ana sayfa  iletişim  
İbb Tube video izle video haberler video paylaş İBB Facebook Sayfası İBB'yi Twitter'dan takip edin! İBB Flickr İBB Youtube Televizyonu

Ana Sayfa > Gündem

İnteraktif Uygulama
e-belediye
 
Online Ziyaretçi:1353
Bayrampaşa Cezaevi’nde 3 ayrı proje uygulanacak
21.02.2011 15:00:00         Bookmark and Share karakter büyüklüğü Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın ! Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın !
Başkan Kadir Topbaş, Bayrampaşa Cezaevi alanının bir bölümünün hastane, ciddi bir bölümünün de park olacağını, geri kalan kısmına ise deprem dönüşümünde transfer merkezi olarak kullanılacak konutlar yapacaklarını açıkladı.

Basın mensuplarının sorularını cevaplandıran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, boşaltılan Bayrampaşa Cezaevi’nin arazisinde 3 ayrı proje hayata geçirileceğini açıkladı. Cezaevi alanının bir bölümünün hastane, ciddi bir bölümünün de park olacağını, geri kalan kısmına ise deprem dönüşümünde transfer merkezi olarak kullanılacak konut yapacaklarını belirten Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu;

“Bayrampaşa cezaevi alanıyla ilgili 3 aşamalı bir çalışmamız var. Sağlık Bakanlığı'ndan ufak bir parçasının oradaki hastaneye ilave olması yönünde talep geldi. Bir bölge hastanesi yapılacak. Onunla ilgili bir takas çalışmaları yapıyoruz. Diğer taraftan ciddi bir bölümü de halkın piknik yapabileceği ve dolaşabileceği, altında otoparkı olan bir bölge parkı haline getirilecek. Geri kalan kısmında ise depremle ilgili bir transfer merkezi olarak kullanılacak konutlar inşa edeceğiz. Yani bölgede deprem riski taşıyan bazı adaları kaldırıp yenilerken, vatandaşları cezaevi bölgesinde inşa ettiğimiz konutlara taşıyacağız. Bununla ilgili planlar İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçti, çalışmalar yürütülüyor.”

TEM’in üstü de kapatılarak park yapılacak

Cezaevi ile Bayrampaşa merkez arasındaki TEM’in üzerini bir kapama çalışması yaptıklarını da anlatan Başkan Topbaş, “Burayı kapattığımızda orada da ciddi bir meydan ortaya çıkacak. Esenler’de de TEM’in üzerini kapatarak pazar yeri olarak da kullanılacak büyük bir park ve otopark yapacağız. İstimlaklarla meydan oluşturmak zor. Ancak orada yolun üzerini kapatmak suretiyle TEM bir tünel haline gelecek ve üstünde 40 bin metrekarelik büyük bir meydan kazanmış olacağız” diye konuştu.

Bayrampaşa Cezaevi’nin yerine 3 bin konut

Öte yandan, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Adalet Bakanlığı tarafından boşaltılarak kapatılan Bayrampaşa Cezaevi’nin bir kısım arazisine ilçenin kentsel dönüşümünü sağlayacak konutlar yapılmasını oy çokluğuyla kabul etti. Yeni plana göre; Bayrampaşa’da depreme dayanıksız binalarda oturan 15 bin kişi yeni konutlara taşınacak.

TEM yolu kenarında 113 dönüm büyüklüğündeki arsa 2003 yılında yapılan planlarda Kentsel Dönüşüme yönelik depolama alanı olarak belirlenmişti. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmayla toplu konut yapılması planlanan arazi depreme dayanıksız binaların yerine yeni yerleşim için yapılar yapılacak.
 
Bayrampaşa’daki binalar güvensiz

İmar değişikliği talebini İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne getiren raporda, Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’nün yaptığı tespitlerde; Bayrampaşa bölgesindeki yapılarda performans puanı olarak 40-50 civarında olduğu, bu nedenle güvenilir olmayan binalardan bu alana aktarma yapılarak gelecek nüfusa ve tüm çevresine hitap edebilecek donatı alanlarının oluşturulması hedeflendiği kaydedildi.

Bayrampaşa ilçesinin “yüksek deprem riski, güvensiz yapı stoku ve niteliksiz çevre, yüksek yapılaşma yoğunluğu, afet sırasında ulaşma, tahliye ve kurtarma olanaklığının azlığı gibi nedenlerle İstanbul içinde depremin direk ve dolaylı etkileri nedeniyle en büyük can ve mal kaybının beklendiği ilçelerden birisi olduğu” vurgulanan raporda, “yıkılan binalardan ortaya çıkacak alanlara kamu yararına bir sistemle ilçe gelişimi, sürdürülebilir güvenilir, yaşam kalitesi yüksek, ‘Sürdürülebilir-Ekolojik Kentsel’ çevre sağlanması” hedeflendiği belirtildi.

Onaylanan raporla 22372 parselin tamamı gelişim alanına alarak 3 emsal inşaat izni verildi. Konut, ticaret, yeşil alan, sağlık tesisi, dini tesis ve yolların yer alacağı projede bina yüksekliği serbest bırakıldı, sağlık ve dini tesisler emsal dışında tutuldu. Yaklaşık 3 bin konutun taşınması planlanan yerleşim alanında 15 bin kişilik yeni bir şehir oluşturulması hedefleniyor.Resim Galerisi
( 1 / 5 )


Reklam / Hizmet Duyurusu


İklim Değişikliği Zirvesi
 
TRAFIK KAMERALARI
 
E-BEYANNAME
 
E-Sorgulama ve E-Ödeme
 
SEHIR REHBERI
 
BeyazMasa Başvuru Formu
 
Başkan Topbaş'a Kore Devlet Nişanı
 
12.Yıl İBB Yatırımları
 
Şehir Tiyatroları
 
eurodesk
 
Sosyal Tesisler
 
İBB'yi takip edin - Twitter
 
İBB'yi takip edin - Facebook
 
İBB Ücretsiz Spor
 
BELNET hizmete devam ediyor
 
İstanbul Spor Envanteri
 
İstanbul Bültenleri
 
istanbulmetrosu.com web sitesi
 
İBBWeb Tv
 
Kulliyat
 
E-Bülten Arşivi
 
2016 Yılı Bütçesi
 
T.C. Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık)
 
İFM Web Sitesi
 
Sağlık Hizmetleri Web Sitesi
 
Kamulaştırma Başvurusu
 
Kardeş Şehirler
 
Stratejik Plan
 
Tarihi Yarımada Yönetimi
 
İtfaiye
 
Zabıta