ana sayfa  iletişim  
İbb Tube video izle video haberler video paylaş İBB Facebook Sayfası İBB'yi Twitter'dan takip edin! İBB Flickr İBB Youtube Televizyonu

Ana Sayfa > Gündem

İnteraktif Uygulama
e-belediye
 
Online Ziyaretçi:32144
Metro, Seyrantepe Stadı için hazır
13.01.2011 17:00:00         Bookmark and Share karakter büyüklüğü Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın ! Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın !
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 15 Ocak’ta açılışı yapılacak TÜRK TELEKOM ARENA STADI’nın açılışı öncesinde stada ulaşımı sağlayacak olan metro ve tünellerin inşaatını tamamlandı. Yapılan çalışmalar çerçevesinde, Galatasaray-Ajax Açılış Maçı öncesinde ulaşım programı da hazırlandı.


- İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN İNŞA EDİLEN VE ÖNCEKİ AY HİZMETE GİREN SANAYİ-SEYRANTEPE HATTI, 15 OCAK’TA AÇILACAK “TÜRK TELEKOM ARENA STADI” İÇİN HAZIR…

- METRO VE TÜNELLER, AÇILIŞTAN ÖNCE TAMAMLANARAK HİZMETE ALINDI…

- AÇILIŞ GÜNÜ SEYRANTEPE’YE GİTMEK İSTEYENLERİN, SANAYİ İSTASYONU’NDA İNİP, SEYRANTEPE PERONU’NA AKTARMA YAPMALARI GEREKMEKTEDİR.

- SADECE DAVETİYE, KOMBİNE KARTI VE BİLETİ OLANLAR SEYRANTEPE PERONU’NA GEÇİŞ YAPABİLECEK. OLMAYANLAR İSE AKTARMA YAPAMAYACAK…

- SEYRANTEPE İSTASYONU’NDAN STADYUM TARAFINA GEÇİŞ YAPILAN TÜNELLER SAAT; 12.00’DA AÇILACAK…

- İETT DE 3 NOKTADAN STADA SEFERLER DÜZENLEYECEK. SEFERLER 11.45’DE BAŞLAYACAK, 16.00’DA SONA ERECEK.  MAÇ SONRASI İSE AYNI NOKTALARA YİNE DÖNÜLEBİLECEK…

- MAÇ BİTİMİNDE METROYU KULLANACAK OLAN VATANDAŞLAR İSE, SEYRANTEPE’DEN TAKSİM’E AKTARMASIZ DİREKT OLARAK GİDEBİLECEK…

- METRO SEFERLERİ, GECE 02.00’A KADAR DEVAM EDECEK…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 15 Ocak’ta açılışı yapılacak TÜRK TELEKOM ARENA STADI’nın açılışı öncesinde stada ulaşımı sağlayacak olan metro ve tünellerin inşaatını tamamlayarak önceki ay hizmete aldı. Taksim- 4 Levent Metro Hattı’nın devamında inşa edilen  4 Levent- Hacıosman Hattı’ndaki Sanayi İstasyonu’ndan 1,6 km’lik bir kol ile ayrılan Seyrantepe Hattı’nda 11 Kasım 2010 yolcu taşınmaya başlandı. Bu kısım, metronun Sanayi İstasyonu’nda ayrılan ve sadece Seyrantepe-Stadyum yolcularına hitap eden bir kol.

SEYRANTEPE İSTASYONU’NUN ÖZELLİKLERİ:

Seyrantepe; İstasyon, 2.288 araçlık otopark, stadyum bağlantısı ve TEM geçiş tünelleri, trenler için Triyaj Alanı (atölye depo-parklanma yapısı) ile metro hattının sinyalizasyon ve kontrol merkezi işlevlerini barındıran bir Transfer Merkezi ve Sistem Yönetimi Kompleksi özelliğine sahip. Seyrantepe kompleksi, 62 bin 500 m2 alana oturmaktadır ve peron ayırıcı kapılar, ilk defa bu istasyonda uygulanmıştır. Böylece, maç çıkışı izdiham nedeniyle perondan ray hattına düşme riski bertaraf edilmiş oluyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Taksim-4 Levent Hattı’nı Hacıosman’a uzatan metro inşaatı için toplam 507 milyon 222 bin Euro harcadı. (Seyrantepe bağlantısı, Triyaj ve istasyonu, TEM’in altından inşa edilen 3 adet 150 km’lik yaya tüneli, Sanayi-Seyrantepe bağlantısını sağlayan 2.689 m’lik tüm manevra-bağlantı tünelleri dahil)

SANAYİ-SEYRANTEPE HATTI:
Seyrantepe, ana hat dışında tali bir kol olduğundan Taksim-Hacıosman ana hattının dışında, Seyrantepe-Sanayi arasında özel bir trenle ring seferleri biçimindedir. Yolcular, Taksim veya Darüşşafaka istikâmetinden metroyla Sanayi İstasyonu’na vardıklarında, burada tren değiştirerek (Seyrantepe-Stadyum peronuna geçerek) özel trene (aktarma ücreti ödemeden) binebilmektedir.

