ana sayfa  iletişim  
İbb Tube video izle video haberler video paylaş İBB Facebook Sayfası İBB'yi Twitter'dan takip edin! İBB Flickr İBB Youtube Televizyonu

Ana Sayfa > Gündem

İnteraktif Uygulama
e-belediye
 
Online Ziyaretçi:47065
Türkiye’nin en büyük ‘Bahçe Marketi’ İstanbul’da açıldı
20.04.2011 18:00:00         Bookmark and Share karakter büyüklüğü Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın ! Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın !
Bahçeyle ilgili her şeyin yer aldığı Türkiye’nin en ‘Bahçe Marketi’ İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ağaç A.Ş. tarafından Alibeyköy’de açıldı. Doğaya ve bahçeye meraklı herkesi markete davet eden Başkan Topbaş, “İstanbulluların bir botanik bahçesi özelliği taşıyan 300 bin metrekarenin üstündeki bu marketi temaşa etmelerini ve elleri boş dönmemelerini istirham ediyoruz” dedi.

İstanbul’un başarılarını dünya konuşuyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Şirketlerinden İstanbul Ağaç A.Ş. tarafından Alibeyköy fidanlığında inşa edilen Türkiye’nin en büyük bahçe marketi, Başkan kadir Topbaş’ın da katıldığı bir törenle hizmete açıldı. Törende konuşan Başkan kadir Topbaş, bir ülke özelliği taşıyan İstanbul’un yapılan yatımlarla dünyanın takip ettiği bir şehir haline geldiğini belirterek, “Yaptığımız yurtdışı seyahatlerinde başarılarımızın nasıl yansıdığını yabancıların ağzından duyuyor ve gurur duyuyoruz” dedi.

İstanbul’u her alanda dünya şehirleriyle yarışa soktuklarını, ulaşım, altyapı gibi temel yatırımların yanı sıra, her alanda eş zamanlı yatırımlar yaparak İstanbul’u yaşanabilir bir şehir haline getirdiklerini ifade eden Başkan Topbaş, “Ter döküyorsanız, emeğiniz varsa başarıya ulaşırsınız. Asla çok çalışmaktan dolayı yorgunluk hissetmiyoruz. Bu şehirde her gün 15 bin top çöp toplanıyor ve şehir buna rağmen dünyanın en temiz kentlerinden biri sayılıyorsa demek ki çok doğru adımlar atıyoruz. Şu anda 800 milyon liranın üzerindeki yatırımlarımız açılış için Sayın Başbakanımızı bekliyor. Temel atma törenleri yapamıyoruz bile. Vatandaşlarımız İstanbul’un her köşesinde izlerimizi görüyor. İstanbul kongreler, fuarlar ve turizm şehri oldu. Artık dünyanın önemli kararları bu şehirde alınıyor” diye konuştu.

“Çevre yatırımlarımız mevsimleri yeniden yaşatıyor”

Başbakan Erdoğan’ın belediye başkanlığı öncesinde 18 kilometre olan denize girilebilir sahil şeridinin bugün 422 kilometreye çıktığını, sadece İSKİ’nin her yıl 1.5 milyar lira yatırım yaparak dereleri ıslah ettiğini, dev biyolojik arıtma tesisleri inşa ettiğini vurgulayan Kadir Topbaş, şöyle konuştu;

“Yaptığımız çevre yatırımları sayesinde İstanbul’da mevsimler yeniden yaşanır oldu. Şehrin florası yeniden canlanır oldu. Dönemimizde milyonlarca ağaç diktik ve İstanbul’a 19.5 milyon metrekare aktif yeşil alan kazandırdık. Kişi başına düşen yeşil alan miktarı 6 metrekareye çıktı. Çiçek ve ağaç dikimleriyle vatandaşlarımızın doğayla bağını güçlendirdik. Çiçek sektörü de canlandı ve doğadaki bitki-hayvan zinciri yeniden inşa edilmeye başlandı. İstanbul sayesinde diğer şehirlerde de çiçek ve ağaç sevgisi ve dikimleri arttı.”

