ana sayfa  iletişim  
İbb Tube video izle video haberler video paylaş İBB Facebook Sayfası İBB'yi Twitter'dan takip edin! İBB Flickr İBB Youtube Televizyonu
Ana Sayfa > İstanbul Büyükşehir Belediyesi > Kurumsal > Birimler > Kültür Müdürlüğü
İnteraktif Uygulama
e-belediye
 
Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü
Gündem / Haber
Sancaktepe yeni yatırımlarla göz kamaştırdı
Sancaktepe Toplu Açılış ve Tanıtım Töreni’nde konuşan Başkanı Kadir Topbaş, ilçeye 700 milyon lira yatırım yaptıklarını belirterek, 3 ayrı metro hattıyla ilçenin Anadolu yakasındaki raylı sistemlerin merkezi olacağını söyledi.
Devamı
Bookmark and Share karakter büyüklüğü Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın ! Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın !
Faaliyetleri
 

Avrupa Kültür Başkenti “İstanbul”

Büyükşehir İstanbul Büyükşehir Belediyesi kültür merkezlerinde düzenlediği programlar ve desteklediği organizasyonlarla,  İstanbul’un kültür hayatına katkıda bulunuyor. Geliştirdiği projelerle sanatın ve sanatçının önünü açacak çalışmalarına devam ediyor.

Bir tarih ve kültür başkenti olan İstanbul’un mümkün olan en kısa sürede Avrupa Kültür Başkenti ilan edilmesi için başlatılan çalışmalar hızlanarak sürdürülüp Türk kültür ve sanatının tanıtılması ve yaşatılmasına katkıda bulunuluyor.

Düzenlenen kültür sanat etkinliklerini toplumun hemen her kesiminden izleyiciye ulaştırmanın yanında, özel ilgi alanlarına yönelik akademik programlara da yer veriliyor. Kültürel Etkinliklerde temel esas; özgürlük ve çok seslilik.

Sürdürdüğümüz etkinlikler, Edebiyattan müziğe, geleneksel sanatlardan modern kültür eserlerine, tarih ve sosyal bilimlerden sinemaya dek tüm renkleri barındıran bir zenginliğine sahip bulunuyor.

İstanbul genç ve dinamik bir nüfusa sahip. Belediyemiz, İstanbul’da ki genç nüfusun iyi değerlendirilebilmesi için gençlerin gelişimine katkıda bulunarak ortak çalışmalar yapıyor.

Belediyemize ait kültürel mekânlarda yürütülen kültürel faaliyetlerin birçoğu periyodik olarak gerçekleştiriliyor. Bu durum büyük çoğunluğunu üniversite öğrencilerinin oluşturduğu bir kitle için, akademi işlevi görüyor. Mütevazı bir okul vazifesi üslenmiş kültür merkezlerinde alanında uzman kişiler tarafından verilen dersler her ay devam ediyor. Periyodik programlar, yıların verdiği tecrübe ve konusunda otorite isimlerin rehberliğinde hazırlanıyor.

İskender Pala ile “Divan Şiiri Saati”, Teoman Durali ile “Felsefe Atölyesi”, Cihan Okuyucu ve Nur Arıtan ile “Mesnevi Sohbetleri”,  İlber Ortaylı ile “Tarih Yolculuğu”, Mustafa Tatçı ile “Yunus Emre Okumalar”ı gibi geleneğimizin bir parçası olan ve günümüz yaşantısına ışık tutacak sohbetler düzenlenirken; Taşkın Savaş ile “Yerebatan Konserleri”, Üniversiteli Öğrenci Gruplarının yer aldığı “Genç Performans”, Hasan Cihat Örter Konseri gibi onlarca etkinlik her gün İstanbul’da bulunan kültür ve sanatseverleri bir araya getiriyor
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı; Mülkiyeti doğrudan belediyemize bağlı olan kültür merkezlerinde; Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi, Atatürk Kitaplığı Sergi ve Söyleşi Salonu,  Yerebatan Sarnıcı, Taksim Sanat Galerisi, Tuzla İdris Güllüce Kültür Merkezi, Mecidiyeköy Kültür Merkezi, Kartal Kültür Merkezi, Ümraniye Atakent Kültür Merkezi veya mülkiyeti belediyemize ait olmasa dahi İstanbul’un çeşitli merkezlerinde yer alan Altunizade Kültür Merkezi, Halkalı Kültür Merkezi, Samandıra Kültür Merkezi, Sarı Gazi Kültür Merkezi olmak üzere on üç ayrı mekânda hemen her gün gerçekleştirilen toplantı, konser, anma günü, ulusal ve uluslar arası sergi, konser, dia gösterisi, atölye çalışmaları gibi etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

