ana sayfa  iletişim  
İbb Tube video izle video haberler video paylaş İBB Facebook Sayfası İBB'yi Twitter'dan takip edin! İBB Flickr İBB Youtube Televizyonu

Ana Sayfa > Gündem

İnteraktif Uygulama
e-belediye
 
Online Ziyaretçi:42613
Büyükşehir’den İstanbul’a “Ambulans Helikopter…”
30.03.2007 00:00:00         Bookmark and Share karakter büyüklüğü Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın ! Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın !
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, gerekli durumlarda trafik yoğunluğuna takılmadan hasta taşınabilmesi için ‘Ambulans Helikopter’ hizmeti verecek. Kiralanacak üç helikopterle İstanbul genelinde trafik ve imar durumunu da takip edilecek.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, çeşitli alanlarda İstanbul’u havadan da kontrol edip tedbirler almak ve bazı hizmetlerin havadan en hızlı şekilde yapılabilmesi için talimat verdi. Büyükşehir Belediyesi, İstanbul ve gerekirse Türkiye genelinde hasta ve yaralı taşıma, arama, kurtarma, personel ve yolcu taşıma, trafik ve imar durumunun havadan kontrolü için üç tane helikopter kiralamak için ihale açtı. İki yıl kullanılacak helikopterler, İstanbul semalarında toplam 2 bin 745 saat uçuş yaparak trafik kontrolü yapacak, kaçak inşaatları havadan tespit edecek, ambulans olarak hasta ve yaralı taşıyacak.
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Satın Alma Müdürlüğü’nün 24 Nisan’da yapacağı ihaleyle bu yıl ve önümüzdeki yıl için üçer tane helikopter kiralanacak.  Mayıs ayında faaliyete başlayacak helikopterler bu yıl bin 103 saat, önümüzdeki yıl ise bin 642 saat uçuş yapacak. Helikopterlerin biri ambulans olarak kullanılacak, içinde iki sedye, dört oksijen tüpü, solunum cihazı ve maskesi, iç kanamalarda kullanılan taşınabilir emme ünitesi, kalp elektrik şok cihazı, 180 kilogram taşıyabilen kurtarma vinci, acil müdahalelerde kullanılacak tıbbi malzemeleri yer alacak. Ambulans helikopterde, iki pilot, üç sıhhi yardım elemanı görev yapacak, iki hastayı taşıyabilecek.
 
Helikopterlerden diğeri ise trafik ve çevre kontrolü yapacak, trafikteki sıkışıklarını, kaçak yapılaşmaları, karada ve denizde meydana gelen çevre kirliliklerini dijital cihazlarla tespit edecek. Helikopterde, askeri ve sivil havacılar tarafından da kullanılan, yakaladığı görüntüyü, bulunduğu aracın hareketini hissettirmeden bağlı bulunduğu kayıt ya da yayın ortamına gerçek zamanlı olarak wescam kameraları yerleştirilecek. Ayrıca, havadan görüntü alınması, video kayıt ve diğer çekim görevleri için tek sensorlu gündüz yayın televizyon sistemi de helikopterde olacak. Bu helikopterlerde iki pilot ve sekiz personel görev yapacak. Personel ve yolcu taşımak için de diğer helikopter kullanılacak. Yolcu helikopterinde mini buzdolabı, küresel haberleşme sistemi, ses izolasyonu yer alacak. Helikopterlerin tamamında suya acil iniş botları, altı kişilik kendiliğinden şişebilen cankurtaran botu yer alacak.
 
 
 


Resim Galerisi
( 1 / 5 )


Reklam / Hizmet Duyurusu


İklim Değişikliği Zirvesi
 
TRAFIK KAMERALARI
 
E-BEYANNAME
 
E-Sorgulama ve E-Ödeme
 
SEHIR REHBERI
 
BeyazMasa Başvuru Formu
 
Başkan Topbaş'a Kore Devlet Nişanı
 
12.Yıl İBB Yatırımları
 
Şehir Tiyatroları
 
eurodesk
 
Sosyal Tesisler
 
İBB'yi takip edin - Twitter
 
İBB'yi takip edin - Facebook
 
İBB Ücretsiz Spor
 
BELNET hizmete devam ediyor
 
İstanbul Spor Envanteri
 
İstanbul Bültenleri
 
istanbulmetrosu.com web sitesi
 
İBBWeb Tv
 
Kulliyat
 
E-Bülten Arşivi
 
2016 Yılı Bütçesi
 
T.C. Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık)
 
İFM Web Sitesi
 
Sağlık Hizmetleri Web Sitesi
 
Kamulaştırma Başvurusu
 
Kardeş Şehirler
 
Stratejik Plan
 
Tarihi Yarımada Yönetimi
 
İtfaiye
 
Zabıta