ana sayfa  iletişim  
İbb Tube video izle video haberler video paylaş İBB Facebook Sayfası İBB'yi Twitter'dan takip edin! İBB Flickr İBB Youtube Televizyonu

Ana Sayfa > Gündem

İnteraktif Uygulama
e-belediye
 
Online Ziyaretçi:5652
Büyükşehir şampiyon çıkartacak antrenörlerle çalışacak
21.08.2008 16:05:00         Bookmark and Share karakter büyüklüğü Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın ! Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın !
Eyüp’teki Yeşilpınar Yüzme Havuzu ile Erdem Beyazıt Kütüphanesi’nin açılışını yapan Başkan Topbaş, “Spor salonlarımızda çeşitli branşlarla madalya kazandıracak antrenörlerle anlaşma yapacağız” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Eyüp’te inşa ettirilen Yeşilpınar Yüzme Havuzu ve Erdem Beyazıt Kütüphanesi’ni Başkan Kadir Topbaş açtı. Törende Eyüp Belediye Başkanı Ahmet Genç, Eyüp Kaymakamı Salih Karabulut, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şaban Erden, Fen İşleri Daire Başkanı Abdurrahman Uçak, Spor A.Ş. Genel Müdürü İlker Astarcı ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Spora 532 milyon YTL’lik dev yatırımlar…

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 4.5 yılda yaptıkları yatırım tutarının 22,5 milyar YTL’yi bulduğunu ve sadece Eyüp ilçesine 380 milyon YTL’lik yatırım yaptıklarını belirterek, “İstanbul ilmik ilmik işlenerek olması gereken noktaya getiriyoruz. Dünya şehirleri arasındaki yarışa İstanbul’u da soktuk. Artık dünya İstanbul’daki gelişmeleri konuşuyor. İstanbul’u şantiyeye çevirdik. Şu an Eyüp’teyiz. Bu ilçeye yaptığımız yatırımların tutarı 380 milyon YTL’ye ulaştı. Yaptığımız ve devam eden spor tesislerimizin maliyeti 425,5 milyon YTL’yi buluyor. Bu rakamın içinde spor organizasyonları için harcadığımız İstanbul Park için 50 milyon YTL, Atatürk Olimpiyat Stadı için 57 milyon YTL yoktur. Topladığımızda 532,5 milyon YTL gibi büyük bir rakam ortaya çıkıyor” diye konuştu.

Tesislerde 300 bin İstanbullu spor yapıyor

Her ilçeye bir spor tesisi yapmayı hedefleyerek sporun kitleselleşmesi ve amatör sportif ruhun gelişmesi için çalıştıklarını vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “Şu ana kadar yüzme salonları dâhil 12 adet kapalı spor salonu yaptık.
İstanbul genelinde 14 Adet Büyük Futbol Sahası ile birlikte 19 Adet Mini çim saha futbol tesisini İstanbul’a kazandırdık. Beyoğlu, Gaziosmanpaşa Cebeci, Kartal, Esenler İkitelli Spor Komplekslerini, Pendik Çamlık Spor, İTÜ Stadyumu, Küçükçekmece Halkalı, Gaziosmanpaşa Gazi Parkı ve Gaziosmanpaşa Cebeci Şehir Parkı Spor Tesislerini, Silivri Stadı, Çatalca Futbol Sahası, Arnavutköy Polis Eğitim Merkezi Futbol Sahası, Kağıthane Cirit Alanı ve Futbol Sahası inşaatlarını bitirdik. Kasımpaşa Stadını da modernize ettik. 10 bin kişilik stadyum inşaatı rehabilitasyonu işini tamamladık. Kasımpaşa Stadı’nı UEFA normlarına ulaştırdık. Bunlara ek olarak Fatih ve Bayrampaşa spor kompleksleriyle, Silivrikapı Buz pateni, Eyüp Spor ve Kültür Merkezi ve Fatih Mimarsinan Stadı tesislerinin yapımı devam ediyor. Tarihi Karagümrük stadını modern bir spor kompleksine dönüştürecek projemiz hazır. Aynı şekilde Zeytinburnu stadını da 22 bin kişilik stat haline getireceğiz. Ayrıca Eyüp Karadolap, Esenler, Maltepe Altayçeşme, Üsküdar Çavuşdere ve Güngören’de toplam 5 yeni spor kompleksini yatırım programımıza aldık. Kağıthane Yahya Kemal Kapalı Spor Salonu ile Eyüp Düğmeciler Spor ve kültür Merkezi de yatırım programımızda var. Başakşehir’e 13 bin kişilik bir Stadyum ve spor kompleksi yapmayı planlıyoruz. Ayrıca Haliç Kürek Sporları tesisi yaparak Haliç’i kürek sporlarının merkezi yapacağız. Yine 71 milyon YTL’ye 120 okulumuza modern standartlarda kapalı spor salonu inşa ediyoruz. Bugüne kadar bunların 119’nu hizmete aldık. Hedefimiz 200. Planladığımız 80 spor salonu için 64 milyon YTL daha harcayacağız. 24 ilçede toplam 119 okul spor salonundan 300 bine yakın öğrencimiz faydalanıyor. Ayrıca okul saatleri dışında 45 bin üyeye hizmet veriliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak, imkânlarımız ölçüsünde, spora ve sporcuya destek oluyoruz. Her yaştan hemşerimizin spor yapması için 24 spor tesisimizde 4 milyon 500 bin insanımıza sporun her dalında hizmet veriyoruz. Açtıklarımızla birlikte bu sayı 28 oldu. Tesislerimizi düzenli olarak kullanan 300 bin abonemiz var. Sporun kitleselleşmesi için yürüyüşten fitnese, jimnastikten bisiklet kullanma alanlarına kadar her İstanbulluya spor yapma imkânı sunuyoruz. Yaz Spor Okullarımızda 300’ü aşkın akademisyen eğitmen, 20 spor kolunda 16 bin çocuğumuza eğitim veriyor. Sahiller başta olmak üzere, şehrin pek çok noktasında bisiklet ve yürüyüş yolları projelendirdik. İstanbul’a 1054 kilometre bisiklet yolu yapıyoruz.”