İstanbul Büyük Şehir Belediyesine ait hemen hemen bütün kültür merkezlerimizde sergi salonları bulunuyor. Bunlarda ağırlıklı olarak sanat dünyasına adımını yeni atan yeteneklere yer veriliyor. Fakat Cemal Reşit Rey Konser Salonu Fuayeleri ve Taksim Sanat Galerisinde tanınmış, profesyonel sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Geçmişte ağırlıklı olarak Türkiye Cumhuriyetlerine öncelik vererek Bakü, Almaatı, Saraybosna v.s gibi şehirler çeşitli sanatsal etkinliklerle İstanbul’ a konuk olmuşlardı.  Bu kez İstanbul’un yurt dışında tanıtımı amacıyla Lüksemburg, Selanik, Şam ve Londra’da bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. Önümüzdeki zaman içerisinde Gürcistan-Tiflis te, Almanya Köln de İstanbul Kültür Günleri düzenlenecek. Bu etkinlikler doğudan ve batıdan bir dizi önemli şehirde devam edecek. Böylelikle İstanbul’un turizm potansiyeline büyük bir katkı da sağlanmış, kültürümüz kendimiz tarafından en güzel örnekleri ile tanıtılmış olacak.

Şeker Otobüs Çocuk Etkinlikleri

Şeker Otobüs, çocukları eğlendirmek, hayal dünyalarını geliştirmek, yeteneklerini ortaya koymalarına yardımcı olmak, toplum içinde kendilerini ifade edebilmelerini sağlamak adına merkezden uzak, etkinliklere katılacak maddi gücü ve zamanı bulunmayan çocuklara, etkinlikleri onların bulundukları yerlere götürmek amacıyla, yola çıkmış İstanbul’ un çeşitli semtlerine giderek geleneksel gösteri sanatları ile çağdaş eğlenceyi bir arada sunmuştur.

Geçmiş zaman kumpanyalarının, çadır tiyatrolarının, gezici sirklerin coşkusunu hatırlatan ve yaşatan Şeker Otobüs, 60 gün boyunca büyülü Şehir İstanbul’ un 60 İlçesini gezmiş, otuz bin minik yürekle buluşmuş ve bir o kadar da minik arkadaşlarımızın anne-babasına ulaşmış bulunmaktadır. Şeker Otobüs Çocuk Etkinliği son olarak 21 Ekim Cuma günü yetim çocuklara verilen iftar yemeğinde, davetli çocukların unutulmaz bir akşam yaşamaları için sihirbazı, kuklası, palyaçosu, akrobatları,  jonglörü ve ateşbazıyla,  gecede çocukların,  gönüllerince eğlenmelerini sağlamış ve böylece son gösterimini gerçekleştirerek anlamlı bir kapanış yapmış oldu.

Yazlık Sinemalar

20 Temmuz - 10 Eylül tarihleri arasında, 28 ilçede gerçekleştirilen 84 açık hava film gösterisi önemli bir kültür hizmeti olarak sunulmuştur.  Böylelikle eski bir nostalji olarak bahsedilen “Yazlık Sinemalarla” genç kuşak tanıştırılmış oldu. Genç nesile belediye başkanımızın bir hediyesi olarak sunulmuştur.

Sinemaseverler Güle Güle, Ağaçlar Ayakta Ölür, Selvi Boylum Al Yazmalım, Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak, Çalıkuşu, Birleşen Yollar, Gönül Yarası, Hababam Sınıfı Askerde gibi filmleri, güzel bir İstanbul akşamında seyretme fırsatı buldular. Açıkhava Sinema Günleri geleneksel olarak her yıl gerçekleştirmek planlanmaktadır.
 