Doğa ve bahçeyle ilgili her şey bu markette

Doğaya, bahçeye, ağaç ve çiçeklere meraklı herkesin topraktan çim tohumuna ve dekoratif ürünlere kadar aradığı her şeyi bulabileceği Türkiye’nin en büyük bahçe marketini açmaktan gurur duyduklarını dile getiren Başkan Kadir Topbaş, 300 bin metrekarenin üzerindeki markette açık ve kapalı alanların bulunduğuna dikkat çekerek meraklı İstanbulluları marketi görmeye, alışveriş yapmaya davet etti.

Hedef dünyaya çiçek ihraç eden İstanbul!...

“İstanbulluları bir botanik bahçesi özelliği taşıyan bu marketi temaşa etmelerini ve elleri boş dönmemelerini istirham ediyoruz” diyen Kadir Topbaş, “Burada gördükleriniz ve hissettikleriniz doğayla alışverişinizi güçlendirecek. Daha önce İstanbul’un 8 ayrı noktasında açtığımız satış yerleri de beklediğimizin çok üstünde ilgi gördü. Tesisi kuran Ağaç A.Ş. ile Park Bahçeler Müdürlüğümüze özellikle teşekkür ediyorum. İstiyoruz ki herkesin yaşamaktan mutlu olduğu ve gurur duyduğu bir İstanbul ortaya çıksın. Hayalimiz İstanbul’un çevre illerin de desteğiyle Amsterdam gibi dünyaya çiçek ihraç eder bir konuma gelmesidir. Bu sayede şehrimizdeki 235 bin insan da çiçek üreterek ekmek yiyecek” şeklinde konuştu.

Sertifikalı bahçivanlara iş imkanı sağlanıyor

Ağaç A.Ş.’nin bugüne kadar binlerce sertifikalı bahçivan yetiştirdiğinin de altını çizen Başkan Topbaş, “Bu bahçivanların önemli bir bölümü iş sahibi oldu. Şimdi biz Ağaç A.Ş. ile Park ve Bahçeler Müdürlüğümüzün ihalelerine sertifikalı bahçivanlarımızın çalıştırılması ön şartını koyacağız. Böylece İstanbul’daki park ve bahçeler emin ellere teslim edilecek” dedi.

Erciyes Üniversitesi’nin desteğiyle lale taç yapraklarından organik gıda boyası, sümbülden de esans ürettiklerini hatırlatan Topbaş, Kartal’da kurdukları toprak analiz laboratuarının da 300’ün üzerinde ayrı tahlil yapabildiğini, Anadolu’dan ve yurtdışından toprak analizi için çok sayıda müracaat olduğunu kaydetti. Topbaş, “Vatandaşlarımız burada kendi bahçelerindeki toprağı analiz ettirerek ne tür bitkiler ekilebileceği ve ne kadar su kullanılması gerektiği gibi detayları öğrenebilir” diye konuştu.

Özel bitkileri yerli üretici yetiştirecek

Ağaç A.Ş. Genel Müdürü Eyyüp Karahan da yaptığı konuşmada marketin Türkiye’nin dışında avrupa’nın da en büyük açık alan bahçe marketi olduğunu belirterek, “İstanbul’un köyleri dışında Adapazarı, İzmir, Yalova gibi illerdeki üreticilerden de destek alarak daha önce yurtdışından ithal etmek zorunda kaldığımız özel ağaç ve bitkileri artık kendi ülkemizde yetiştireceğiz. İnşallah burada bitki konusunda yok ‘yok’ olacak” şeklinde konuştu.

Başkan Topbaş, konuşmasının ardından beraberindekiler ve sertifikalı bahçivanlarla birlikte kurdele keserek Türkiye’nin en büyük bahçe marketinin açılışını gerçekleştirdi. Daha sonra markete girerek alışveriş yapan Topbaş, çiçekleri hasta ziyaretine götüreceğini söyledi. Basın mensuplarına büyük bir saksıda çiçek aranjmanı da yapan Topbaş, çocukluğunda babasından bitkiler konusunda çok şey öğrendiğini gösterdi.

