ana sayfa  iletişim  
İbb Tube video izle video haberler video paylaş İBB Facebook Sayfası İBB'yi Twitter'dan takip edin! İBB Flickr İBB Youtube Televizyonu

Ana Sayfa > Gündem

İnteraktif Uygulama
e-belediye
 
Online Ziyaretçi:10154
Yeni ‘Raylı Sistem Makinistleri’ yemin ederek göreve başladı
31.07.2006 00:00:00         Bookmark and Share karakter büyüklüğü Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın ! Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın !
Zorlu bir eğitimden sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım A.Ş.’ye bağlı raylı sistemlerde göreve yapmaya hak kazanan 23 makinist, yemin ederek görevine başladı.
 
Ulaşım sorununu çözmek için raylı sistemlere ve karayoluna büyük yatırım yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “kalifiye eleman” yetiştirmek için eğitim de veriyor. Zorlu bir eğitimden sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım A.Ş.’ye bağlı raylı sistemlerde göreve yapmaya hak kazanan 23 makinist, bugün Finiküler Sistemi’nin Kabataş İstasyonu’nda düzenlenen törende yemin ederek göreve başladı.
 
 
Yemin törenine İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rafet Bozdoğan ve Teknik İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mevlüt Vural ile Fen İşleri Daire Başkanı Abdurrahman Uçak ve Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Süleyman Pektaş katıldı.
 
 
Törende konuşan Genel Sekreter Yardımcısı Rafet Bozdoğan ulaşım yatırımları hakkında bilgi verdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin karayoluna 1 milyar dolar yatırım yaparken, raylı sistemlere 5 milyar dolar yatırım yaptığına dikkat çekti. Rafet Bozdoğan, 88 kilometre raylı sistem yatırımının devam ettiğini ve projeleri tamamlanan 90 kilometre raylı sistemin inşaat ihalelerinin de 2007 yılına kadar yapılacağını kaydetti. Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Süleyman Pektaş da “Yolculardan gülümsemenizi ve sabrınızı esirgemeyin. Onların can güvenliğinin sizin elinizde olduğunu unutmayın” dedi.
 
 
Meslek lisesi ve meslek yüksek okulu mezunu makinistler, hep bir ağızdan “Makinist Taahüdü”nü okuyarak yemin ettiler. Makinistlere ehliyetlerini ve araç anahtarlarını İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rafet Bozdoğan ve Teknik İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mevlüt Vural ile Fen İşleri Daire Başkanı Abdurrahman Uçak ve Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Süleyman Pektaş verdi.
 
 
Makinist Taahhüdü başlıklı yemin metni şöyle:
 
İkinci dönem makinist adayı olarak; yolcuların canını, malını ve yolculuk haklarını gözeteceğimi, yaya ve çevre emniyetine önem vereceğimi, tren sürüş talimatlarına harfiyen uyacağımı, bana emanet edilen aracın sevk ve idaresinde gereken hassasiyeti gösterip yıpratıcı şekilde kullanmayacağımı, seyir halinde konfor ve enerji tasarruflu sürüş prensiplerine bağlı kalacağımı, karşılaştığım kaza ve olaylarda her ne olursa olsun yolcuların hayatına öncelik vereceğimi, şirketin ve mesleğimin gelişmesine faydası olacak her türlü çabaya destek verip ilerlemesi için elimden gelen gayreti göstereceğimi, şirketin bana sağladığı bu unvanı en güzel şekilde temsil edeceğimi, mesleğimi ifa ederken her ne şartla olursa olsun kişisel ve kaba davranışlardan kaçınacağımı kayıtsız ve şartsız taahhüt ederim.
 
Makinistler 3 ay eğitim aldı
 
 
Üç ay boyunca çeşitli eğitim ve psikoteknik sınavını başaran makinist adayları, tren sürücüsü olabilmek için gerekli olan asgari sağlık kriterlerine tabi tutuldular. Makinist adaylarına CBT (Bilgisayar tabanlı eğitim) metodu ve animasyonlar yardımı ile “Temel demiryolu eğitimi” de verildi.
 
Eğitimlerini tamamlayan makinist adayları fiziki işletme şartlarına alışılması için, işletmenin yapılmadığı zaman olan 00.30 – 06.00 saatleri arasında ise yolcusuz eğitim seferleri yaptı. Son olarak, “Yol sınavı”na tabi tutulan ve başarılı olan adaylara “İlk yardım eğitimi”, “Sistem emniyeti ve kurallar eğitimleri”,  “Halkla ilişkiler ve stres kontrolü eğitimleri” verildi. Makinistlerin aylık bin 300 YTL maaş alacağı belirtildi.
 


Resim Galerisi
( 1 / 5 )


Reklam / Hizmet Duyurusu


İklim Değişikliği Zirvesi
 
TRAFIK KAMERALARI
 
E-BEYANNAME
 
E-Sorgulama ve E-Ödeme
 
SEHIR REHBERI
 
BeyazMasa Başvuru Formu
 
Başkan Topbaş'a Kore Devlet Nişanı
 
12.Yıl İBB Yatırımları
 
Şehir Tiyatroları
 
eurodesk
 
Sosyal Tesisler
 
İBB'yi takip edin - Twitter
 
İBB'yi takip edin - Facebook
 
İBB Ücretsiz Spor
 
BELNET hizmete devam ediyor
 
İstanbul Spor Envanteri
 
İstanbul Bültenleri
 
istanbulmetrosu.com web sitesi
 
İBBWeb Tv
 
Kulliyat
 
E-Bülten Arşivi
 
2016 Yılı Bütçesi
 
T.C. Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık)
 
İFM Web Sitesi
 
Sağlık Hizmetleri Web Sitesi
 
Kamulaştırma Başvurusu
 
Kardeş Şehirler
 
Stratejik Plan
 
Tarihi Yarımada Yönetimi
 
İtfaiye
 
Zabıta