Belgeseller

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü İstanbul Kültür-sanatına katkı sağlayacak eserler üretmeye devam ediyor. Bu manada İstanbul Sahabeleri ve Haliç Belgeseli olmak üzere iki belgesel filmin çekimleri tamamlandı.

Haliç Belgeseli

Dünyanın doğal olarak yaratılmış en büyük limanı olan Haliç, doğal ve tarihi özellikleri ile eşi bulunmaz bir limandır. Milattan önce 7. asırdan itibaren kıyılarında yerleşim alanları kurulan Haliç, dünya tarihindeki en önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Mitolojide yer alan oluşumu hikâyesinden itibaren tarihte, dünyanın en önemli bölgelerinden olarak devamlı yer alan Haliç konusunda, bütün dünyaya dağıtılabilecek  belgesel film  dünyaca ünlü yönetmenlerimizden Fehmi Gerçeker, yönetmenliğinde tamamlandı. Bu belgesel Haliç ve üzerinde geçen medeniyetler konusunda tarihçilerin görüşleri doğrultusunda geçilmiştir. Bu tarihçilerden bazıları şunlardır; Prof. Dr. İlber Oltaylı, Prof Dr. Filiz Çağman. Prof. Dr. Cemal Kafadağ  ( Harvard Üni. Osm Kürsüsü Bşk.)

Sahabeler Belgeseli

İstanbul da bulunan sahabe kabir ve makamları ile ilgili bir belgesel film hazırlandı. Filme konu olan sahabe kabir ve makamları uzman danışmanlar tarafından incelenip onaylandıktan sonra, derlenen bilgiler profesyonel kalemler tarafından metin haline getirildi. İstanbul da ebedi misafirlerimiz olan 23 sahabenin kabir yerleri böylelikle arşivlenmiş oldu. Bundan sonraki nesillere kalıcı bir eser sunmuş olmanın mutluğu içerisindeyiz.

Doğunun Kadınları/İştarlar Kapımızda Festivali

Ortak özellikleri kendi kültürlerinin birer temsilcisi olan ve sanatlarını kendi kültür değerleri üzerine kuran, fiziksel olmaktan çok, zihinsel bir alanı anlatan doğunun bu gününü temsil eden kadın sanatçıların katılımlarıyla gerçekleştirilen festival, Fas’tan İran’a, Türkiye’den  Yemen’e uzanan bir coğrafyada yaşayan ve sanatın her alanında ürün veren kadın sanatçıları bir araya getirdi. 2 kişi Irak, 1 kişi Kuveyt, 10 kişi İran, 10 kişi Lübnan, 2 kişi Fas, 1 kişi A.B.D, 2 kişi Cezayir, 1 kişi Amman, 2 kişi Birleşik Arap Emirlikleri, 2 Libya, 2 kişi Tunus,  1 Bahreyn, 10 kişi Suriye, 5 kişi Ürdün, 10 kişi Mısır, 2 kişi Filistin,  2 Parkistan, 1 Dubai, 2 Suudi Arabistan, 2 ABD, 2 kişi Katar, 5 kişi Avrupa, 2 kişi Sudan,  25 kişi Türkiye’den olmak üzere toplam doğulu kadın sanatçının katılımları ile 6 gün süren program;  konser, okuma, film gösterimleri ve panellerden oluşan bir kültür festivali olarak Cemal Reşit Rey Konser Salonunda gerçekleştirildi.

Kadın Ve Tasavvuf

“Mevlana Celaleddin Rumi, Anadolu’da adeta bir medeniyet temeli kurmuş;  bir fikir, felsefe, iman ve sanat dünyasının aziz kaynağı olmuştur. Fani dünyaya vedasından 686 yıl sonra yalnız kendi milletince değil, geniş bir insanlık tarafından hararetle hatırlanır ve sevilir olması, aşk ve hakikat dolu imanının insanlığı kucaklayan şulesindendir.”

Hz. Mevlana’nın vefatının 798. yılı anma törenleri kapsamında İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü yerli ve yabancı birçok konuşmacının katılacağı bir dizi etkinlik Cemal Reşit Rey Konser Salonunda gerçekleştirildi.

