ana sayfa  iletişim  
İbb Tube video izle video haberler video paylaş İBB Facebook Sayfası İBB'yi Twitter'dan takip edin! İBB Flickr İBB Youtube Televizyonu

Ana Sayfa > Gündem

İnteraktif Uygulama
e-belediye
 
Online Ziyaretçi:9959
“Doğu’dan İstanbul’a Kadın Eli” değdi
25.05.2010 15:00:00         Bookmark and Share karakter büyüklüğü Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın ! Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın !

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezi ve GAP İdaresi Çok Amaçlı Toplum Merkezleri’nce geleneksel olarak düzenlenen “Doğu’dan İstanbul’a Kadın Eli Sergisi”, Taksim Meydanı’nda açıldı.

Kadın Koordinasyon Merkezi’nin katkılarıyla, GAP İdaresi Çok Amaçlı Toplum Merkezleri (ÇATOM) tarafından gerçekleştirilecek olan “Doğu’dan İstanbul’a Kadın Eli Sergisi” Taksim’de İstanbullularla buluştu. Serginin açılışını Başkan Vekili Ahmet Selamet, Kadın Koordinasyon Merkezi Fahri Başkanı Özleyiş Topbaş, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkan Yardımcısı Mustafa Kölmek, İstanbul Valisi Muammer Güler’in eşi Neval Güler ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi İnsani ve Sosyal Gelişme Genel Koordinatörü Aygül Fazlıoğlu birlikte gerçekleştirdi.

“Eserler Anadolu’nun öz malı…”

Serginin açılışında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sayın Ahmet Selamet, birbirinden nadide, el emeği göz nuru ile işlenmiş eserlerin yer aldığı bu sergiye emeği geçen herkesi yürekten kutladığını belirterek, “Tabii ki bu serginin çok önemli bir anlamı var. Buradaki eserler Güneydoğu Anadolu Bölgemizin 9 ilinden geliyor. Yani buradaki eserler güzel Anadolu’muzun öz malı, öz değerleridir. Bu eserlerde milli benliğimizi teşkil eden ruh var, güzellik var, el emeği göz nuru var. Bu eserleri meydana çıkaran, üreten bütün hanımefendileri kutluyorum. Anadolu’da başlayan bu sinerjiye İstanbul’un destek vermesini ise son derece önemli buluyorum” diye konuştu.

Satışa sunulan olan bu yöresel ve özel çalışmaların gelirinin Çok Amaçlı Toplum Merkezleri’nin (ÇATOM) çatısı altında emek veren ihtiyaç sahibi kadınlara kaldığını vurgulayan Selamet, sergiden 2007 yılında 46 bin TL, 2008 yılında 87 bin TL, 2009 yılında ise 105 bin TL gelir elde edildiğini söyledi. “İnanıyorum ki bu yılın bereketi çok daha büyük olacaktır. Bu organizasyonu gerçekleştiren GAP İdaresi ÇATOM ve Kadın Koordinasyon Merkezimize teşekkürlerimi sunuyor, tebrik ediyorum” diyen Selamet, “Bunun için değerli İstanbullu hanımefendileri 25-30 Mayıs tarihleri arasında sürecek kültürel zenginliğe sahip bu sosyal yardım faaliyetine katılmaya davet ediyorum” şeklinde konuştu.

İstanbul’da İSMEK Kurslarının da aynen ÇATOM’lar gibi çok önemli bir görevi yerine getirdiğinin altını çizen Selamet, İSMEK kursiyerlerinin el emeği, göz nuru ürünlerini ekonomik değere dönüştürerek ailelerinin ve toplumun gelişimine büyük destek verdiklerini belirtti. Şu an 38 ilçede, 200 kurs merkezinde, 123 branşta adeta bir Halk Üniversitesi olarak eğitimini sürdüren İSMEK’te 2010 yılı Eğitim Dönemi sonu itibariyle yaklaşık 1 milyon kursiyere ulaşıldığını ifade eden Selamet, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Yerel renkleri korumak, geleneklerimizi yaşatmak ve geleneklerimizden aldığımız ışıkla yolumuzu, geleceğimizi aydınlatmak zorundayız. Bir milletin sanat birikimi yüzyılların süzgecinden ve zevk inceliğinden geçerek oluşuyor. Usta çırak ilişkisiyle süreklilik kazanan el sanatlarımız, adeta birer hazine. Bu hazineyi ekonomik değere dönüştürmek ve bu güçle ülkemizi kalkındırmak mümkündür. Ve bu noktada İstanbul’un ekonomik gücünün Anadolu’yu kalkındırmada önemli bir etken olacağına inanıyoruz. Hanımların el emeklerini, göz nurlarını ekonomiye kazandırabiliriz. Bunun için müteşebbislere ihtiyacımız var. Öyle inanıyorum ki, uluslararası ilişkileri olan işadamlarımız bu sergide gördükleri ürünlerin sahiplerine sipariş vermek suretiyle kendilerine önemli bir pazar oluşturabilecektir.”

