ana sayfa  iletişim  
İbb Tube video izle video haberler video paylaş İBB Facebook Sayfası İBB'yi Twitter'dan takip edin! İBB Flickr İBB Youtube Televizyonu
Ana Sayfa > İstanbul Büyükşehir Belediyesi > Kurumsal > Birimler > Şehir Hatları A.Ş.
İnteraktif Uygulama
e-belediye
 
İSTANBUL ŞEHİR HATLARI A.Ş.
Gündem / Haber
İSTANBUL'DA KAR OLUMSUZLUĞA NEDEN OLMADI
İstanbul’u etkisi altına alan Kar yağışı gece aralıklarla devam etti. Bölgesel olarak tipi şeklinde il genelinde etkili olan kar yağışı olumsuzluklara neden olmadı.
Devamı
Bookmark and Share karakter büyüklüğü Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın ! Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın !

 
Görevleri

BİR  BUÇUK  ASIRLIK DENEYİM: ŞEHİR HATLARI

Şehir Hatları İdaresi 19. Yüzyılın ortalarından bugüne yaklaşık 150 yıllık bir deneyimi temsil eder. Bu deneyimin 1940’ların ortalarına kadar üç ayrı işletmeden beslendiği söylenebilir. Bunu, 19. Yüzyılın ortalarından 1940’ların ortasına gelinceye kadar İstanbul’da Boğaz, Marmara ve Haliç hatlarında birbirinden bağımsız işletmeler tarafından vapurlarla yolcu taşımacılığının yapılmış olmasından hareketle ileri sürmek mümkündür.

Bu işletmelerin kısaca tarihsel seyirleren bakılacak olursa ;1844’te Bariye Nezareti’ne bağlı olarak Hazine-i Hassa Vapurları İdaresi’nin, İstanbul, İzmit, Gemlik ve Tekirdağ iskelerinin yanı sıra İstanbul’da Sirkeci – Adalar, Sirkeci – Pendik, Sirkeci – Yeşilköy arasında vapur işletmeye başlayarak Marmara hattının temellerinin atıldığı görülür.

Bu işletme 1862’de Fevaid-i Osmaniye İdaresi, 1871’de İdare-i Aziziye İdaresi, 1878’de İdare-i Mahsusa, 1910’da Osmanlı Seyr-i Sefain İdaresi’ne dönüştü. 1933’te anılan işletme çatısı altında Adalar, Anadolu Yakası iskeleleri ve Yalova hattında yani Marmara hattında faaliyet gösteren AKAY İdaresi kuruldu. Bu idare ise 1937’de kurulan Devlet Denizyollları İşletme Umum Müdürlüğü çatısı altında yer alan Şehir Hatları İşletmesine dönüştü.

1858’den beri vapurların işlediği Haliç hattında kurul bulunan Haliç Vapurları Şirketi’nin 1841’de ve Boğaz hattında vapur işletmek üzere 1851’de kurulmuş olana Şihket-i Hayriye’nin 1945’te kamulaştırılarak bütün haklarının Şehir Hatları’na devri ile İstanbul sularında vapur taşımacılığı tek çatı altına toplanmış oldu. 1945’ten itibaren Boğaz, Marmara ve Haliç hatlarında vapur taşıma işini tek başına üstlenmiş bir hale gelen Şehir Hatları İşletmesi 1952’de kurulan Denizcilik Bankası yerine 1983’te kurulan Türkiye Denizcilik Kurumu ve 1948’te kurulan Türkiye Denizcilik İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak faaliyetlerini sürdürdü. 2005 yılında Şehir Hatları İDO’ya devredilen İşletme 2010 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak kurulan İstanbul şehir Hatları Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ’ye bağlandı.

Yaklaşık 150 yıllık deneyimin üzerine İDO’ya devir Şehir Hatları için yeni bir dönemin başlangıcı oldu. Bunan en önemli göstergeleri 2005’ten bu yana vapur ve iskelelerde yapılan bakım ve onarımlar, daha da önemlisi yeni vapur ve iskelelerin yapımıdır. Bu gelişme sürecinin hızla devam etmesi trafik sorununu ileri düzeyde yaşayan bütün İstanbulluların dileğidir.


 
Yönetici

Yakup Güler
Özgeçmiş:
Yakup GÜLER, 1964 yılında Bayburt’ta doğdu. İlkokulu Bayburt- Yaylapınar Köyü İlköğretim Okulu’nda ,orta ve lise öğrenimini Kartal Orhangazi Lisesi’nd...

Devamı için tıklayın
Ad Soyad:
Yakup Güler
Görev:
Genel Müdür
Birim Adı:
İSTANBUL ŞEHİR HATLARI A.Ş.
Telefon:
0212 313 80 00
Santral:
0212 444 18 51
Faks:
0212 253 94 75
E-posta:
Adres:
Bedrettin Mah. Evliya Çelebi Cad. No:1 - 4 ,  Kasımpaşa , Beyoğlu  / İSTANBUL
Web:
Web Sitesi için tıklayın
Harita:
Harita için tıklayın
Başvurularınız için tıklayın!

Reklam / Hizmet Duyurusu


İklim Değişikliği Zirvesi
 
TRAFIK KAMERALARI
 
E-BEYANNAME
 
E-Sorgulama ve E-Ödeme
 
SEHIR REHBERI
 
BeyazMasa Başvuru Formu
 
Başkan Topbaş'a Kore Devlet Nişanı
 
12.Yıl İBB Yatırımları
 
Şehir Tiyatroları
 
eurodesk
 
Sosyal Tesisler
 
İBB'yi takip edin - Twitter
 
İBB'yi takip edin - Facebook
 
İBB Ücretsiz Spor
 
BELNET hizmete devam ediyor
 
İstanbul Spor Envanteri
 
İstanbul Bültenleri
 
istanbulmetrosu.com web sitesi
 
İBBWeb Tv
 
Kulliyat
 
E-Bülten Arşivi
 
2016 Yılı Bütçesi
 
T.C. Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık)
 
İFM Web Sitesi
 
Sağlık Hizmetleri Web Sitesi
 
Kamulaştırma Başvurusu
 
Kardeş Şehirler
 
Stratejik Plan
 
Tarihi Yarımada Yönetimi
 
İtfaiye
 
Zabıta