ana sayfa  iletişim  
İbb Tube video izle video haberler video paylaş İBB Facebook Sayfası İBB'yi Twitter'dan takip edin! İBB Flickr İBB Youtube Televizyonu

Ana Sayfa > Gündem

İnteraktif Uygulama
e-belediye
 
Online Ziyaretçi:10389
Büyükşehir tarihi Karagümrük Stadı’nı spor kompleksine dönüştürüyor…
10.12.2007 16:00:00         Bookmark and Share karakter büyüklüğü Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın ! Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın !
Fatih’teki tarihi Karagümrük (Vefa) Stadı Başkan Kadir Topbaş’ın talimatıyla örnek bir projeyle yeniliyor. Bir komplekse dönüşecek stat; stadyumu, kapalı spor salonu, kulüp binaları ve otoparkı ile göz kamaştıracak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarihi Karagümrük (Vefa) Stadı’nı örnek bir projeyle yeniliyor. Bir komplekse dönüşecek stat; stadyumu, kapalı spor salonu, kulüp binaları ve otoparkı ile göz kamaştıracak, semte prestij kazandıracak. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın talimatıyla başlatılan çalışmalar kapsamında hazırlanan proje, tarihi stadyumu muhteşem bir spor kompleksine dönüştürecek.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da düzenlenen Fenerbahçe Spor ve Bilim Kongresi’nde projeyi tanıtan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Karagümrük Stadı çok önemli tarihi olan çok önemli bir stat. Hazırladığımız yenileme projesiyle bu stadı bir spor kompleksine dönüştürüyoruz ve mükemmel bir hale getiriyoruz. Stat Süper Lig maçlarının oynanabileceği ve büyük çapta spor organizasyonlarının yapılabileceği bir komplekse dönüşüyor. Stadın altı otopark olacak. Ayrıca kapalı spor salonu, konferans salonu da yapılacak. Projenin bize maliyeti 30 milyon YTL” diye konuştu.

Proje kapsamında 27 bin 752 metrekarelik toplam alana sahip stadın altyapısı Süper Lig maçlarının oynanabileceği kalitede yeniden düzenlenecek ve 11 bin 772 seyirci kapasiteli ve üstü tamamen kapalı 3 tribün yapılacak. Tribünler 66 metrekarelik bir VİP Loca, 682 seyirci kapasiteli VİP tribün, 6 adet normal loca, 2 bin 418 seyirci kapasiteli normal tribün, 7 bin 648 seyirci kapasiteli kale arkası tribün, 1024 seyirci kapasiteli misafir tribünü ile 47 metrekarelik canlı yayın tribününden oluşuyor.

Komplekste ayrıca basketbol, hentbol, masa tenisi, savunma sporları gibi çeşitli spor dallarının yapılabileceği Kapalı Spor Salonu yapılacak. 2 bin 799 metrekarelik inşaat alanına sahip spor salonu 1049 seyirci kapasiteli olacak. Proje kapsamında kulüp yönetim binaları, soyunma odaları, sosyal tesisler ve kafeterya gibi birimlerin bulunacağı toplam inşaat alanı 2 bin 700 metrekare alanlı iki kulüp binası ile 35 bin 638 metrekarelik inşaat alanına sahip ve 616 araç kapasiteli otopark da yer alacak.

Yapılacak yeni proje; stadyumu, kulüp binaları, kapalı spor salonu ve otoparkı ile mevcut stadı çağdaş boyutlara taşıyacak ve semt otoparkıyla sokak otoparkının yükü alınarak daha düzenli bir trafik akışı sağlanmış olacak. Kompleks modern görünümüyle Karagümrük semtine ve İstanbul’a prestij kazandıracak.

Karagümrük Stadı’nın tarihi

Uzunluğu 244 metre, genişliği 85 metre olan tarihi Karagümrük Stadı (Vefa Stadı), 1926 yılında Karagümrük Spor Kulübü’nün kurulmasının ardından kulüp tarafından düzenlenerek Çukurbostan Sahası adıyla kullanılmaya başlandı. 1940 yılında stat haline getirilen alana yapılan kulüp binası da 1945 yılında zamanın Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel tarafından açıldı. Şimdiki haliyle 12 bin 500 kişi kapasiteli ve açık tribünlü Karagümrük Stadı’nda Türkiye 2. ve 3. Lig maçları oynanıyor.Resim Galerisi
( 1 / 5 )


Reklam / Hizmet Duyurusu


İklim Değişikliği Zirvesi
 
TRAFIK KAMERALARI
 
E-BEYANNAME
 
E-Sorgulama ve E-Ödeme
 
SEHIR REHBERI
 
BeyazMasa Başvuru Formu
 
Başkan Topbaş'a Kore Devlet Nişanı
 
12.Yıl İBB Yatırımları
 
Şehir Tiyatroları
 
eurodesk
 
Sosyal Tesisler
 
İBB'yi takip edin - Twitter
 
İBB'yi takip edin - Facebook
 
İBB Ücretsiz Spor
 
BELNET hizmete devam ediyor
 
İstanbul Spor Envanteri
 
İstanbul Bültenleri
 
istanbulmetrosu.com web sitesi
 
İBBWeb Tv
 
Kulliyat
 
E-Bülten Arşivi
 
2016 Yılı Bütçesi
 
T.C. Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık)
 
İFM Web Sitesi
 
Sağlık Hizmetleri Web Sitesi
 
Kamulaştırma Başvurusu
 
Kardeş Şehirler
 
Stratejik Plan
 
Tarihi Yarımada Yönetimi
 
İtfaiye
 
Zabıta