ana sayfa  iletişim  
İbb Tube video izle video haberler video paylaş İBB Facebook Sayfası İBB'yi Twitter'dan takip edin! İBB Flickr İBB Youtube Televizyonu

Ana Sayfa > Gündem

İnteraktif Uygulama
e-belediye
 
Online Ziyaretçi:3175
Olası bir afette hizmet verecek ‘Lojistik Destek Merkezi’ açıldı
17.08.2006 00:00:00         Bookmark and Share karakter büyüklüğü Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın ! Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın !
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından eski Halkalı Çöplüğü’nün üzerinde inşa edilen Lojistik destek Merkezi, olağanüstü durumlarda İstanbul genelinde ihtiyaç duyulan yiyecek, içecek, battaniye, çadır gibi acil sosyal talepleri karşılayacak.
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Halkalı Çöplüğü’nün bulunduğu yerin ıslah edilmesiyle oluşan arazinin üzerinde inşa edilen Lojistik Destek Merkezi, bugün Başkan Kadir Topbaş tarafından hizmete açıldı. Açılış töreninde Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, Adalar Belediye Başkanı Coşkun Özden, Bağcılar Belediye Başkanı Feyzullah Kıyıklık ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Mevlüt Vural ve Muammer Erol da hazır bulundu.
 
1.5 yıl gibi kısa bir sürede hazır hale getirilen Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük Lojistik Destek Merkezi, İstanbul’da lojistik desteği tek çatı altında topladı. Yapımı devam eden ve 71 milyon YTL’ye malolacak Halkalı Şehir Parkı içinde inşa edilen Lojistik Destek Merkezi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet birimleri ile araç ve gereçlerinin çeşitli semtlere dağılmasından oluşan israf ve zaman kaybını önlemek amacıyla hayata geçirildi.
 
 
Olağan ve olağanüstü durumlarda İstanbul’un lojistik ihtiyacını karşılayacak kapasitede hazırlanan merkez, olağanüstü durumlarda AKOM’un (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi) emrine girerek İstanbul genelinde ihtiyaç duyulan yiyecek, içecek, battaniye, çadır gibi acil sosyal talepleri karşılayacak. Öte yandan, Anadolu Yakası’nda Tuzla İlçesi’nde bulunan 5 bin metrekarelik bir depo da Lojistik Deste Merkezi Anadolu Yakası Bölge Binası olarak düzenlendi.
 
Başkan Topbaş; “Merkez olası bir afette ciddi hizmetler verecek…”
 
 
Lojistik destek Merkezi’nin açılış töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, merkezin barınma ihtiyacını sağlayacak ve çadır kurulabilecek 1 milyon 300 bin metrekarelik bir parka sahip olduğunu belirterek, “Atatürk Olimpiyat Stadı hemen karşısında bulunan merkezimiz depremde ve diğer olası afetlerde İstanbul’da çadır kentlerin kurulabileceği önemli bir mekan olacak. Olası bir afet anında insanlarımız bu merkezde ihtiyaçları karşılanarak bir süre yaşayabilecek” dedi.
 
İstanbul’da bulunan 1 milyon 600 bin yapının büyük bir bölümünün imara aykırı ve deprem riski taşıdığını dile getiren Başkan Topbaş, risk taşıyan binaların biran önce yıkılması için yakında Kentsel Dönüşüm Yasa Tasarısı’nın TBMM’de gündeme geleceğini hatırlatan Kadir Topbaş, “Kentsel Dönüşüm Kanunu ile birlikte bu tür yapısal işlemleri çok rahat yapabileceğiz. Böylece vatandaşlarımızı mağdur etmeden yaşam alanlarını yeniden dönüştüreceğiz. Deprem riski taşıyan bu kentte deprem sonrası için yapılan hazırlıklar tamam, ama deprem öncesi binaların risksiz hale riski taşımayacak hale gemlisi için bundan sonra yapılacak yapıları mutlaka doğru yapmalıyız, bugüne kadar yapılan yapılar da güçlendirilmeli” diye konuştu.
 
 
İstanbul’da depreme karşı ciddi tedbirler alınıyor…
 
İstanbul’da depreme karşı ciddi tedbirlerin alındığını vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bu kapsamda kamu binaları ile kavşak ve köprülerin depreme karşı hazır hale getirildiğini, AKOM’un her türlü donanım ve teçhizatını tamamladıklarını, açılışı yapılan Lojistik Destek Merkezi’nin de deprem hazırlığı için çok önemli bir adım olduğunu kaydetti.
 
