ana sayfa  iletişim  
İbb Tube video izle video haberler video paylaş İBB Facebook Sayfası İBB'yi Twitter'dan takip edin! İBB Flickr İBB Youtube Televizyonu

Ana Sayfa > Gündem

İnteraktif Uygulama
e-belediye
 
Online Ziyaretçi:16199
İstanbul trafiğine "Mobil Çözüm" uygulaması bugün devreye girdi
10.01.2008 15:00:00         Bookmark and Share karakter büyüklüğü Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın ! Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın !
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yeni mobil uygulaması sayesinde İstanbullular trafik yoğunluk bilgilerine cep telefonundan ulaşıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Merter’de bulunan ek hizmet binasında kamuoyuna tanıtılan uygulama ile İstanbul’un  trafik derdi sona eriyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın uygulamalı olarak tanıttığı İBB Cep Trafik uygulaması basın toplantısına Turkcell Genel Müdür Yardımcı Ekrem Yener, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bilgi Teknolojileri  Daire Başkanı Hakkı Tok, Türk Medyasının temsilcileriyle çok sayıda davetli katıldı.

Uygulamanın tanıtımında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un en önemli sorunlarından biri olan trafiği adım adım çözmeye çalıştıklarını belirterek büyük şirketlerin kendileriyle birlikte çalışmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve bu uygulamadaki katkılarından dolayı Turkcell’e teşekkür etti.

Göreve geldikleri günden beri İstanbul ve İstanbullu için çalıştıklarını söyleyen Kadir Topbaş çağın tüm teknolojik imkanlarını İstanbullular için seferber ettiklerinin altını çizdi.  Ağustos ayı içinde tanıtılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait Web sitesi içerisinde bulunan  “Şehir Rehberi” uygulaması ile İstanbul’daki tüm gelişmelerden İstanbul halkının haberdar olduğunu söyledi.

İBB Cep Trafik uygulamasını 6 ay önce kullanıma hazır hale getirdiklerini ve ilk olarak Turkcell kullanıcılarının kullanabileceklerini söyleyen Kadir Topbaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizimle birlikte bu projede çalışan Turkcell’e ayrıca teşekkür ediyorum. Bu uygulamadan şu an için sadece Turkcell kullanıcıları yararlanabilecek. Diğer GSM şirketleri arzu ederlerse bu uygulamayı kendi kullanıcıları için hizmet olarak kullanıcılarına verebilirler.” dedi.

İBB Cep Trafik uygulamasını kendi cep telefonuna yükleyerek uygulamalı olarak gösteren Kadir Topbaş, uygulamadan tüm vatandaşların faydalanabilmesi için İBB Cep Trafik uygulamasının çok kolay bir arabirime sahip olduğunu söyledi.

Resmi açılışını bugün yaptıkları İBB Cep Trafik uygulamasının trafiğe önemli ölçüde rahatlama getireceğinin altını çizen Kadir Topbaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu uygulamayı cep telefonuna yükleyen kullanıcı 175 kameraya ait görüntüyü canlı olarak izleyebilecek. İstediği kamera görüntüsünü izlemesi an meselesi. 250 adet değişik bölgelere yerleştirilmiş özel sensörlerle de İstanbul trafik yoğunluğunu canlı olarak görebilecekler. Böylece araç sahipleri trafiğe çıkmadan önce gideceği güzergahı kontrol ederek öyle trafiğe çıkacak.” dedi.

İlk olarak Turkcell kullanıcılarının hizmetine sunulan hizmetten diğer GSM operatörlerininde faydalanabileceğinin altını çizen Kadir Topbaş, “Trafik” yazarak 1530’a atılacak kısa bir mesajla  Java uygulamaları çalıştıran telefonların bu hizmetten anında faydalanabileceğini söyledi.

İleri bir tarihte hizmete açılacak yeni bir uygulamanın müjdesini veren Kadir Topbaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu gördüğünüz herşeyi Türk Mühendisleri yapıyor. Kendi sunucularımızdan yayın yapıyoruz. Dışarı bağımlılığımız yok. Ve bu uygulamalar için hiçbir ek masrafımız yok. Tamamen bizim belediyede çalışan arkadaşların ürünü bunlar. Göreve geldiğimiz günden beri İstanbul için çalışıyoruz.  Daha yeni neler yapabiliriz diye çalışmalarımız devam ediyor. İşte bu yeni çalışmalardan biride “Trafik Radyosu” uygulaması. Bu sistemle İstanbul trafiğini aralıklarla trafikte seyreden sürücülere anons ederek trafiği biraz daha rahatlatmış olacağız.” dedi.

Tanıtım toplantısında hazır bulunan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı  Ekrem Yener; “Turkcell olarak amacımız sadece konuşturmak değil. Hayatın her alanında kullanıcılarımızın hayatını kolaylaştıran ürün ve servislerle kullanıcılarımıza hizmet vermek. İBB Cep Trafik uygulamasını Turkcell kullanıcılarının kullanımına sunmaktan memnuniyet duyuyoruz. İki kurumun vardığı anlaşma doğrultusunda Turkcell aboneleri trafik yoğunluk haritaları üzerinden trafik yoğunluğunu görüp kendi güzergahlarını seçebilecek ve böylece daha kısa zamanda istedikleri yere ulaşabilecekler.” dedi.

Turkcell kullanıcıları, hizmete açılan bu uygulamaya Mart ayından itibaren aylık 5 ytl ödeyerek abone olabilecekler. Abone olan kullanıcılar, bu hizmetten ilk 3 ay ücretsiz yararlanabilecekler.
Mart ayına kadar ise, Turkcell’in GPRS tarifesine uygun olarak servisten faydalanılabilecekler.

Servisten yararlanmak isteyen Turkcell Kullanıcıları Java uyumlu cep telefonlarından “trafik” yazarak 1530'a kısa mesaj gönderecekler. Cep telefonlarına gelen ileti doğrultusunda cep telefonlarına kısa süre içerisinde İBB Cep Trafik uygulaması yüklenmiş olacak. Bu uygulamayı kullanmak isteyenler ilk 3 ay ücret ödemeyecek. Daha sonraki aylar için her ay 5 ytl ödemeleri yeterli olacak.Resim Galerisi
( 1 / 5 )


Reklam / Hizmet Duyurusu


İklim Değişikliği Zirvesi
 
TRAFIK KAMERALARI
 
E-BEYANNAME
 
E-Sorgulama ve E-Ödeme
 
SEHIR REHBERI
 
BeyazMasa Başvuru Formu
 
Başkan Topbaş'a Kore Devlet Nişanı
 
12.Yıl İBB Yatırımları
 
Şehir Tiyatroları
 
eurodesk
 
Sosyal Tesisler
 
İBB'yi takip edin - Twitter
 
İBB'yi takip edin - Facebook
 
İBB Ücretsiz Spor
 
BELNET hizmete devam ediyor
 
İstanbul Spor Envanteri
 
İstanbul Bültenleri
 
istanbulmetrosu.com web sitesi
 
İBBWeb Tv
 
Kulliyat
 
E-Bülten Arşivi
 
2016 Yılı Bütçesi
 
T.C. Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık)
 
İFM Web Sitesi
 
Sağlık Hizmetleri Web Sitesi
 
Kamulaştırma Başvurusu
 
Kardeş Şehirler
 
Stratejik Plan
 
Tarihi Yarımada Yönetimi
 
İtfaiye
 
Zabıta