ana sayfa  iletişim  
İbb Tube video izle video haberler video paylaş İBB Facebook Sayfası İBB'yi Twitter'dan takip edin! İBB Flickr İBB Youtube Televizyonu

Ana Sayfa > Gündem

İnteraktif Uygulama
e-belediye
 
Online Ziyaretçi:31896
İstanbul’da su fiyatına yeni düzenleme
11.10.2007 00:00:00         Bookmark and Share karakter büyüklüğü Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın ! Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın !
Büyükşehir Belediye Meclisi, su sıkıntısı ve yatırım maliyetleri nedeniyle su fiyatlarında kademeli ücret artışına gitti. İstanbul’un yüzde 65’inin aşmadığı 10 metreküp su kullanımda, metreküp fiyatı 1.71 YTL’den 2 YTL’ye yükseltildi.
Az su kullanan artıştan az etkilenecek…
 
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Ekim ayı toplantılarının son birleşiminde İSKİ Genel Müdürlüğü’nün 2007 yılına ait su tarife teklifi ile ilgili Tarife Komisyonu’nun raporunu dün görüştü. Meclis 1. Başkan Vekili Ahmet Selamet’in yönettiği toplantıda, su sıkıntısı ve yatırım maliyetleri nedeniyle 1 Kasım 2007 tarihinden geçerli olmak üzere su fiyatlarında kademeli ücret artışı yapılması karara bağlandı.
 
Konutlarda 0-30 metreküp arasında daha önce 1.71 YTL olan suyun metreküp fiyatı yeni tarifede 3 ayrı kademeye ayrılarak ücretlendirildi. Artıştan 10 metreküpün altında su kullanan vatandaşlar yüzde 15 oranında etkilenecek. İstanbul’un yüzde 65’inin aşmadığı 10 metreküp su kullanımda, metreküp fiyatı 1.71 YTL’den 2 YTL’ye yükseltildi. Kararla 30 metreküpe kadar olan düşük fiyat uygulaması da Ankara ve İzmir’de olduğu gibi 10 metreküpe çekildi.
 
Küresel ısınma nedeniyle yağış rejimindeki azalmaların ülke genelinde kuraklığa yol açtığının belirtildiği raporda, “Susuz geçen 2007 yılında yeni su kaynakları ihtiyacındaki artış, İSKİ görev alanına dahil edilen köy ve beldelere yapılan yeni su ve yer altı suyu yatırımları sebebiyle 2007 yılı İSKİ bütçesindeki gelir gider dengesinin korunması, maliyetli kredi kullanımının asgari düzeyde tutulması ve hayati öneme haiz suyun İstanbul halkına sürekli olarak temin edilmesi maksadıyla su tarifelerinin yeniden düzenlenmesi ihtiyacı doğmuştur” ifadelerine yer verildi.
 
Zam oranı su sarfiyatı arttıkça artıyor…
 
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edilen rapora göre, suda yüzde 15 ile yüzde 134 arasında değişen oranlarda kademeli fiyat artışı yapıldı. 1 Kasım 2007 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni tarifeye göre, konutlarda 0-30 metreküp arasında daha önce 1.71 YTL olan suyun metreküp fiyatı, yeni tarifede 3 ayrı kademeye ayrılarak ücretlendirildi. 3 kademenin ortalama zam oranı yüzde 75 olarak gerçekleşti.
 
İSKİ’nin eski ve yeni su tarifesi şöyle:
 
Müşteri Grubu   Eski Tarife     Yeni Tarife  Değişim Oranı %
 
Konut 1: (0-10 metreküpe kadar)        1.71    2.00            17.0
Konut 2: (10-20 metreküp kullanımlar  1.71    3.00            75.4
Konut 3 (20 metreküpten fazla kullanımlar  1.71   4.00     134.0
Tüm işyeri kullanımları                               3.41  4.30       26
Resmi ve Özel okulların tüm kullanımları   1.49       2.00     34
Konutlarda müşterek kalorifer suyu   1.14     2.00              75
Konutlarda Bahçe sulama       1.14               2.00              75
Resmi ve Özel hastaneler       2.6                 3.00              15
Toplu su                               1.25               2.00               60
 

 
Başkan Topbaş: “Kaynağa ihtiyacımız var, oran yüksek değil”
 
Su zammı ile ilgili olarak gazetecilerin sorularını cevaplandıran Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da İstanbulluların su ihtiyacının karşılanması için ciddi kaynağa ihtiyaç olduğuna dikkat çekerek, “Özellikle 10 metreküpe kadar olan kullanımlarda mümkün mertebe az zam yapılmamasını istiyorduk. İstanbul’da tüketilen suyun yüzde 60’ı da bu kesim tarafından kullanılıyor. Şu anda su tedariki konusunda ciddi bir yatırım sürecine giriyoruz. Ta Bulgaristan’dan su getirmeye çalışıyoruz. Melen suyunu getirmeye çalışıyoruz. İleri derecede biyolojik arıtma konusunda yatırım peşindeyiz. Bundan dolayı da kaynağa ihtiyaç var. Bu kaynakları karşılayabilmemiz için de katılım gerekmekte” diye konuştu.
 
2004’te göreve geldiklerinde İstanbul’un suyunun bol olduğunu ve bu nedenle böyle ciddi yatırımlar öngörülmediğini ifade eden Başkan Topbaş, “Göreve geldiğimizde bu sebeple suda ciddi bir indirim yaptık. Suyumuz bollaşıp, sıkıntımız giderildiği zaman, geçmişte indirdiğimiz gibi tekrar indiririz. İstanbul’da su kesmeyeceğimize dair sözümüz var, vaadimiz var. Bu nedenle yeni kaynak oluşturmalıyız ve kaynakları iyi kullanmalıyız. Gerçekten burada bir kriz var. Bu bir olağan üstü hal. Kaynağa ihtiyaç var. Bu sıkıntıyı çözmek için herkes kendi boyutunda katılmak durumunda. Rahatladığımız zaman, 2004’te olduğu gibi İstanbullulara bunu tekrar iade ederiz” şeklinde konuştu.


Resim Galerisi
( 1 / 5 )


Reklam / Hizmet Duyurusu


İklim Değişikliği Zirvesi
 
TRAFIK KAMERALARI
 
E-BEYANNAME
 
E-Sorgulama ve E-Ödeme
 
SEHIR REHBERI
 
BeyazMasa Başvuru Formu
 
Başkan Topbaş'a Kore Devlet Nişanı
 
12.Yıl İBB Yatırımları
 
Şehir Tiyatroları
 
eurodesk
 
Sosyal Tesisler
 
İBB'yi takip edin - Twitter
 
İBB'yi takip edin - Facebook
 
İBB Ücretsiz Spor
 
BELNET hizmete devam ediyor
 
İstanbul Spor Envanteri
 
İstanbul Bültenleri
 
istanbulmetrosu.com web sitesi
 
İBBWeb Tv
 
Kulliyat
 
E-Bülten Arşivi
 
2016 Yılı Bütçesi
 
T.C. Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık)
 
İFM Web Sitesi
 
Sağlık Hizmetleri Web Sitesi
 
Kamulaştırma Başvurusu
 
Kardeş Şehirler
 
Stratejik Plan
 
Tarihi Yarımada Yönetimi
 
İtfaiye
 
Zabıta