ana sayfa  iletişim  
İbb Tube video izle video haberler video paylaş İBB Facebook Sayfası İBB'yi Twitter'dan takip edin! İBB Flickr İBB Youtube Televizyonu

Ana Sayfa > Gündem

İnteraktif Uygulama
e-belediye
 
Online Ziyaretçi:10089
Topkapı’da Yepyeni Bir Trafik Eğitim Parkı
07.05.2007 00:00:00         Bookmark and Share karakter büyüklüğü Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın ! Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın !
Trafik Haftası etkinlikleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Topkapı Trafik Eğitim Parkı’ndaki şenliklerle devam ediyor.
 
05-12 Mayıs 2007 tarihleri arasında kutlanan Trafik Haftası, 8 ve 9 Mayıs 2007 tarihlerinde, Topkapı Trafik Eğitim Parkı´nda, çocuklara yönelik olarak düzenlenecek şenliklerle devam ediyor.

Saat 10.00’da başlayacak olan şenlik, görme ve bedensel engellilerin de içinde bulunduğu öğrencilere trafik eğitimi verilmesi ile başlayacak. Orkestra dinletisi, palyaçolar eşliğinde resim çalışması, emniyet kemeri yarışması, kil çamurdan nesne yarışması gibi birçok faaliyetin yeraldığı şenlikte, çocukların trafik eğitimlerine katkıda bulunulması amaçlanıyor.


İstanbul’a Yepyeni Bir Trafik Eğitim Parkı:
 
TOPKAPI TRAFİK EĞİTİM PARKI
 
- Topkapı Trafik Eğitim Parkı’nda özürlü öğrencilerimiz de unutulmadı.
- İstanbul’da, 2005-2006 yılı Eğitim-Öğretim döneminde, 572 okula ulaşılarak, toplam 190.736 öğrenciye,
2006-2007 Yılı Eğitim-Öğretim Döneminde, 427 okula ulaşılarak, toplam 129.738 öğrenciye trafik eğitimi verildi.

Topkapı Şehir Parkı içinde, 6.500m2’lik bir alan içerisinde inşa edilen eğitim parkı içerisinde öğrencilerin trafik eğitimi alabilmeleri için gerekli tüm altyapı mevcut. Tüm uygulamalar, akülü araçlar özürlü öğrencilerimizin de kullanımına yönelik olarak tasarlandı.

Eğitim sınıfında bilgisayar destekli eğitim verilirken, hava şartlarının parkın kullanımına uygun olmadığı günlerde eğitim, kapalı ortamda, 3 adet trafik simülatör aracı ile (trafik simülasyon modülü) gerçekleştiriliyor.
 
 
Trafik Eğitim Parkları
İstanbul Büyükşehir Belediyesi-Ulaşım Dairesi Başkanlığı-Trafik Müdürlüğü’nce, trafik kurallarına duyarlı nesiller yetiştirilmesi amacıyla, İlköğretimdeki 8-14 yaş grubu öğrencilere, gelen talepler doğrultusunda sivil kuruluşlara ve kamu kurumlarına Trafik Eğitim Parkları ve Gezici Eğitim Otobüslerinde trafik eğitimi verilmesi çalışmaları devam ediyor.
 
 
Bu amaç doğrultusunda trafiğe kapalı alanlarda oluşturulan Trafik Eğitim Parkları;

Yatay-Düşey Trafik İşaretleri, Sinyalizasyon Sistemleri, Bisiklet Yolları, Yaya Geçitleri, Hemzemin Geçit, Yaya Kaldırımları ve benzeri trafik oluşumlarını içeren Eğitim Pisti, Eğitim Sınıfı ve Eğitim Laboratuarlarından oluşuyor.
 
Halen biri Florya’da, biri Topkapı’da olmak üzere iki adet trafik eğitim parkı mevcuttur. Anadolu Yakası’na hitap edecek, üçüncü Trafik Eğitim Parkının da, Maltepe’de 2007 yılı sonunda tamamlanması planlanıyor.  2011 yılı sonu itibarı ile hedeflenen Trafik Eğitim Parkı sayısı; 4’ü Avrupa Yakasında, 3’ü de Anadolu Yakası´nda olmak üzere toplam 7 adettir.
 

Ayrıca;
 
Gezici Trafik Eğitim Otobüsü
İçerisi özel olarak dizayn edilmiş olan 2 adet eğitim otobüsüyle birlikte Milli Eğitim Bakanlığı´nın hazırlamış olduğu Eğitim-Öğretim takvimi takip edilerek, uzmanlar tarafından Trafik Eğitim Parklarına ulaşım imkânı bulunmayan okullar ziyaret edilmek suretiyle interaktif ortamda trafik eğitimi veriliyor.
 

Trafik Eğitimine yazılı ve görsel araçlarla destek
Yürütülen eğitim çalışmalarının görsel ve yazılı olarak desteklenmesi amacı ile Trafik Eğitim Kitabı, Trafik Boyama Kitabı, Trafik Eğitim Seti, Trafik İşaretleri Panosu, Trafik Eğitim Broşürleri öğrencilere dağıtılıyor.
 
 
 
 
 Resim Galerisi
( 1 / 5 )


Reklam / Hizmet Duyurusu


İklim Değişikliği Zirvesi
 
TRAFIK KAMERALARI
 
E-BEYANNAME
 
E-Sorgulama ve E-Ödeme
 
SEHIR REHBERI
 
BeyazMasa Başvuru Formu
 
Başkan Topbaş'a Kore Devlet Nişanı
 
12.Yıl İBB Yatırımları
 
Şehir Tiyatroları
 
eurodesk
 
Sosyal Tesisler
 
İBB'yi takip edin - Twitter
 
İBB'yi takip edin - Facebook
 
İBB Ücretsiz Spor
 
BELNET hizmete devam ediyor
 
İstanbul Spor Envanteri
 
İstanbul Bültenleri
 
istanbulmetrosu.com web sitesi
 
İBBWeb Tv
 
Kulliyat
 
E-Bülten Arşivi
 
2016 Yılı Bütçesi
 
T.C. Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık)
 
İFM Web Sitesi
 
Sağlık Hizmetleri Web Sitesi
 
Kamulaştırma Başvurusu
 
Kardeş Şehirler
 
Stratejik Plan
 
Tarihi Yarımada Yönetimi
 
İtfaiye
 
Zabıta