“ Mevlana’da Buluşma ”

TÜRKKAD İstanbul Şubesi ve AİLEM Türkiye Derneklerinin katkıları ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından, Hz. Mevlana’nın vefatının 798. sene-i devriyesi vesilesiyle tertip edilen “ Mevlana’da Buluşma ” adlı panel yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda akademisyenin katılımı ile Cemal Reşit Rey Konser Salonunda gerçekleştirildi.

Düşünce Özgürlüğü İçin 4. İstanbul Buluşması

Düşünce Özgürlüğü Derneği, Bilgi Üniversitesi Ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ortak projesi olarak 18–23 Kasım Tarihleri Arasında “ Düşünce Özgürlüğü İçin 4. İstanbul Buluşması ”  adlı kültür etkinliği gerçekleştirildi.

İslam Ülkeleri Kültür Haftası

22–28 Kasım 2005 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilen İslam Ülkeleri Kültür Haftası Kapsamında; panel, konferans, gösteri, konser, film gösterimi, fuar ve sergilerden oluşan Kültür Haftası üye ülkelerini bir araya getirerek bu ülkelerin kültür, sanat ve bilim alanlarının birbirlerine yakınlaşmasını sağlamak amacıyla 200’ e yakın sanatçı ve bilim adamının katılımı ile gerçekleştirildi.


Katılan ülkeler ise şöyle; Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, İran, Katar, Kazakistan, Kırgısiztan, Kuveyt, Lübnan, Mısır, Pakistan, Sudan, Suriye, Suudi Arabistan, Tunus, Türkiye, Yemen.

İlk defa gerçekleşecek etkinlikte; her biri ayrı bir kültürel zenginliğe sahip olan üyelerin birbirlerini daha iyi tanımalarına vesile olmak amacıyla; konserden panele, gösteriden sergiye geniş bir yelpazeyi kapsayan etkinlikler yer aldı.  Etkinliklere çeşitli ülkelerden 200’e yakın sanatçı ve bilim adamının katıldı. 

Periyodik Kültürel Etkinlikler

Hemen her yaştan izleyiciye hitap edecek etkinliklerin yanı sıra, özel ilgi alanlarına yönelik ayrıntılı, akademik nitelikte programlara da yer veriliyor.  Böylelikle kültürel etkinlik programları çeşitliliği yansıtmayı amaçlamaktayız.

Programlar konunun uzmanlarından bilgi elde etmek isteyen izleyicilerin gereksinimlerine yanıt verecek şekilde eğitimci ve konunun uzmanlarının işbirliğiyle hazırlanmaktadır.

Türkiye genç ve dinamik bir nüfusa sahiptir. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü İstanbul’da ki genç potansiyelin iyi değerlendirilebilmesi için gençlere; katkıda bulunma, ortak çalışmalar yapma, gençlerle beraber merkezden kente yayılan aktivite programlar geliştirmek, temel ilkeleri arasındadır.
          
Başkanlığımıza ait kültürel mekânlarda yürütülen kültürel faaliyetlerin birçoğu periyodik olarak gerçekleştirilmekte, bu durum; büyük çoğunluğunu üniversite öğrencilerinin oluşturduğu bir kitle için akademi işlevi görüyor. Mütevazı bir okul vazifesi üslenmiş kültür merkezlerinde alanında uzman kişiler tarafından verilen dersler her ay düzenli olarak devam etmektedir. Aylık programlar, yıların verdiği tecrübe ve konusunda otorite isimlerin rehberliğinde hazırlanmaktadır. Bu anlamda, Semavi Eyice ile İstanbul’un Yaşayan Kültürü; İskender Pala ile Divan Şiiri Saati, Hilmi Yavuz ile Poetik Yolculuk,  Tahir Özakkaş ile Psikiyatri ve Kültür ve Cihan Okuyucu ile Mesnevi Sohbetleri gibi geleneğimizin bir parçası olan ve günümüz İstanbul’unun yaşantısına dair sohbetler düzenlenirken; Taşkın Savaş ile Yerebatan Konserleri, Dr. Adnan Çoban ile Müzikterapi Saati gibi onlarca önemli etkinlik her gün İstanbul’da bulunan kültür ve sanatseverleri bir araya getiriyor

Hacılar Kutsal Topraklara Uğurlandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından Hacı adaylarını bilgilendirmek adına düzenlenen "Hacı Uğurlama"  töreni 11 Aralık Pazar günü Feshane Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde hacı adayları, yakınları ve vatandaşların katılımı ile gerçekleştirildi. 2005 Hac Töreninde yaşanan erim olay halkı bilinçlendirici etkinlikler tertip etmenin faydalarını tekrar hatırlatmış oldu.