STADIN AÇILIŞ GÜNÜ MAÇA GELİŞ SENARYOSU:

Maç başlayıncaya kadar normal metro işletmesi devam edecek. (Taksim-Darüşşafaka ana hat işletmesi ve Sanayi-Seyrantepe Mekik işletmesi) Yani, Taksim veya Darüşşafaka yönünden gelen yolcular, Sanayi durağında inip, tren değiştirmek amacıyla bir üst kattaki hole çıkacak ve holün sonundaki 3. perona (mekik tren) inerek Seyrantepe-Stadyum İstasyonu’na devam edebilecek.

İstasyon girişlerinde, maça sadece kombinesi, davetiyesi ve bileti olan kişilerin girebileceği ve stad çevresinde bilet satışının yapılmayacağını belirten duyurular hazırlanacak. Bu duyurularda, stada gitmek isteyen yolcuların aktarma yapacağı istasyon bilgileri yer alacak.

Turnike bölgesindeki görevliler, sözlü olarak maça gitmek isteyen yolcuları bilet ve erişim konularında bilgilendirecek. İstasyonlarda da anonsla bilgilendirmeler yapılarak, yolcular yönlendirilecek.

MAÇ ÇIKIŞI SENARYOSU:
Maç bitiminde ise stadın tahliyesi başlamadan önce işletme senaryosu değişecek ve aktarmasız olarak “Seyrantepe-Taksim” direkt seferleri yapılacak.

Seyrantepe’den 5,5 dakikalık aralıklarla Taksim yönüne direkt ulaşılabilecek. (Sanayi’de tren değiştirmek gerekmeyecek. Taksim’e kadar istenen istasyonda inmek mümkün)

İETT 3 AYRI NOKTADAN SEFERLER DÜZENLEYECEK
Maç günü İETT Genel Müdürlüğü, İstanbul’un 3 ayrı noktasından stada ulaşımı sağlamak için seferler düzenleyecek. Her noktadan 30 otobüs olmak üzere 90 otobüs çalışacak. İETT maç günü 150 sefer yapacak. Otobüslere sadece maç için bileti olan yolcular binebilecek.
 
Seferler, 11.45 – 16.00 saatleri arasında; 
Mecidiyeköy (Katlı Otopark önü) Her 5 dakikada bir,
Ümraniye Tepeüstü Aktarma Merkezi Her 5 dakikada bir,
Esenkent-Bahçeşehir   Her 7 dakikada bir, yapılacak.

Yolcular, maç bitiminin ardından aynı noktadan, ilk hareket ettikleri noktalara dönebilecek.Resim Galerisi
( 1 / 5 )


Reklam / Hizmet Duyurusu


İklim Değişikliği Zirvesi
 
TRAFIK KAMERALARI
 
E-BEYANNAME
 
E-Sorgulama ve E-Ödeme
 
SEHIR REHBERI
 
BeyazMasa Başvuru Formu
 
Başkan Topbaş'a Kore Devlet Nişanı
 
12.Yıl İBB Yatırımları
 
Şehir Tiyatroları
 
eurodesk
 
Sosyal Tesisler
 
İBB'yi takip edin - Twitter
 
İBB'yi takip edin - Facebook
 
İBB Ücretsiz Spor
 
BELNET hizmete devam ediyor
 
İstanbul Spor Envanteri
 
İstanbul Bültenleri
 
istanbulmetrosu.com web sitesi
 
İBBWeb Tv
 
Kulliyat
 
E-Bülten Arşivi
 
2016 Yılı Bütçesi
 
T.C. Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık)
 
İFM Web Sitesi
 
Sağlık Hizmetleri Web Sitesi
 
Kamulaştırma Başvurusu
 
Kardeş Şehirler
 
Stratejik Plan
 
Tarihi Yarımada Yönetimi
 
İtfaiye
 
Zabıta