ana sayfa  iletişim  
İbb Tube video izle video haberler video paylaş İBB Facebook Sayfası İBB'yi Twitter'dan takip edin! İBB Flickr İBB Youtube Televizyonu

Ana Sayfa > Gündem

İnteraktif Uygulama
e-belediye
 
Online Ziyaretçi:2298
İstanbul’a 68 tane hijyenik metro aracı
02.10.2007 00:00:00         Bookmark and Share karakter büyüklüğü Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın ! Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın !
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem Müdürlüğü, artan yolcu talebini karşılamak amacıyla 68 tane konforlu ve antibakteriyel özellikte metro aracı alıyor.


Yeni metro vagonları, yapımı devam eden Bağcılar (Kirazlı)-İkitelli Başakşehir-Olimpiyat Köyü Metro Hattı’nda kullanılacak. 29 Ağustos 2007 tarihinde imzalanan alım sözleşmesi ile Fransız Alstom Firması’ndan alınacak metro araçlarından ilk 8 adedi, 29 Ekim 2008 tarihinde teslim alınacak. Kalan araçlar da belirlenen teslimat programı çerçevesinde İstanbul’a gelecek ve Temmuz 2009 tarihine kadar araçların teslimi tamamlanmış olacak.
 
Tanesi 1 milyon 149 bin Euro olan araçların İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne toplam maliyeti 78 milyon 132 bin Euro olacak. Hepsi klimalı olan yeni araçlarla İstanbullular konforlu yolculuk yapma imkanı bulacak. Tüm vagonlardan birbirine geçiş imkânı sağlanan araçlarda, böylece tren içi sirkülasyonun iyileştirilmesi ve dağılımın homojenleşmesi mümkün olacak.
 

 
Yeni araçlarda ayrıca her vagona belli aralıklarla ekran yerleştirilecek. Bu ekranlardan İstanbullulara yolculuk ve yaşadıkları şehir hakkında bilgiler verilerek yolculuğun daha renkli hale gelmesi sağlanacak. Her kapının üstüne, tüm hattı ve gelinen istasyonu gösteren ışıklı panolar yerleştirilecek. Koltuklara ise paslanmaz çelik üzerine antibakteriyel tekstil kaplamalar yerleştirilecek. Büyükşehir Belediyesi, İstanbul için özel tasarlanan ve yüzde yüz düşük tabanlı 30 adet tramvay aracının sözleşmesini de 12 Eylül 2007 tarihinde imzalamıştı.Resim Galerisi
( 1 / 5 )


Reklam / Hizmet Duyurusu


İklim Değişikliği Zirvesi
 
TRAFIK KAMERALARI
 
E-BEYANNAME
 
E-Sorgulama ve E-Ödeme
 
SEHIR REHBERI
 
BeyazMasa Başvuru Formu
 
Başkan Topbaş'a Kore Devlet Nişanı
 
12.Yıl İBB Yatırımları
 
Şehir Tiyatroları
 
eurodesk
 
Sosyal Tesisler
 
İBB'yi takip edin - Twitter
 
İBB'yi takip edin - Facebook
 
İBB Ücretsiz Spor
 
BELNET hizmete devam ediyor
 
İstanbul Spor Envanteri
 
İstanbul Bültenleri
 
istanbulmetrosu.com web sitesi
 
İBBWeb Tv
 
Kulliyat
 
E-Bülten Arşivi
 
2016 Yılı Bütçesi
 
T.C. Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık)
 
İFM Web Sitesi
 
Sağlık Hizmetleri Web Sitesi
 
Kamulaştırma Başvurusu
 
Kardeş Şehirler
 
Stratejik Plan
 
Tarihi Yarımada Yönetimi
 
İtfaiye
 
Zabıta