Tanıtım Etkinlikleri

Formula1 ve Moto GP  tanıtımında kusursuz katkılar sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mimar Sn. Kadir Topbaş’ın ödüllerini bizzat verdiği Türkiye Folklor Finalini de gerçekleştirildi. Özellikle Formula1 tanıtımındaki başarı Türkiye’nin ve İstanbul’un imajına büyük katkı sağladı. Kısa sürede tanıtımın başarılı sonuçları yansıdı. Birçok organizasyonun ve özellikle Olimpiyat Oyunlarının Türkiye’de başarı ile gerçekleştirilebileceği tekrar kanıtlanmış oldu. İstanbul uluslar arası arenada artı puan topladı.
 

CRR Konser Salonunda Yenilikler

Dünyanın en iyi akustik altyapısına sahip Cemal Reşit Konser Salonu, Genel Sanat Yönetmenimiz Yrd. Doç. Dr. Yalçın Çetinkaya yönetiminde hak ettiği yeri kazanmaya başladı. Bir tarafta Rengim Gökmen Şefliğinde CRR Orkestrası çalışmalarını sürdürürken diğer taraftan Geleneksel Türk Musikisine yeni bir soluk getiren Klasik Türk Müziği Korosu Doğan Dikmen yönetiminde çalışmalarına başladı. Bunlarla beraber Derya  Türker ve Murat Akdemir’den oluşan Türk Müziği ikilisi de seyircisine müzik ziyafeti sunarken, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda geleneksel ve modern sanatın yetkin örnekleri sanatseverler ile buluşmaya devam ediyor.

 

Yılın Kitap Fuarı

9–15 Kasım tarihleri arasında Taksim Meydanı’nda gerçekleştirdiğimiz kitap fuarı da, kitap zenginliğimizi gözler önüne seren ilginç bir alışverişe sahne oldu. 2004 Kasım ayından 2005 Kasım’ına uzanan bir yıllık zaman diliminde yayımlanan yeni kitapları okurla buluşturan Yılın Tüm Kitapları Fuarı, okurun yoğun ilgisiyle karşılaştı. Fuar zamanında yüksek bir ziyaretçi sayısına ulaşan fuarımızda, 25 bin adet kitap satıldı. Yılın Tüm Kitapları Fuarı, gelenekselleşerek önümüzdeki yıllarda da okurla kitabı ve yazarı buluşturmaya devam edecek.


Anma Toplantıları

19 Kasım tarihinde Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde düzenlediğimiz Nurettin Topçu Anma Gecesi, Yüzüncü yılında Reşat Ekrem Koçu, Atatürk Kitaplığı’nda Laika Karabey programları ahde vefanın bir göstergesiydi. Nurettin Topçu gibi düşünce hayatımızda önemli bir yeri olan Orhan Okay’ın 50. Sanat Yılı ve sanatının 44 yılınca Günay Kut Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde çeşitli etkinlik ile tekrar hatırlanmış oldu.

Sempozyumlar

Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda 11 Kasım tarihinde Tevfik Fikret Sempozyumu’nu gerçekleştirdi. 9–13 Kasım tarihleri arasında Doğu Konferansı İstanbul Buluşması, Doğulu aydınları ortak paydalarda bir araya getirmeyi amaç edindi. İran, Mısır, Suriye, Irak, Lübnan, Ürdün, Malezya, ABD, Suudi Arabistan ve Tunus’tan aydınların katıldığı bu buluşmada, ortak tehditler, orta gelecek ve benzeri konularda, Orta Doğu’nun geleceği ve bugünü aydınlarca tartışıldı. Özgür Düşünce Sempozyumu, Kadın ve Tasavvuf, Mevlana’da Buluşma adlı sempozyumlar da yoğun katılımlar ile gerçekleştirilen diğer etkinliklerimiz oldu

FESHANE RAMAZAN ETKİNLİKLERİNE MEHTERLİ AÇILIŞ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültürel ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü tarafından “Bir Tatlı Huzur İklimi Ramazan” sloganıyla düzenlenen Feshane Uluslararası Fuar Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

 İstanbullulara dolu dolu bir Ramazan ayı yaşatmayı planlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültürel ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü, bir ay boyunca bir dizi etkinlikleri İstanbulluların beğenisine sunuyor.

