikrop oranının iki katı daha fazlalaştığını söylediler.

Yapılan çalışmalar sırasında hayati önem arz eden apartman depolarında  pas, kum, balçık, sülükler ve patojen bakterilerin yanında inşaat atıkları, elbiseler, ayakkabılar, kedi ve fare ölülerine rastladıklarını da ilave ettiler.

Hizmet Verilen Alanlar

- Devlet ve özel hastanelerin su depoları,

- Kamu kurum ve kuruluşlarının su depoları,
- Alışveriş merkezleri, iş merkezleri, fabrikalar ve holdinglerin su depoları

- Apartman su depoları,

- Ayrıca  ilçe belediyeleriyle iş birliği yaparak ilçe sınırları içerisinde bulunan okul, yurt, cami ve kamu binalarında bulunan su depoları


Hamidiye A.Ş. Dezenfekte Birimi bu hizmeti deneyimli kadrosuyla İstanbul halkına 7 gün 24 saat vermektedir. Bu hizmetten yararlanmak için telefonla irtibata geçmek yeterlidir.

SU DEPOLARI DEZENFEKTE HATTI 
TELEFON NUMARASI : 444 0 492

 

Su Depoları Neden Dezenfekte Edilmelidir?

Sağlığımız için hayati önem taşıyan su depolarının Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeye göre, su deposu bulunan bina ve iş  yerlerinin depolarını belirli periyotlarla (su kesintisi olduğu dönemlerde 3 ayda bir, diğer dönemlerde 6 ayda bir) temizlenmesi ve bakımları yaptırılarak dezenfeksiyonu sağlanmalı gerekiyor.

Dezenfeksiyonun en önemli sebebi; bulaşıcı hastalıkların yayılmasına neden olan patojen mikroorganizmaları yok etmek. Bulaşıcı hastalıklar için su en elverişli geçiş vasıtası. Su depolarında uzun bir süre bekletilen şebeke suyunda bulunan klor aktivitesini yitirmekte ve depolar mikroorganizmalar için elverişli ortam haline geliyor. Su depolarının uzun süre temizlik ve dezenfektesinin yapılmaması sonucunda meydana gelen çamurlaşma, dökülme, paslanma, suda renk, koku ve bakteri oluşumu gibi sorunlara sebep oluyor. Bu durum suyun içilebilirlik ve kullanılabilirlik özelliğini yok ediyor.

Suyun sağlıklı, kaliteli ve güvenli bir şekilde halka ulaşması için, şebeke suyu istenen kaliteyi sağlasa bile, belli dönemlerde şebeke hatlarında yapılan bakım onarım çalışmaları sonrasında, suya bulaşan kirleticiler de depolar için büyük risk oluşturuyor.

Ayrıca çalışmalarımızda tespit ettiğimiz önemli kirletici unsurlardan biri de depo içerisindeki kanalizasyon bağlantı borularında oluşan sızıntılar. Bu sızıntılarla suya bulaşan canlı organizmalar insan sağlığını büyük ölçüde tehdit etmekte.Resim Galerisi
( 1 / 5 )


Reklam / Hizmet Duyurusu


İklim Değişikliği Zirvesi
 
TRAFIK KAMERALARI
 
E-BEYANNAME
 
E-Sorgulama ve E-Ödeme
 
SEHIR REHBERI
 
BeyazMasa Başvuru Formu
 
Başkan Topbaş'a Kore Devlet Nişanı
 
12.Yıl İBB Yatırımları
 
Şehir Tiyatroları
 
eurodesk
 
Sosyal Tesisler
 
İBB'yi takip edin - Twitter
 
İBB'yi takip edin - Facebook
 
İBB Ücretsiz Spor
 
BELNET hizmete devam ediyor
 
İstanbul Spor Envanteri
 
İstanbul Bültenleri
 
istanbulmetrosu.com web sitesi
 
İBBWeb Tv
 
Kulliyat
 
E-Bülten Arşivi
 
2016 Yılı Bütçesi
 
T.C. Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık)
 
İFM Web Sitesi
 
Sağlık Hizmetleri Web Sitesi
 
Kamulaştırma Başvurusu
 
Kardeş Şehirler
 
Stratejik Plan
 
Tarihi Yarımada Yönetimi
 
İtfaiye
 
Zabıta