İstanbul’un jeolojik haritalarının hazırlanmasının tamamlandığını ve bundan sonra doğru yerlerde doğru yapılar yapılması gerektiğini ifade eden Başkan Topbaş, “İstanbul’un yarısının yaşadığı 10 ilçede bir yıl içinde tüm binaların taranması ihalesi yaptık. Bu bizim deprem adına attığımız en önemli adımlardan biri. Riskli yapıların yıkılıp yapılmasını, oradaki insanların taşınmasını, bazı yapıların güçlendirilmesini öngören bir çalışma. Bunu başlattık, ciddi bir mesafe aldık. Deprem hazırlık çalışmalarımız nedeniyle Dünya Bankası Temsilcisi ‘İstanbul deprem hazırlıklarının en iyi yapıldığı şehir’ dedi” şeklinde konuştu.
 
 
Merkez afet dışında Büyükşehir ile sosyal tesislerin yemek ihtiyacını karşılayacak
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal ve İdari İşler Müdürlüğü bünyesinde tüm afet ve benzeri durumlara hazır olacak şekilde oluşturulan Lojistik Destek Merkezi, bu tür durumlarda kullanılmak üzere gerekli malzemeleri depolayacak. Olağan durumlarda ise; İstanbul Büyükşehir Belediyesi yemekhanesi ile sosyal tesislere, büfelere, plajlara ve işletmesi yapılan diğer tüm tesislere temiz ve kaliteli yemek üretecek. Afet durumlarında hazır bulundurulan ekipler buradan İstanbulluların yardımına koşacak, aynı zamanda sosyal tesisleri daha ekonomik ve hızlı bir hizmet ağına kavuşturacak.
38 bin metrekare alan üzerine inşa edilen merkezde 2 bin metrekarelik modern bir yemek üretim tesisi, 6 adet ikişer katlı ve 1100 metrekarelik depo, araçların bakım ve onarımının yapıldığı 600 metrekarelik kademe binası ve 400 metrekarelik Lojistik Destek merkezi İdari Binası yer alıyor.
 
 
 
Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük Lojistik Destek Merkezi’nde; 2 bin metrekare büyüklüğünde 100 bin kişi kapasiteli modern yemek üretim tesisi, 300 bin koli alabilecek 6 adet 2’şer katlı 1100 metrekarelik depo, 500 ton kapasiteli su deposu, 100 ton et saklama kapasiteli soğuk hava deposu ve diğer teknik birimler yer alıyor.
 
Tesis sayesinde, deprem ve afet anında İstanbul’a hızlı ve seri olarak hizmet verilmesi, halka ve personele önemli katkılarda bulunulması amaçlanıyor. Lojistik Destek Merkezi’nde bulunan dev depolarda afet ve deprem anında çadırlar, battaniyeler ve gerekli alet ve edevatlar depolanacak.
 
 


Resim Galerisi
( 1 / 5 )


Reklam / Hizmet Duyurusu


İklim Değişikliği Zirvesi
 
TRAFIK KAMERALARI
 
E-BEYANNAME
 
E-Sorgulama ve E-Ödeme
 
SEHIR REHBERI
 
BeyazMasa Başvuru Formu
 
Başkan Topbaş'a Kore Devlet Nişanı
 
12.Yıl İBB Yatırımları
 
Şehir Tiyatroları
 
eurodesk
 
Sosyal Tesisler
 
İBB'yi takip edin - Twitter
 
İBB'yi takip edin - Facebook
 
İBB Ücretsiz Spor
 
BELNET hizmete devam ediyor
 
İstanbul Spor Envanteri
 
İstanbul Bültenleri
 
istanbulmetrosu.com web sitesi
 
İBBWeb Tv
 
Kulliyat
 
E-Bülten Arşivi
 
2016 Yılı Bütçesi
 
T.C. Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık)
 
İFM Web Sitesi
 
Sağlık Hizmetleri Web Sitesi
 
Kamulaştırma Başvurusu
 
Kardeş Şehirler
 
Stratejik Plan
 
Tarihi Yarımada Yönetimi
 
İtfaiye
 
Zabıta