Çılgın projeyi Başbakan Erdoğan açıklayacak

Açılışın ardından gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Başkan Kadir Topbaş, bir gazetecinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çılgın projesini sorması üzerine, “İstanbul'da yapılan bütün projeler önemlidir. Ama siz istiyorsunuz ki bir tane enterasan bir şey olsun. Onu Başbakanımız açıklayacak. Sayın Başbakanla paylaştığımız bir kaç proje var. Bizim de ayrıca düşündüğümüz projeler var. Çılgın projeyi ben biliyorum tabi ki. Ama Sayın Başbakanımız 27 Nisan'da açıklayacak” dedi.

Kadir Topbaş, Harem Otogarı'nın taşınmasına ilişkin soruya ise, “Harem Otogarı taşınacak. Biliyorsunuz o bölgede lastik tekerlekli tüp geçişle ilgili ihale başlatıldı. Harem Otogarı o bölgede bir yoğunluk yapıyor. Cep otogarları tarzında taşımayı planlıyoruz. Şehir merkezine mümkün mertebe araçların girmemesi gerekiyor” cevabını verdi.

Bahçe marketinin teknik detayları

Bahçe Market’te doğaya, bahçeye, ağaç ve çiçeklere meraklı herkes, topraktan çim tohumuna ve dekoratif ürünlere kadar aradığı her şeyi bulabilecek. Türkiye’nin en büyük bahçe marketi, 1.180 metrekaresi kapalı, 4 bin metrekaresi ise dekoratif bitkilerin olduğu açık satış alanı ile 300 bin metrekarelik ağaçlar, bitkisel toprak vb. ürünlerin bulunduğu açık satış alanına sahip. Bahçe Market’in bünyesinde ayrıca günde 500 m3 bitkisel toprak karışımı üretim kapasiteli 25 bin metrekarelik bir metreküp toprak karışım tesisi de mevcut.

Bahçe Market, büyüklük ve barındırdığı ürün çeşitliliği açısından kendi alanında Türkiye’de bir ilk olma özelliğine sahip. Burada her türlü dış mekan süs bitkisi, sebze fideleri, meyve fidanları ve diğer bahçeye yönelik her türlü ürün, kaliteli ve uygun fiyatla temin edilebilecek.

Bahçesini veya terasını düzenlemek ya da balkonunda saksılarla çiçek yetiştirmek isteyenler buraya geldiklerinde tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek. Bahçe Market’in bir başka avantajı da yaklaşık 300 bin metrekare alana sahip olan alanında ülkemizin en büyük fidanlığı ile iç içe olması.

İstanbul’un değişik noktalarında Ağaç A.Ş.’nin (Çamlıca, Feshane, Florya, Göztepe, Hıdiv, Zincirlikuyu, Karacaahmet ve Emirgan) 8 adet satış noktası var. Bu satış noktaları bu market ile senkronize çalışacak ve mevsimlik olarak ön plana çıkan güzel çiçekli ve dekoratif ürünleri bu satış noktalarında da bulmak mümkün olacak. Tüm bu özelliklerin yanı sıra Bahçe Market, aynı sektördeki diğer kuruluşlara da örnek olacak. Böylece bu alanda gelecekte bir istihdam oluşmasına da katkı sağlamış olacak.Resim Galerisi
( 1 / 5 )


Reklam / Hizmet Duyurusu


İklim Değişikliği Zirvesi
 
TRAFIK KAMERALARI
 
E-BEYANNAME
 
E-Sorgulama ve E-Ödeme
 
SEHIR REHBERI
 
BeyazMasa Başvuru Formu
 
Başkan Topbaş'a Kore Devlet Nişanı
 
12.Yıl İBB Yatırımları
 
Şehir Tiyatroları
 
eurodesk
 
Sosyal Tesisler
 
İBB'yi takip edin - Twitter
 
İBB'yi takip edin - Facebook
 
İBB Ücretsiz Spor
 
BELNET hizmete devam ediyor
 
İstanbul Spor Envanteri
 
İstanbul Bültenleri
 
istanbulmetrosu.com web sitesi
 
İBBWeb Tv
 
Kulliyat
 
E-Bülten Arşivi
 
2016 Yılı Bütçesi
 
T.C. Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık)
 
İFM Web Sitesi
 
Sağlık Hizmetleri Web Sitesi
 
Kamulaştırma Başvurusu
 
Kardeş Şehirler
 
Stratejik Plan
 
Tarihi Yarımada Yönetimi
 
İtfaiye
 
Zabıta