ana sayfa  iletişim  
İbb Tube video izle video haberler video paylaş İBB Facebook Sayfası İBB'yi Twitter'dan takip edin! İBB Flickr İBB Youtube Televizyonu

Ana Sayfa > Gündem

İnteraktif Uygulama
e-belediye
 
Online Ziyaretçi:42719
İstanbul’da şiir günleri
16.04.2010 13:00:00         Bookmark and Share karakter büyüklüğü Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın ! Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın !
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.’nin her yıl mayıs ayında  düzenlediği İstanbul Şiir Festivali'nin basın toplantısı gerçekleştirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.’nin her yıl Mayıs ayında  düzenlediği, Doğan Hızlan’ın Onursal Başkanlığı’nı yaptığı, Uluslararası İstanbul Şiir Festivali bu sene 11-15 Mayıs tarihlerinde, şiirseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Bu kapsamda, 15 Nisan Perşembe gecesi, Topkapı Sarayı içinde bulunan, Feriye Karakol Lokantası’nda yemekli basın toplantısı düzenlendi.  

Festival Onursal Başkanı Doğan Hızlan toplantının açılış konuşmasında, “En kısa yoldan mesaj veren araç şiirdir. Dünyanın en önemli şairleri İstanbul’da buluşuyor ve bu benim için çok önemli. Şairin kıymetini yine şairler bilir. Sanat alanında yapılan her şey çok derin izler bırakır. Gelen şairler İstanbul’dan etkilendiği kadar Türk şairlerden de etkileniyorlar. Ayrıca şiir buluşması küresel sanatın çok önemli bir işlevini de yerine getiriyor. Dilleri, ülkeleri, şairleri birbirinden haberdar ediyor. Hoş geldiniz ama asıl isteğim, festivalde şiirleri dinlemeniz ve şiirleri okumanız” dedi.

Bayhan: 40 şair katılacak...

Festival yürütme kurulu başkanı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Bayhan ise, “Güzellikler imparatorluğu İstanbul’da şair olmak değil olmamak çok zor. Büyükşehir belediyemizin üç senedir düzenlediği bu şiir festivali ise diğer festivalleri geride bırakıyor. Festivalimiz geçmiş senelerde olduğu gibi yurt dışından 20, yurt içinden 20, toplam 40 şairi konuk edecek. Ve bu seneye has olarak İstanbul temasında 4’er şair şiirlerini okuyacak. Böylece İstanbul tüm dünya şairlerinin ezberinde kalacak. Bu sene 2010 Ajansı masrafların yüzde yetmişini karşılamıştır, onlara da çok teşekkür ederiz” diye konuştu.


 
Festival direktörü Adnan Özer de toplantıda festivalin bu yılki içeriği hakkında bilgiler verdi: “Şiir festivali alsında çok eski bir gelenek ama 2. Dünya Savaşından sonra kesilen tüm sanat etkinlikleri daha da büyük bir coşkuyla başlar. Ülkemizde de 1990'lı yıllarda Poesium adlı şiir forumu sonrasında da Taşkent Lima Şiir Hattı ardından, Şiir Kitapları Fuarı yapıldı. Biz bu festivalde Doğu’nun ve Batı’nın şiirini birleştirmek istiyoruz. Kentsel dönüşümü İstanbul’un edebi varlığı üzerinden yapmak istiyoruz. Her yıl bir dili bir ülkeyi tema olarak seçiyoruz; bu sene tema ülkemiz İrlanda. Onu tanıyacak ve tartışacağız. James Joyce, Oscar Wilde onların edebiyata katkısını anlatıyor zaten. Onlar bu davetimizi sevinçle ve ilgiyle karşılayınca çok mutlu olduk."

Festivalin akademik olarak da üniversitelerdeki forumlarda boyut kazandığını kaydeden Özer, "Festivalin bir diğer çok önemli parçası da bütün şairlerin çok severek katıldıkları şiir hatları vapuru... Bu sene İstanbul Kültür Başkenti olduğu için İstanbul üzerine şiir yazmış yurt içi ve yurt dışından şairleri de ayrıca konuk edecek ve şiirlerini dinleyeceğiz. Şiir okumalarını da olabildiğince şehre yaymayı düşündük bu sene. Konserlerle birlikte de şiirle eğlenebileceğimizi göreceğiz. Bu sene çok farklı şiir ekollerini, gelenekleri ve jenerasyonları bir arada göreceğiz” diye konuştu.Resim Galerisi
( 1 / 5 )


Reklam / Hizmet Duyurusu


İklim Değişikliği Zirvesi
 
TRAFIK KAMERALARI
 
E-BEYANNAME
 
E-Sorgulama ve E-Ödeme
 
SEHIR REHBERI
 
BeyazMasa Başvuru Formu
 
Başkan Topbaş'a Kore Devlet Nişanı
 
12.Yıl İBB Yatırımları
 
Şehir Tiyatroları
 
eurodesk
 
Sosyal Tesisler
 
İBB'yi takip edin - Twitter
 
İBB'yi takip edin - Facebook
 
İBB Ücretsiz Spor
 
BELNET hizmete devam ediyor
 
İstanbul Spor Envanteri
 
İstanbul Bültenleri
 
istanbulmetrosu.com web sitesi
 
İBBWeb Tv
 
Kulliyat
 
E-Bülten Arşivi
 
2016 Yılı Bütçesi
 
T.C. Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık)
 
İFM Web Sitesi
 
Sağlık Hizmetleri Web Sitesi
 
Kamulaştırma Başvurusu
 
Kardeş Şehirler
 
Stratejik Plan
 
Tarihi Yarımada Yönetimi
 
İtfaiye
 
Zabıta