ana sayfa  iletişim  
İbb Tube video izle video haberler video paylaş İBB Facebook Sayfası İBB'yi Twitter'dan takip edin! İBB Flickr İBB Youtube Televizyonu

Ana Sayfa > Gündem

İnteraktif Uygulama
e-belediye
 
Online Ziyaretçi:10403
İSKİ su ve atıksu sistemlerini uyduyla kontrol edecek…
04.01.2008 18:00:00         Bookmark and Share karakter büyüklüğü Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın ! Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın !
İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSKİ, su ve atıksu sistemlerini dünyanın en gelişmiş teknolojisine sahip yeni scada sistemi ile uydu haberleşmesiyle kontrol edecek.

İstanbul, 12 milyonun üzerindeki nüfusu ve 5,712 kilometrekarelik yüzölçümüyle dünyanın en önemli metropollerinden biri. Abone sayısıyla Türkiye' de birçok ilin nüfusunu geride bırakan Büyükşehir Belediyesi’nin Bağlı Kuruluşlarından İSKİ, nüfusun artması halinde doğabilecek sıkıntılara karşı önlemler almaya ve gelişen teknolojilerle İstanbullulara hizmet vermeye devam ediyor. İstanbul'da 4 milyonun üzerinde abone sayısına hizmet veren İSKİ, İstanbulluların su ihtiyacını Ömerli ve Terkos Barajları başta olmak üzere 16 ayrı su kaynağından karşılıyor.

Yeni SCADA sistemiyle İstanbul’un su trafiğini yönetmek çok daha kolay…

İSKİ, İçme Suyu Dağıtım Sisteminde kullandığı SCADA (Veri Tabanlı Kontrol ve Gözetleme) sistemini artan nüfusun taleplerini daha hızlı karşılamak için dünyanın en gelişmiş teknolojilerine sahip yeni SCADA sistemiyle yeniliyor. Sistemin en önemli özelliği ise yeni teknolojilere entegre olabilmesi. Sistem güvenilir, yüksek performanslı, karasal hatlardan bağımsız, geniş kapsama alanı sağlayan uydu haberleşmesiyle yönetiliyor. Uydu sistemi üzerinden sağlanan haberleşme yöntemi ile Istrancalar’dan Melen’e kadar geniş ve farklı arazi şartlarına sahip bir alanda Su Dağıtım Sistemi, her 30 saniyede bir değişen bilgi akışıyla kontrol edilebiliyor.

Modern Sistem sayesinde yağış durumlarında barajlardaki yükselme oranı kısa sürede ölçülebiliyor, çıkabilecek bir arızayı anında görmek ve müdahale etmek mümkün olduğundan su kaybının da önemli ölçüde önüne geçiliyor. Modern SCADA sistemi sayesinde şehre verilen su miktarıyla fatura edilen su miktarı arasındaki fark daha kolay tespit edilebiliyor ve kaçak su kullanımının tespiti kolaylaşıyor. Bilgi toplama ve bu toplanılan bilgilerin veri bankasında saklanması ile İSKİ geçmiş dönemlere ait raporlama işlemlerini artık daha kolay yapabilecek.

SCADA sistemi ile İSKİ' ye ait Barajlar, Ana İsale Hatları, Terfi Merkezleri ve depolardaki seviye, basınç, debi, meteorolojik bilgiler, su kalitesi vb. bilgiler Kağıthane SCADA merkezinden izlenebiliyor. Ayrıca istasyonlarda bulunan kameralarla anlık görüntü alabilme imkanı da bulunuyor.

Sistem sayesinde merkezden tesisleri görebilme ve müdahale edebilme imkanı da olacak VSAT uydu haberleşme sistemine haiz mobil araçlar sayesinde ise İstanbul'un herhangi bir yerinde yapılan bir bakım çalışması ya da herhangi bir arıza özel araçlar sayesinde merkezden canlı olarak izlenebilecek. Sistem yeni teknolojilere entegre olabilme özelliği sayesinde kullanılabilirliğini ve teknolojilik üstünlüğünü hiç bir zaman kaybetmiyor. Gelişmiş SCADA sistemi ile olası bir afet anında bilgilere daha hızlı erişim ve kolay müdahalede sağlanılabilecek.

SCADA Sistemi Yenilenmesi Projesi :

134 İstasyondan 30’u Devreye Alındı…

Sistemin İçmesuyu Ana Kontrol Merkezi Donanım bazındaki istasyon kurulum çalışmaları 30 istasyonda tamamlandı. İstanbul’un içme suyu sistemine yeni dahil olan Melen Regülatöründen Istranca’lara kadar toplam 134 istasyon bulunuyor. Gelişmiş SCADA teknolojisini İstanbulluların hizmetine sunmak yaklaşık 13 milyon Euro'ya maloldu. Sistem 2008 yılının ikinci yarısında tamamen devreye girecek.



Resim Galerisi
( 1 / 5 )


Reklam / Hizmet Duyurusu


İklim Değişikliği Zirvesi
 
TRAFIK KAMERALARI
 
E-BEYANNAME
 
E-Sorgulama ve E-Ödeme
 
SEHIR REHBERI
 
BeyazMasa Başvuru Formu
 
Başkan Topbaş'a Kore Devlet Nişanı
 
12.Yıl İBB Yatırımları
 
Şehir Tiyatroları
 
eurodesk
 
Sosyal Tesisler
 
İBB'yi takip edin - Twitter
 
İBB'yi takip edin - Facebook
 
İBB Ücretsiz Spor
 
BELNET hizmete devam ediyor
 
İstanbul Spor Envanteri
 
İstanbul Bültenleri
 
istanbulmetrosu.com web sitesi
 
İBBWeb Tv
 
Kulliyat
 
E-Bülten Arşivi
 
2016 Yılı Bütçesi
 
T.C. Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık)
 
İFM Web Sitesi
 
Sağlık Hizmetleri Web Sitesi
 
Kamulaştırma Başvurusu
 
Kardeş Şehirler
 
Stratejik Plan
 
Tarihi Yarımada Yönetimi
 
İtfaiye
 
Zabıta