Eyüp’e 4.3 milyon YTL’lik dev spor kompleksi

İstanbul’un dört bir yanına dünya standartlarında yüzme havuzları yaptıklarını ifade eden Kadir Topbaş, açılışını yaptıkları Eyüp Yeşilpınar Kapalı Yüzme Havuzu ve Erdem Beyazıt Kütüphanesi dört dörtlük bir tesis olduğunu ve yaklaşık 4,3 milyon YTL’ye mal olduğunu kaydetti. Tesiste 25 metreye 12,5 metre ebatlarında ve 130 seyirci kapasiteli yarı olimpik kapalı yüzme havuzunun yanı sıra, bilardo, masa tenisi salonları, 7 bin 500 kitaplık kütüphane ve konferans salonunun bulunduğunu dile getiren Topbaş, “Beyoğlu, Ümraniye, Halkalı, Sefaköy ve Hasan Doğan Kartal tesislerimizden sonra bugün Eyüp Yeşilpınar Kapalı Yüzme Havuzu’nun açılışını yapıyoruz. Önümüzdeki ay açmayı planladığımız Fatih Spor Kompleksi ile bu sayı 12’ye çıkmış olacak. Ayrıca Pendik Kapalı Yüzme Havuzu inşaatı devam ediyor. Yüzme havuzlarımızdan düzenli olarak yararlanan abone sayımız 200 bin. Bu havuzlardan yılda yaklaşık 2.5 milyon kişi faydalanabiliyor” şeklinde konuştu.

Törende konuşan Eyüp Belediye Başkanı Ahmet Genç de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Eyüp Bulvarı’nda yüzme havuzu, buz pisti ve konferans solunu yapmak için ihale yaptığını müjdeleyerek, “Çok yakında Eyüp'te ikinci bir yüzme havuzu ile buz pistine kavuşacak. Bu güzel yatırımları için Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş'a teşekkür ediyorum” dedi. Törende konuşmaların ardından Başkan Topbaş, Ahmet Genç, Kaymakam Karabulut ve sporcu öğrenciler kurdele keserek tesisin açılışını gerçekleştirdiler.

Olimpiyatlarda madalya kazanacak sporcular yetiştireceğiz!...

Açlış törenin ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 29. Yaz Olimpiyat Oyunları’nda Türkiye’ye ilk altın madalyayı serbest güreş 66 kiloda kazandıran Büyükşehir Belediyespor Sporcusu Ramazan Şahin’i ve antrenörünü tebrik ettiğini söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediyespor’un, 4 bin 500 sporcusu bulunduğunu, bu sporcuların 208'inin Milli Takımlarda yer aldığını anımsatan Topbaş, “Her branşta sporcumuz var. Atina Olimpiyatları’na 8 sporcu vermiştik. Bu sene de 8 sporcu verdik. Buradan bir altın madalyayı bizim sporcumuz kazandı. Nüfusumuzun yüzde 30’u 18 yaş altı. Biz nasıl milli sporcular yetiştiremeyiz. İstanbul’da spor anlamında ciddi yatırımlar yaptık ve devam ediyoruz. Kendi branşlarında daha iyi dereceler alabilecek sporcular yetişmesini istiyoruz. Bunun için sporcularımıza dereceler yaptırabilecek antrenörleri tespit edeceğiz” diye konuştu.

Pekin Olimpiyatları’nda istenilen sonuçların alınamamasının sorumluğunun herkeste olduğunu vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, “Başbakanımız özellikle kendisini sorumlu tuttu. Bizler de spor adına neler yapmamız gerekiyorsa onları mutlaka yapmalıyız. Okullara yaptığımız spor salonlarını 120’den 200-300 e çıkarmalıyız. Her yönetici bu konurda bir altlık hazırlamalı. Çünkü spor dünyanın ortak lisanı ve etkili bir propaganda ve tanıtım aracı. Özellikle alınan madalyalar da ülkelerde kaynaşma ve mensubiyet duygularını geliştiriyor” şeklinde konuştu.Resim Galerisi
( 1 / 5 )


Reklam / Hizmet Duyurusu


İklim Değişikliği Zirvesi
 
TRAFIK KAMERALARI
 
E-BEYANNAME
 
E-Sorgulama ve E-Ödeme
 
SEHIR REHBERI
 
BeyazMasa Başvuru Formu
 
Başkan Topbaş'a Kore Devlet Nişanı
 
12.Yıl İBB Yatırımları
 
Şehir Tiyatroları
 
eurodesk
 
Sosyal Tesisler
 
İBB'yi takip edin - Twitter
 
İBB'yi takip edin - Facebook
 
İBB Ücretsiz Spor
 
BELNET hizmete devam ediyor
 
İstanbul Spor Envanteri
 
İstanbul Bültenleri
 
istanbulmetrosu.com web sitesi
 
İBBWeb Tv
 
Kulliyat
 
E-Bülten Arşivi
 
2016 Yılı Bütçesi
 
T.C. Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık)
 
İFM Web Sitesi
 
Sağlık Hizmetleri Web Sitesi
 
Kamulaştırma Başvurusu
 
Kardeş Şehirler
 
Stratejik Plan
 
Tarihi Yarımada Yönetimi
 
İtfaiye
 
Zabıta