ana sayfa  iletişim  
İbb Tube video izle video haberler video paylaş İBB Facebook Sayfası İBB'yi Twitter'dan takip edin! İBB Flickr İBB Youtube Televizyonu

Ana Sayfa > Gündem

İnteraktif Uygulama
e-belediye
 
Online Ziyaretçi:1813
Ters Lale Anavatanı’ında kalıyor
20.06.2011 17:00:00         Bookmark and Share karakter büyüklüğü Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın ! Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın !
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın talimatıyla, dünyada sadece Erzurum Karayazı'da yetişen bir tür ters lale olan çiçeğin,  İstanbul’da yetiştirilmesi için çalışmalar başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş,  yöresel adı “ağlayan gelin” olan “Ters Lale”nin İstanbul’da yetiştirilmesi için çalışma başlattı.

Dünyada sadece Erzurum Karayazı'da yetişen bir tür ters lale olan çiçeğin 2 Hollandalı tarafından kaçırılmak istenmesi üzerine, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden bir ekip Erzurum’a gitti. Belediye Başkanı Kadir Topbaş Park ve Bahçeler Müdürü ve AĞAÇ A.Ş Genel Müdürü’ne “Ters Laleleri yerinde doğal ortamında, köylüler yetiştirsinler, ayrıca İstanbul’da da yetiştirilmesi için çalışma yapın”  talimatı verdi. 

Lale’nin Türkiye’ye ve İstanbul’a tekrar kazandırıldığını belirten Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye’nin zenginliği olan çiçek soğanlarının üretilmesi ve ihracatının yapılması için yeni girişimler başlattık. Özellikle Lale konusunda çok ciddi çalışmalarımız var.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ağaç A.Ş.nin desteklediği ve San-Tez Programı kapsamında “Lale Soğanlarının Sürdürülebilir Tarım  Anlayışı ile Büyütülmesi ve Çiçeklenme Performanslarının Belirlenmesi” Projesinde de Van ve çevresinde doğal olarak yetişen  lale çeşitleri yetiştirilmesi konusunda köylülere destek veriyoruz. “dedi. 

Üniversitelerle ortak yürütülen çalışmalarda; ters lalenin Adıyaman’da yetiştirilmesini destekliyoruz.  İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak lalenin anavatanında kalması için her türlü desteği vereceğiz. Ekiplerimiz ters lalenin İstanbul’da da yetiştirilmesi için çalışma yapacak” dedi. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi,  İzmir Bayındır, Silivri, Şile’nin köyleri, Yalova, Van’ın köylerin Lale soğanı ve çiçek yetiştiricilerine destek vererek istihdam sağlıyor.Resim Galerisi
( 1 / 5 )


Reklam / Hizmet Duyurusu


İklim Değişikliği Zirvesi
 
TRAFIK KAMERALARI
 
E-BEYANNAME
 
E-Sorgulama ve E-Ödeme
 
SEHIR REHBERI
 
BeyazMasa Başvuru Formu
 
Başkan Topbaş'a Kore Devlet Nişanı
 
12.Yıl İBB Yatırımları
 
Şehir Tiyatroları
 
eurodesk
 
Sosyal Tesisler
 
İBB'yi takip edin - Twitter
 
İBB'yi takip edin - Facebook
 
İBB Ücretsiz Spor
 
BELNET hizmete devam ediyor
 
İstanbul Spor Envanteri
 
İstanbul Bültenleri
 
istanbulmetrosu.com web sitesi
 
İBBWeb Tv
 
Kulliyat
 
E-Bülten Arşivi
 
2016 Yılı Bütçesi
 
T.C. Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık)
 
İFM Web Sitesi
 
Sağlık Hizmetleri Web Sitesi
 
Kamulaştırma Başvurusu
 
Kardeş Şehirler
 
Stratejik Plan
 
Tarihi Yarımada Yönetimi
 
İtfaiye
 
Zabıta