ana sayfa  iletişim  
İbb Tube video izle video haberler video paylaş İBB Facebook Sayfası İBB'yi Twitter'dan takip edin! İBB Flickr İBB Youtube Televizyonu

Ana Sayfa > Gündem

İnteraktif Uygulama
e-belediye
 
Online Ziyaretçi:5757
İSKİ Ambarlı Arıtma Tesisi’ne inceleme gezisi
27.07.2010 17:00:00         Bookmark and Share karakter büyüklüğü Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın ! Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın !
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İSKİ tarafından inşa edilmekte olan Ambarlı İleri Biyolojik Arıtma Tesisi, Başkan Kadir Topbaş’ın katılacağı inceleme gezisi ile basına tanıtılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İSKİ tarafından Küçükçekmece Gölü ve Marmara Denizi’ne akan kirli suların arıtılması amacıyla inşa edilmekte olan Ambarlı İleri Biyolojik Arıtma Tesisi, Başkan Kadir Topbaş’ın katılacağı inceleme gezisi ile basına tanıtılacak.

Ataköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi hizmete girdi. Sırada yine büyük bir ileri biyolojik arıtma tesisi olan Ambarlı İleri Biyolojik Arıtma Tesisi var. Küçükçekmece Gölü’nü atıksu kirliliğinden kurtarmak amacıyla hayata geçirilen Ambarlı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin yüzde 16’sı tamamlandı. Kazı çalışması ve beton dökümü ise devam ediyor. 

Günlük ortalama 400.000 m3 atıksuyu ileri biyolojik düzeyde arıtacak tesis sayesinde; Avcılar, Esenyurt, Arnavutköy, Başakşehir ve Beylikdüzü İlçeleri’nin atıksuları, Küçükçekmece Gölü ve Marmara Denizi’ni kirletmeyecek. Bu bölgelerdeki atıksu, tünel ve kolektörlerle toplanarak Ambarlı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nde arıtıldıktan sonra denize deşarj edilecek. 2012’de hizmete girecek tesiste ilk aşamada 1 milyon 600 bin nüfusun atıksuları arıtılacak. Tesis, nihai aşamada 4 Milyon nüfusun ihtiyacını karşılayacak.

Tesiste arıtılan suların bir kısmı dezenfeksiyondan geçirilerek çevre sulama ve sanayide; çıkacak katı madde ise susuzlaştırma ve kurutma işleminin ardından sanayi tesislerinde ikincil yakıt olarak kullanılabilecek. Ayrıca tesiste kullanılacak enerjinin önemli bir kısmı kojenerasyon ünitesinde üretilecek enerjiyle karşılanacak.

Küçükçekmece Çevre Koruma Projesi Kapsamında bugüne kadar 400 ile 3.600 milimetre çapları arasında 74.358 metre tünel ve kolektör inşaatı ile 238 km şebeke inşaatı tamamlandı. Bu çalışmaların yanı sıra bölgede 147.428 metre tünel, kolektör ve şebeke inşaatlarının bir kısmı devam ederken, bir kısmı ise plan aşamasında.

Ambarlı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin maliyeti 5 yıllık işletme bedeli dahil toplam 122,5 milyon Euro.

Tarih: 29 Temmuz 2010 Perşembe 
Saat: 10.30
Yer: İSKİ Ambarlı Arıtma Tesisleri (Dolum Tesislerine giderken sağda)Resim Galerisi
( 1 / 5 )


Reklam / Hizmet Duyurusu


İklim Değişikliği Zirvesi
 
TRAFIK KAMERALARI
 
E-BEYANNAME
 
E-Sorgulama ve E-Ödeme
 
SEHIR REHBERI
 
BeyazMasa Başvuru Formu
 
Başkan Topbaş'a Kore Devlet Nişanı
 
12.Yıl İBB Yatırımları
 
Şehir Tiyatroları
 
eurodesk
 
Sosyal Tesisler
 
İBB'yi takip edin - Twitter
 
İBB'yi takip edin - Facebook
 
İBB Ücretsiz Spor
 
BELNET hizmete devam ediyor
 
İstanbul Spor Envanteri
 
İstanbul Bültenleri
 
istanbulmetrosu.com web sitesi
 
İBBWeb Tv
 
Kulliyat
 
E-Bülten Arşivi
 
2016 Yılı Bütçesi
 
T.C. Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık)
 
İFM Web Sitesi
 
Sağlık Hizmetleri Web Sitesi
 
Kamulaştırma Başvurusu
 
Kardeş Şehirler
 
Stratejik Plan
 
Tarihi Yarımada Yönetimi
 
İtfaiye
 
Zabıta