ana sayfa  iletişim  
İbb Tube video izle video haberler video paylaş İBB Facebook Sayfası İBB'yi Twitter'dan takip edin! İBB Flickr İBB Youtube Televizyonu

Ana Sayfa > Gündem

İnteraktif Uygulama
e-belediye
 
Online Ziyaretçi:1923
İBB´den öğrencilere ‘Uydu Görüntüsü’ ile harita dersi
25.10.2005 00:00:00         Bookmark and Share karakter büyüklüğü Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın ! Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın !
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Harita Müdürlüğü’nü ziyaret eden Ümraniye Özel Eyüboğlu Koleji öğrencilerine haritalar ve Büyükşehir’in haritacılık çalışmaları uydu görüntüleri ile anlatıldı.
Büyükşehir Belediyesi Planlama ve İmar Daire Başkanlığı bünyesinde İstanbul il sınırları içindeki haritacılık çalışmalarını büyük bir hızla sürdüren Harita Müdürlüğü, 24-25 Ekim 2005 tarihlerinde Ümraniye Özel Eyüboğlu Koleji öğrencileri ile öğretmenlerini ağırladı.
 
 
Saraçhane’deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi Harita Müdürlüğü’nü 25’er kişilik dört grup olarak ziyaret eden Özel Eyüboğlu Koleji öğrencileri, haritalar ve Büyükşehir’in haritacılık çalışmaları hakkında merak ettikleri herşeyi, Harita Müdürü Yılmaz Yıldız, Müdür Yardımcıları Sabri Aydın-Hasan Karacaoğlu ve Şef Nurcan Candaş’ın anlatımıyla uygulamalı olarak öğrendiler.
 
 
Öğrencilere; haritaların yapımı, türleri ile Harita Müdürlüğü’nün kuruluş amacı ve çalışmaları hakkında detaylı bilgiler verildi. Haritaların hazırlanma tekniklerini, çoğaltılmasını, nazım imar planlarına nasıl altlık teşkil ettiklerini ve kullanım alanlarını uygulamalı olarak görme imkanı bulan ilköğretim öğrencileri, meraklı sorularıyla haritalar hakkında detaylı bilgilere de ulaştılar.
 
 
Özel Eyüboğlu Koleji öğrencilerinin ençok ilgiyle takip ettikleri konular ise; sitemizde yayınlanan ve ‘akıllı, sorgulanabilir’ haritalar sınıfına giren İstanbul Kent Haritası ile İstanbul haritasının uydu görüntüleriyle anlatılması oldu.
 
Öğrencilere önce İstanbul Kent Haritası üzerinden adres, tür, yol analizi ve İETT bilgilerine nasıl ulaşacakları aktarıldı. Kent Haritası’ndaki adres sorgulamasında Özel Eyüboğlu Koleji’nin hava fotoğrafıyla karşılaşan öğrenciler sevinçlerini ve şaşkınlıklarını gizleyemeyerek, “Akşam ev gittiğimizde annemize babamıza bunları anlatacağız ve internete girerek neler öğrendiğimizi göstereceğiz” dediler.
 
 
Öğrencileri heyecanlandıran bir başka uygulamalı ders de Harita Müdürlüğü’nün “Uzaktan algılama yöntemiyle harita yapılması” ile ilgili biriminin tanıtılması oldu. Burada öğrenciler, bilgisayar ekranına yansıyan uydu görüntüleri eşliğinde adeta İstanbul’un üzerinde uçarak haritacılık dersi aldı. İletişim uydusunun 640 kilometre yukardan çektiği görüntülerle İstanbul’u bir uçakla uçarcasına tanıma imkanı bulan öğrenciler, uygulamalı haritacılık dersinden oldukça etkilendi.
 
 
Özel Eyüboğlu Koleji yöneticilerinden gelen ziyaret talebini seve seve kabul ettiklerini ifade eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi Harita Müdürü Yılmaz Yıldız, “Öğrencilerimiz burada haritalar hakkında öğrenmek istedikleri tüm bilgilere ulaşabiliyor ve herşeyi uygulamalı olarak öğreniyorlar. Müdürlüğümüz, geleceğimiz olan çocuklarımızın gelişmesine katkıda bulunmak anlamına gelen bu tür öğrenci ziyaretlerine her zaman açıktır” dedi.


Resim Galerisi
( 1 / 5 )


Reklam / Hizmet Duyurusu


İklim Değişikliği Zirvesi
 
TRAFIK KAMERALARI
 
E-BEYANNAME
 
E-Sorgulama ve E-Ödeme
 
SEHIR REHBERI
 
BeyazMasa Başvuru Formu
 
Başkan Topbaş'a Kore Devlet Nişanı
 
12.Yıl İBB Yatırımları
 
Şehir Tiyatroları
 
eurodesk
 
Sosyal Tesisler
 
İBB'yi takip edin - Twitter
 
İBB'yi takip edin - Facebook
 
İBB Ücretsiz Spor
 
BELNET hizmete devam ediyor
 
İstanbul Spor Envanteri
 
İstanbul Bültenleri
 
istanbulmetrosu.com web sitesi
 
İBBWeb Tv
 
Kulliyat
 
E-Bülten Arşivi
 
2016 Yılı Bütçesi
 
T.C. Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık)
 
İFM Web Sitesi
 
Sağlık Hizmetleri Web Sitesi
 
Kamulaştırma Başvurusu
 
Kardeş Şehirler
 
Stratejik Plan
 
Tarihi Yarımada Yönetimi
 
İtfaiye
 
Zabıta