ana sayfa  iletişim  
İbb Tube video izle video haberler video paylaş İBB Facebook Sayfası İBB'yi Twitter'dan takip edin! İBB Flickr İBB Youtube Televizyonu

Ana Sayfa > Gündem

İnteraktif Uygulama
e-belediye
 
Online Ziyaretçi:1814
Harbiye Açıkhava Tiyatrosu´nda Şehir Tiyatroları ile Müzikal Geceler
24.05.2007 00:00:00         Bookmark and Share karakter büyüklüğü Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın ! Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın !
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 7- 14 Haziran tarihleri arasında sezonun beğenilen müzikallerini tiyatroseverlerle buluşturacak. Şehir Tiyatroları İle Müzikal Geceler’de, "Leyla İle Mecnun", "Kantocu", "Lüküs Hayat" ve "Keşanlı Ali Destanı" adlı oyunlar seyredilebilecek.
7 ve 8 Haziran tarihlerinde 'Leyla İle Mecnun'; 10 Haziran tarihinde 'Kantocu'; 12 Haziran tarihinde 'Lüküs Hayat'; 14 Haziran tarihinde ise 'Keşanlı Ali Destanı' Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda saat 21.00’de seyirciyle buluşacak.

İstanbul Büyülşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın gişe şampiyonu oyunları, sezon içerisinde kapalı gişe oynayarak seyircimizin gönlünü fethetmeyi başardı. Geçtiğimiz sezon 99 seansta 25 bin 907 seyirci sayısına ulaşan Kantocu’nun yanı sıra bu sezon Leyla İle Mecnun 41 seansta 20 bin 862; Lüküs Hayat 65 seansta 24 bin 846; Keşanlı Ali Destanı 81 seansta 33 bin 249 seyirci tarafından seyredilerek önemli bir gişe başarısı elde etti.

Tiyatro seyircisinin nabzını tutarak, özlenen oyunları sahneye taşıyan İBB Şehir Tiyatroları, geleneksel hale getirdiği Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’ndaki yaz oyunlarına gişe şampiyonu müzikal oyunlarla bu sezon yeni bir soluk getiriyor. Tiyatro seyircisi Harbiye Açıkhava’nın muhteşem atmosferinde sezon içerisinde seyredemediği müzikal oyunları seyretme fırsatı yakalayacak.


Prof. Dr. İskender Pala’nın yazdığı, müziklerini Yalçın Tura’nın bestelediği Leyla İle Mecnun Müzikali’ni (Aşkın Gizli Tarihi) Ali Taygun yönetti. Müzikalin dekor ve kostüm tasarımını Ali Cem Köroğlu, ışık tasarımı Önder Baykul, hareket tasarımını Pınar Ataer, dramaturgisini Tarık Günersel gerçekleştirdi.

Oyunda koro şefi Gökçen Koray ve orkestra şefi Erdem Çöloğlu. Müzikalin konusu kısaca şöyle: “İki genç birbirine âşık olur. Bunun üzerine görüşmeleri engellenir. Kays Leyla’dan vazgeçmek istemez. Davranışlarını garipseyen etraf ona “mecnun” demeye başlar. Delikanlı Leylâ için her şeyi yapmaya hazırdır. Âşıkların birliğini savunanlar engel olanlarla çatışmaya başlar…“

 

Türk Tiyatrosu’nun kült oyunlarından Haldun Taner’in yazdığı Keşanlı Ali Destanı’nı Yücel Erten yönetti. Müzikleri Yalçın Tura’ya ait müzikalde koreografi Nasuh Barın, dekor tasarımı Ayhan Doğan, kostüm tasarımı Ayşen Aktengiz Bayraşlı, dramaturgi Dilek Tekintaş, ışık tasarımı Fatih Mehmet Haroğlu imzasını taşıyor. Oyunun müzik direktörlüğünü Çiğdem Erken yapıyor. Keşanlı Ali Destanı’nın konusu kısaca şöyle:
 
“Sineklidağ, büyük bir kentin eteklerinde yer alan, gecekondulardan oluşmuş, ezilen, yoksul insanların yaşadığı bir varoştur. Keşanlı Ali Çamur İhsan’ı öldürmekten hapse düşmüştür ve hapisten bir kahraman olarak çıka gelir.  Ali´nin iki dramı vardır: 1.’si suçsuzdur. 2.’si  aşık olduğu Zilha, Çamur’un yeğenidir ve ona düşmanca davranmaktadır. Muhtar seçilen Ali, Sineklidağ’da yeni bir düzen oluşturur ama yüreğiyle beyni arasında  ciddi çatışma yaşamaktadır. Şef olarak toplumuna, insan olarak duyduğu aşka sorumludur. Ali “Destan’ı” kullanmaya karar vermiştir. Çünkü “bu toplumda sessiz, sakin, efendi olursan her zaman dayak yer, ezilirsin. Ama terbiyesiz, güçlü, zalim, ne dediğini bilmeyen biri olursan o zaman saygı görürüsün.”  Ali hapiste bunu öğrenmiş ve yeni bir Ali’yi fark etmiştir.”
 
