ana sayfa  iletişim  
İbb Tube video izle video haberler video paylaş İBB Facebook Sayfası İBB'yi Twitter'dan takip edin! İBB Flickr İBB Youtube Televizyonu

Ana Sayfa > Gündem

İnteraktif Uygulama
e-belediye
 
Online Ziyaretçi:31859
Başkan Topbaş makamını 5. sınıf öğrencisi Mehmet Hacıoğlu’na bıraktı
23.04.2008 12:05:00         Bookmark and Share karakter büyüklüğü Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın ! Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın !
Başkan Kadir Topbaş, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Şişli Kuva-i Milliye İlköğretim Okulu öğrencileri ve öğretmenlerini makamında ağırladı. Başkan Topbaş’ın makamını devralan 5. sınıf öğrencisi Mehmet Hacıoğlu, İstanbul’da su ve temizlik sorunu yaşanmadığına çok sevindi.

Şişli Kuva-i Milliye İlköğretim Okulu öğrencileri ve öğretmenlerini 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki makamında ziyaret ettiler. Başkan Topbaş’tan makamını bir süreliğine devralan Şişli Kuva-i Milliye İlköğretim Okulu 5. Sınıf Mehmet Hacıoğlu, tarihi zenginliği ve coğrafi güzelliğiyle dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul’un tarihi eserlerini restore ederek şehri geleceğe taşımak ve trafiği en büyük sorun olmaktan çıkarmak için de çalışmalar yapmak istediğini söyledi.

Mehmet Hacıoğlu, “Bunun için toplu taşıma ağırlık vermek, İstanbul’un deniz şehri olma avantajından faydalanmak ve şehri metroyla örerek trafiği yeraltına taşımak istiyorum. Böylece vatandaşları toplu taşıma araçlarına yönlendirmek istiyorum. Ayrıca suyun israf olmaması için ciddi çalışmalar yapmak ve halkı su israfını önlemek için bilinçlendirmek istiyorum” diye konuştu.

“İstekleriniz yapılıyor Sayın Başkan…”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da “Sayın Başkan, bu söylediklerinizi biz de yönetim olarak en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Bu dönem metro, deniz ulaşımı ve toplu ulaşıma özendirme adına en yoğun çalışmaların yapıldığı bir dönem. Dönemimizde her gün 1.5 milyon insan daha toplu taşımayı kullanmaya başladı ve İstanbul’da 5 milyon 400 bin insan toplu taşımayı kullanır hale geldi. Yatırımlarımızın büyük ölçüde tamamlanacağı 2012 yılında günde 7 milyon insan toplu taşımayı kullanmaya başlayacak” diye karşılık verdi.

Kültürel ve tarihi değerleriyle 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbul’u bu başkentliğe hazırlamak için çok sayıda tarihi eseri restorasyon çalışması yürüttüklerini, tarihi ve kültürel eserleri yenileyerek koruma-kullanma dengesini gözeterek insanlığın hizmetine açtıklarını ifade eden Başkan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Sayın Başkan, su ve diğer doğal kaynakların tasarruflu kullanılması için de çağrılarda bulunduk ve İstanbullular bu çağrımıza kulak vererek tasarrufta bulundular. Bu sayede kurak geçen 2007’de her gün 2 milyon metreküp su kullanan İstanbul’un suyunu kesmedik. Bu konuda özellikle çocuklar daha hassas davranarak büyüklerini suyu israf etmemeleri konusunda ikaz ettiler. Böylece geçen yıl 38 milyon metreküp suyu tasarruf ettik. Bu Elmalı Barajımızın iki katı suyu kurtarmak anlamına geliyor. Öte yandan, çocuklarımız spor yapma imkanına kavuşsun diye İstanbul’da bahçeleri müsait olan 126 okulumuzun bahçesine kapalı spor salonu yapıyoruz, 110 tanesi tamamlandı. Bütün sahilleri, park ve bahçeleri işgal denen yanlış kullanımlardan arındırdık ve halkımıza açtık.”

Daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Özel Kalem Müdürü Muhsin Doğan’ı arayan Başkan Mehmet Hacıoğlu, suyu kesik semt varsa su verilmesi talimatı verdi. Özel Kalem Müdürü Muhsin Doğan da İstanbul’da suyu kesik semt bulunmadığını ve bu yaz da tasarruf yapıldığı taktirde sıkıntısı yaşanmayacağını söyledi. Doğan’a İstanbul’daki temizlik çalışmalarını da soran Başkan Hacıoğlu, şehirdeki temizlik çalışmalarının 24 saat aralıksız sürdürüldüğü cevabını aldı.

Bütçe diyaloğu hem güldürdü hem ders verdi…

İlköğretim okulu öğrencilerinden isteklerini de alan Başkan Hacıoğlu, bir öğrencinin akıllı tahta isteğiyle ilgili “Her sınıfa bir tane veriyorum” demesi makamda esprili anlar yaşattı. Başkan Topbaş da “Sayın Başkan bütçenize göre yatırım yapın. Sonra bütün okullar isterse bu bütçenize uyar mı? O kadar gücünüz var mı?” diyerek espriyi sürdürdü. Kadir Topbaş’ın “Başkanlık krallık değil, her söylenileni yaparsanız başka yatırımlar ve başka okullar için para kalmaz. Bir inceleyelim, değerlendirelim deyin. Sayın Başkan çok işin var, bak trafiği çözeceksin. Su problemini çözeceksin. Her şeye para lazım. Nasıl ki ev bütçesini anneniz babanız dikkatli kullanıyorsa, aynı şekilde belediyemizin parasını da dikkatli kullanmamız lazım” şeklindeki sözleri de geleceğin büyüklerine ders niteliğindeydi.Resim Galerisi
( 1 / 5 )


Reklam / Hizmet Duyurusu


İklim Değişikliği Zirvesi
 
TRAFIK KAMERALARI
 
E-BEYANNAME
 
E-Sorgulama ve E-Ödeme
 
SEHIR REHBERI
 
BeyazMasa Başvuru Formu
 
Başkan Topbaş'a Kore Devlet Nişanı
 
12.Yıl İBB Yatırımları
 
Şehir Tiyatroları
 
eurodesk
 
Sosyal Tesisler
 
İBB'yi takip edin - Twitter
 
İBB'yi takip edin - Facebook
 
İBB Ücretsiz Spor
 
BELNET hizmete devam ediyor
 
İstanbul Spor Envanteri
 
İstanbul Bültenleri
 
istanbulmetrosu.com web sitesi
 
İBBWeb Tv
 
Kulliyat
 
E-Bülten Arşivi
 
2016 Yılı Bütçesi
 
T.C. Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık)
 
İFM Web Sitesi
 
Sağlık Hizmetleri Web Sitesi
 
Kamulaştırma Başvurusu
 
Kardeş Şehirler
 
Stratejik Plan
 
Tarihi Yarımada Yönetimi
 
İtfaiye
 
Zabıta