İstanbul diğer illere de yardımcı oluyor

Bundan 6 yıl önce Mardin’den ilk defa bir ses yükseldiğini ve Mardinli kadınların “Biz üretiyoruz ama ürettiklerimizi satma konusunda zorluk çekiyoruz. Bize destek olur musunuz?” dediklerini dile getiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezi Başkanı Özleyiş Topbaş da “Onlara destek amacıyla Beyoğlu olgunlaşmada ilk açılımı yapmıştık. İkinci yıl tekrarını yaptık ve orada ‘Biz bütün Güneydoğu’ya çok amaçlı toplum merkezlerinde üreten hanımlara destek olmalıyız ve seneye Taksim’de büyük bir oluşumla sizlere destek oluruz’ dedik. Böylelikle bu sene Taksim’de 4’üncüsünü gerçekleştirdiğimiz çalışmamızı başlattık ve inşallah onlara daima destek vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Kadınlara destek olunduğu zaman aileye destek olunduğunun altını çizen Özleyiş Topbaş, Kadın Koordinasyon Merkezi olarak yardım ve farklı projelerle ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştıklarını kaydetti. Birlikten kuvvet doğduğunu ve buradan yola çıkarak hayırsever vatandaşlarla birlikte gerçekten çok güzel projeler hayata geçirdiklerini anlatan Topbaş, şöyle konuştu;

“Elimizden geldiğince, gücümüz yettiğince yeni yardımları ve projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi birçok konuda kadınımıza, aileye, İstanbullulara ve diğer illere yardımcı olmaya çalışıyor. Biz ‘Doğu’dan İstanbul’a Kadın Eli Sergisi’ projesini daha da geliştirmek istiyoruz. İnşallah bundan sonrasında sadece Güneydoğu Anadolu’daki illerimizle sınırlı kalmayacak bir proje daha yapar ve açılışını birlikte gerçekleştiririz.”

Anadolu İstanbul’a minnettar…

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkan Yrd. Mustafa Çömlek ise, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş iel Eşi Özleyiş Topbaş’ın ÇATOM bünyesinde el emeği göz nuru üretilen ürünlerin daha geniş kitlelere ulaştırılması konusunda kendilerine büyük destek verdiğini belirterek, “Güneydoğu Anadolu bölgesi olarak kendilerine minnettarız” dedi.

Açılışta konuşan Başbakanlık GAP Bölgesi İnsani ve Sosyal Gelişme Genel Koordinatörü Aygül Fazlıoğlu da “Kadınlarla ilgili pek çok soruna çözüm üreten İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezine şahsım idarem adına teşekküğr ediyorum. Kadın Koordinasyon Merkezi 2007 yılından beri düzenli olarak Güneydoğulu kadınlarımızın eserlerini İstanbullularla buluşturmaktadır. Ülkemizde geliştirilen son reformlarla kadın hakları konusunda önemli gelişmeler kat edilmiştir. Özellikle kadınların ekonomik ve politik kararların alınma sürecinde etkin katılımı hayati önem kazanmıştır” şeklinde konuştu.

Dördüncüsü düzenlenen sergi Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak illerinin katılımıyla düzenlendi. 30 Mayıs 2010 Pazar gününe kadar sürecek olan sergi, 10.00 – 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.Reklam / Hizmet Duyurusu


İklim Değişikliği Zirvesi
 
TRAFIK KAMERALARI
 
E-BEYANNAME
 
E-Sorgulama ve E-Ödeme
 
SEHIR REHBERI
 
BeyazMasa Başvuru Formu
 
Başkan Topbaş'a Kore Devlet Nişanı
 
12.Yıl İBB Yatırımları
 
Şehir Tiyatroları
 
eurodesk
 
Sosyal Tesisler
 
İBB'yi takip edin - Twitter
 
İBB'yi takip edin - Facebook
 
İBB Ücretsiz Spor
 
BELNET hizmete devam ediyor
 
İstanbul Spor Envanteri
 
İstanbul Bültenleri
 
istanbulmetrosu.com web sitesi
 
İBBWeb Tv
 
Kulliyat
 
E-Bülten Arşivi
 
2016 Yılı Bütçesi
 
T.C. Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık)
 
İFM Web Sitesi
 
Sağlık Hizmetleri Web Sitesi
 
Kamulaştırma Başvurusu
 
Kardeş Şehirler
 
Stratejik Plan
 
Tarihi Yarımada Yönetimi
 
İtfaiye
 
Zabıta