Haldun Dormen’in yazıp yönettiği 'Kantocu' adlı müzikalin müzikleri Serpil Günseli, müzik direktörlüğü Selim Atakan, dekor tasarımı Barış Dinçel, kostüm tasarımı Nihal Kaplangı, koreografisi Selçuk Borak, ışık tasarımı Cengiz Özdemir, efekt tasarımı Hidayet Öztürk imzasını taşıyor. Kantocu Müzikali’nin konusu kısaca şöyle: “Birinci perde 1923 yılında saltanatın son günlerinde geçer. Verjin Bursa’da bir çadır tiyatrosunda çalışan ve büyük beğeni toplayan bir kantocudur. Günlerden birgün İstanbul’da tiyatrosu olan ünlü komik-i şehir Kenan Efendi’den İstnabul’a gelip tiyatrosuna katılması için bir öneri alır.... İstanbul’a gitmekten korkmasına rağmen öneriyi kabul eder Orada kendini Ankara’lı bir zahireci olarak tanıtan Cemil’le tanışır. İki genç arasında bir ilişki başlar. İkinci perde Cumhuriyet’in ilanından birkaç ay sonra başlar. Verjin,  bir çete savaşında ölen Cemil’in yasını tutmaktadır. Bir gün Kenan Efendi onu ziyarete gelir  yeni operetinde bir rol teklif eder. Verjin bu öneriyi kabul eder ve Direklerarasının renkli dünyasına yeniden katılır. Gelişen olaylar renkli bir gösteriyle sonuçlanır...”
 


30 yıldır kapalı gişe oynayan 'Lüküs Hayat Müzikali', tiyatro seyircisinin gönlünde taht kurmuş ve adını tiyatro dünyasına altın harflerle yazdırmış bir oyunumuz. Ekrem Reşit Rey’in yazdığı Cemal Reşit Rey’in müziklerini bestelediği müzikallerin ‘duayeni’ Lüküs Hayat’ı Haldun Dormen yönetti. Koreografisi Selçuk Borak, dekoru Nilgün Gürkan, kostümleri Canan Göknil, müzik düzenlemesi Esin Engin, müzik yönetimi Hakan Elbir imzasını taşıyan Lüküs Hayat, yıllardır kadrosu değişse de seyirciyle aynı heyecanla buluşan bir oyun oldu. Türk toplumunun Batı ile yüzleşmesi ve bu çerçevede yaşanan gülünçlükleri sahneye taşıyan, iki farklı algının yüzleşmesinden ortaya çıkan durumun değişmezlerini 22 yıldır sahnede diri tutan Lüküs Hayat, Türkiye’nin dünden bugüne Batı ile kurduğu ilişkiye kurmacanın diliyle bakmayı bilen müzikal bir oyun. Oyunumuzun konusu kısaca şöyle: “Küçük hırsızlıklarla geçinen Rıza ile Fıstık bir zengin evine girince kendilerini kıyafet balosunda bulurlar. İkilinin içine düştüğü bu yeni ortam, batılılaşma özentisinin ortasına düşmüş halktan insanların durumudur.”
 
Müzikal biletleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları gişeleri ve Tickettürk gişelerinden satışa sunuldu.


Resim Galerisi
( 1 / 5 )


Reklam / Hizmet Duyurusu


İklim Değişikliği Zirvesi
 
TRAFIK KAMERALARI
 
E-BEYANNAME
 
E-Sorgulama ve E-Ödeme
 
SEHIR REHBERI
 
BeyazMasa Başvuru Formu
 
Başkan Topbaş'a Kore Devlet Nişanı
 
12.Yıl İBB Yatırımları
 
Şehir Tiyatroları
 
eurodesk
 
Sosyal Tesisler
 
İBB'yi takip edin - Twitter
 
İBB'yi takip edin - Facebook
 
İBB Ücretsiz Spor
 
BELNET hizmete devam ediyor
 
İstanbul Spor Envanteri
 
İstanbul Bültenleri
 
istanbulmetrosu.com web sitesi
 
İBBWeb Tv
 
Kulliyat
 
E-Bülten Arşivi
 
2016 Yılı Bütçesi
 
T.C. Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık)
 
İFM Web Sitesi
 
Sağlık Hizmetleri Web Sitesi
 
Kamulaştırma Başvurusu
 
Kardeş Şehirler
 
Stratejik Plan
 
Tarihi Yarımada Yönetimi
 
İtfaiye
 
Zabıta