ana sayfa  iletişim  
İbb Tube video izle video haberler video paylaş İBB Facebook Sayfası İBB'yi Twitter'dan takip edin! İBB Flickr İBB Youtube Televizyonu

Ana Sayfa > Gündem

İnteraktif Uygulama
e-belediye
 
Online Ziyaretçi:32080
İstanbul, Büyükşehir ile ışıl ışıl olacak...
16.02.2006 00:00:00         Bookmark and Share karakter büyüklüğü Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın ! Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın !
İstanbul Büyükşehir Belediyesi; TEDAŞ, BEDAŞ ve AYEDAŞ ile imzaladığı protokolle şehir içi otoyollar, ana arter ve kavşaklardaki aydınlatma tesislerinin işletme ve bakımını üstendi. Belediye Meclisi de bugünkü birleşiminde söz konusu protokolü onayladı.
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, “5. Seçim Dönemi 3. Toplantı Yılı Şubat Ayı Toplantılarının 2. Birleşimi”ni Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki Meclis Salonu’nda gerçekleştirdi. Belediye Meclisi’nin bugünkü toplantısında 88 ile 150 numaralar arasındaki raporlar ele alındı. Meclis Üyelerinin görüşlerini belirtmesinin ardından oylanan raporların tamamı, komisyon görüşleri doğrultusunda kabul edildi.
 
Kabul edilen 92 numaralı raporda; “İstanbul’un dünya ve Türkiye çapında önemli ticaret, politik, kültür, sanat merkezi olması, yoğun bir nüfusa sahip olması dolayısıyla sürekli aydınlık olması gerekmektedir. Ayrıca geceleri insanların güvenliği içinde iyi bir aydınlatma şarttır. Bunun için sürekli olarak mevcut aydınlatma tesislerinin bakımının yapılması, gereken yerlere yeni tesislerinin yapılması ve bu yeni tesislerin iyi halde muhafaza edilmesi büyük önem arz etmektedir. Genel aydınlatma farklı kurumların ilgilenmesi, bu kurumlar arasında yeterli ve gerekli koordinasyonun sağlanamaması, farklı uygulamaların olması nedenleriyle şehir kirliliği oluşmaktadır. Bu nedenle tesis ve bakım hizmetlerinin tek elde toplanmasının uygun olacağı düşünülmüştür” ifadelerine yer verildi ve bu amaçla ilgili kurumlarla devir protokolü imzalandığı belirtildi.
 
Raporla, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin TEDAŞ (Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.), BEDAŞ (Avrupa Yakası Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.) ve AYEDAŞ (Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş.) ile ana arter ve kavşaklardaki aydınlatma tesislerinin işletme ve bakımının devri konusunda yaptığı protokol onaylanmış oldu.
 
 
Protokole göre; daha önce Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yüksek Fen Kurulu Başkanlığı’nın ilgili yazısıyla İstanbul’da otoyol statüsünden çıkartılıp Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen yol ve kavşakların aydınlatma tesislerinin işletme ve bakımları da Karayolları Genel Müdürlüğü’nden doğrudan devralınacak, bu yol ve kavşakların işletme ve bakımı da İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak. Bu yollar arasında Anadolu Yakası’nda Harem-Çayırova, Avrupa Yakası’nda ise Boğaziçi Köprüsü çıkışı ile İstanbul il sınırı arasındaki D-100 (E-5) Karayolu da bulunuyor.
 
Devir protokolü, Büyükşehir Belediyesi’nin tesis işlemlerini tamamladığı andan itibaren geçerli olacak. Bu kapsamda, devredilen yolarla ilgili olarak BEDAŞ ve AYEDAŞ tarafından yapım programına alınan proje ve yapım işleri programdan çıkartılacak. Bu yollarda bulunan reklam panoları da İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından muhafaza edilecek.
 
Büyükşehir, Şehir Aydınlatma ve Enerji Müdürlüğü kurdu
 
Öte yandan, söz konusu protokolü dikkate alan İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi görev ve fonksiyonları Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü tarafından yürütülen, bu nedenle atıl durumda bulunan Müzeler Şube Müdürlüğü’nün ismini 15 Şubat 2006 Çarşamba günkü birleşiminde Şehir Aydınlatma ve Enerji Müdürlüğü olarak değiştirdi. Müdürlük ismini belirleyen 84 numaralı raporda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin rüzgar, Boğaz akıntısı ve benzeri alternatif enerji kaynaklarının temini yoluna gideceğine de dikkat çekildi.


Resim Galerisi
( 1 / 5 )


Reklam / Hizmet Duyurusu


İklim Değişikliği Zirvesi
 
TRAFIK KAMERALARI
 
E-BEYANNAME
 
E-Sorgulama ve E-Ödeme
 
SEHIR REHBERI
 
BeyazMasa Başvuru Formu
 
Başkan Topbaş'a Kore Devlet Nişanı
 
12.Yıl İBB Yatırımları
 
Şehir Tiyatroları
 
eurodesk
 
Sosyal Tesisler
 
İBB'yi takip edin - Twitter
 
İBB'yi takip edin - Facebook
 
İBB Ücretsiz Spor
 
BELNET hizmete devam ediyor
 
İstanbul Spor Envanteri
 
İstanbul Bültenleri
 
istanbulmetrosu.com web sitesi
 
İBBWeb Tv
 
Kulliyat
 
E-Bülten Arşivi
 
2016 Yılı Bütçesi
 
T.C. Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık)
 
İFM Web Sitesi
 
Sağlık Hizmetleri Web Sitesi
 
Kamulaştırma Başvurusu
 
Kardeş Şehirler
 
Stratejik Plan
 
Tarihi Yarımada Yönetimi
 
İtfaiye
 
Zabıta