ana sayfa  iletişim  
İbb Tube video izle video haberler video paylaş İBB Facebook Sayfası İBB'yi Twitter'dan takip edin! İBB Flickr İBB Youtube Televizyonu

Ana Sayfa > Gündem

İnteraktif Uygulama
e-belediye
 
Online Ziyaretçi:47063
İstanbul’un depreme hazırlanması Belediye Meclisi’nin gündeminde
16.03.2011 18:00:00         Bookmark and Share karakter büyüklüğü Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın ! Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın !
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, konutların depreme hazırlanması konusunu görüştü. Deprem konusunun siyaset üstü tutulması gerektiğini vurgulayan AK Parti Grup Başkan Vekili Ergün Turan, “TOKİ şehrimizden elde ettiği gelirleri yine İstanbul’daki yapıların dönüşümünde kullanmalıdır. Bunu siyasi olarak da kendi üst kurumlarımıza iletiyoruz” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Mart ayı toplantılarının üçüncü birleşiminde şehirdeki konutların depreme hazırlanması konusunu ele aldı. Belediye Meclisi toplantısında gündem dışı bir konuşma yapan CHP’li Meclis Üyesi Osman Güdü Japonya’da meydana gelen deprem ve tsunami faciasına dikkat çekerek, bu depremin İstanbul ve çevresi için de çok önemli gerçekleri bir kez daha gündeme getirdiğini söyledi. Osman Güdü, “Acil önlem alınması Türkiye’nin varlığının teminatı olan İstanbul ekonomisinin ve üretiminin de gerçeğidir” dedi.

Ergün Turan depreme hazırlık çalışmalarını anlattı

Toplantıda söz alan AK Parti Grup Başkan Vekili Ergün Turan, birkaç sene önce ziyaret ettiği Japonya’da deprem gerçeğinin insanların hayatında ne kadar önemli bir yer ettiğini gördüğünü, ancak ülkenin teknoloji ve milli gelir ve bilinç düzeyinin son yaşanan depremde yetersiz kalınmasını önleyemediğini söyledi. Mühendisliğin bütün kavramlarının faraziyelere dayandığını ve yaşanan doğa olaylarının bütün mühendislik çalışmalarının yeniden değerlendirilmesini ortaya koyduğunu vurgulayan Ergün Turan, şöyle konuştu;

“İstanbul’da da deprem konusunda böyle acil yapmamız gereken şeyler var. İstanbul depreme karşı mutlak hazırdır diyemeyiz. Ancak 1999 depreminden beri İstanbul’da depreme karşı çok tedbir alındı. Ülkemizin gelişimi göz önüne alındığında yapılan her şey eksiktir, ama çok ciddi adımlar atılmıştır. Depremden sonra İstanbul’da hemen hemen elden geçirilmeyen okul, kamu binası, viyadük kalmamıştır. Bu yapıların tamamı güçlendirilmiş ya da yıkılarak yeniden yapılmıştır. Geri kalan halkımızın, bizlerin yaşadığı konutlardır. Bununla ilgili de biliyorsunuz meclisimizde görüşüp çözümler üretiyoruz.”

TOKİ gelirlerini İstanbul’un dönüşümü için kullanmalı

Son 8 yılda 500 bin yeni konut üreten TOKİ’nin Türkiye’nin en büyük, en güzide kuruluşu haline geldiğine dikkat çeken Turan, “TOKİ İstanbul’da hasılat paylaşımı yoluyla gelir getirici projeler de yaptı. Bunu Anadolu’nun değişik illerinde yaptığı sosyal konut projelerinde kullandı. Dolayısıyla TOKİ ve rant kavramlarını yan yana kullanırken vatandaşlarımızın farklı şekilde anlayacağı biçimde anlatılmamalıdır. Ancak, İstanbul Türkiye’nin ekonomisini ayakta tutan en önemli değerdir. TOKİ’nin bu elde ettiği gelirleri İstanbul’daki yapıların dönüşümünde de kullanmalıdır. Bunu siyasi olarak da kendi üst kurumlarımızda dile getiriyoruz” diye konuştu.

Deprem konusu siyaset üstü tutulmalı

Belediye Meclisi’nin dünkü oturumunda deprem konusunun siyaset üstü tutulacağının kararlaştırıldığını hatırlatan Turan, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bütün birikimlere açığız. Mevcut yasaların değişmesi gerekiyorsa bu konuda Ankara nezdinde de girişimlerde bulunabiliriz. Bu konunun siyasi konuşmalara kurban edilmemesi gerektiğini, başlanmış olunan deprem güçlendirme çalışmalarının vatandaşlarımızın evlerinin yenilenmesi konusunda da sağlıklı yürümesi için birlikte çalışmamızı özellikle belirtiyorum.”

Daha sonra söz alan CHP’li Meclis Üyesi Rüstem Olga da depremle ilgili İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde özel bir oturum düzenlenmesinin daha önce görüşüldüğünü belirterek, “Sayın Ergün Turan da bu görüşe memnuniyetle katılmıştı. Bunun tam vakti olduğunu düşünüyorum. Bu toplantı, İstanbul’un parlamentosu niteliğindeki meclisimizin bu konuda ne kadar hassas çalışmalar yaptığının bilinmesi açısından da çok önemli. Bu özel oturumda alınacak kararların yerel yönetimler tarafından hassasiyetle uygulanması gerektiğini düşünüyorum. Gerekiyorsa merkezi hükümetten de destek alarak bu konuyu en kısa sürede çözüme kavuşturmamız gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Şişli Meclis Üyesi Bayram Özata ise, konuşmacılara katıldığını belirterek, hep birlikte İstanbullulara karşı sorumlu olduklarını ve konuyu siyaset üstü tutarak halkın oturduğu binaların da depreme karşı acil olarak güçlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Oturumu yöneten İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi 1. Başkan Vekili Ahmet Selamet de “Özel oturum konusunda siyasi parti grupları kendi aralarında bir görüşme yapıp ortak nokta tespit etsinler. Biz de Belediye Meclisi Başkanlığı olarak gereğini yaparız” dedi.Resim Galerisi
( 1 / 5 )


Reklam / Hizmet Duyurusu


İklim Değişikliği Zirvesi
 
TRAFIK KAMERALARI
 
E-BEYANNAME
 
E-Sorgulama ve E-Ödeme
 
SEHIR REHBERI
 
BeyazMasa Başvuru Formu
 
Başkan Topbaş'a Kore Devlet Nişanı
 
12.Yıl İBB Yatırımları
 
Şehir Tiyatroları
 
eurodesk
 
Sosyal Tesisler
 
İBB'yi takip edin - Twitter
 
İBB'yi takip edin - Facebook
 
İBB Ücretsiz Spor
 
BELNET hizmete devam ediyor
 
İstanbul Spor Envanteri
 
İstanbul Bültenleri
 
istanbulmetrosu.com web sitesi
 
İBBWeb Tv
 
Kulliyat
 
E-Bülten Arşivi
 
2016 Yılı Bütçesi
 
T.C. Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık)
 
İFM Web Sitesi
 
Sağlık Hizmetleri Web Sitesi
 
Kamulaştırma Başvurusu
 
Kardeş Şehirler
 
Stratejik Plan
 
Tarihi Yarımada Yönetimi
 
İtfaiye
 
Zabıta