Nasrettin Hoca, Kavuklu, Keloğla Aynı Sahnede

Ortaoyunun kavuklusu, Nasrettin Hoca, Keloğlan gibi temaşa sanatlarının da sergileneceği tiplemeleri aynı sahnede yer alarak davetlilere keyifli dakikalar yaşattı.

 

 

 

Ramazan boyunca Kur’an ziyafetlerinin yanı sıra, yerli ve yabancı sanatçıların katılımıyla mistik konserler de verildi. İstanbul Sazendeleri, Mistikrock ve İmad Rami’nin vereceği konserlerinin yanı sıra Türkiye’nin tanınmış ve gönüllere taht kuran sanatçılarından Neşat Ertaş, Ahmet Özhan, Zekai Tunca, Zara ve Orhan Hakalmaz gibi kişiler de verdikleri konserlerle İstanbullulara keyifli anlar yaşattı.

Panel Ve Konferanslar

Prof. Dr. İskender Pala, Beşir Ayvazoğlu, Prof. Dr. Erol Kılıç, Niyazi Özdemir, Doç. Dr. Ahmet Turabi, Prof. Dr. Mahmut Kaya, Prof. Dr. Sadettin Ökten ve Mahmut Toptaş gibi aydınlar da bilgi, birikim ve deneyimleriyle İstanbullularla hasbıhal ederek ve dinleyenlerin ruhlarına da hitap etti.

GENÇLERLE BAHAR KONSERİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü, soğuk kış günlerinden sonra bahara ve sıcak günlere kavuşmanın sevinci, bolluk ve bereketli günlerin başlaması anlamına gelen Hıdrellezi; ülkemizin baharı olan üniversiteli gençlere yönelik bir dizi etkinlikle Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosunda ünlü sanatçı Kıraç ve üniversiteli müzik grupların katıldığı bir konserle kutladı.
 
Ünlü DJ Şafak Karaman’ın sunuculuğunda KIRAÇ' ın sahne aldığı konser de, üniversiteli müzik gruplarına alt grup olarak yer verildi.

Belediyemizden burs alan üniversite öğrencilerinin maillerine atılan duyurular ve üniversitelere gönderilen yazılar ile Kıraç öncesinde sahne alacak üniversiteli gruplar belirlendi. Konserde sahne almak isteyen üniversiteli müzik grupların yoğun başvurusu yaşanmıştı.

Konserde alt grup olarak yer alan  üniversiteli müzik grupları;  Fatih ve Marmara Üniversitesi Grup Terminal, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp fakültesi öğrencilerinin çoğunlukta olduğu Grup Andaç04, Yıldız Teknik, Bilgi ve Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden oluşan Grup FrzBİ, Sabancı, Bilgi, Koç ve Mimar Sinan Üniversiteleri öğrencilerinden oluşan Grup Siu ve Sabancı Üniversitesi KoroSU.
 
Programın her aşaması üniversite öğrencileri ile gerçekleştirildi. Afiş tasarımlarını Beykent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü 3. sınıf öğrencisi olan Fatma Nur YAVUZ tasarladı.

Çocuk Filmleri Günleri

Uluslararası İstanbul Çocuk Filmleri Festivali 8 Kasım - 8 Aralık tarihleri arasında yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Minik İstanbulluların ücretsiz olarak takip ettikleri filmler, dünyanın çeşitli coğrafyalarından çocuklar için özel olarak seçilmiştir.  Festivalde, Çizgi filmlerin yanı sıra, kısa ve uzun metrajlı filmlerde gösterildi.
 
Çocuk Filmleri Günleri seyircilerine zevkli dakikalar yaşattı, Büyükçekmece, Bağcılar,  Bayrampaşa,  Fatih, Kâğıthane,  Tuzla, Sultanbeyli, Maltepe,  Ümraniye,  Pendik olmak üzere Şehrin 10 ilçesinde bir ay boyunca dolaşan filmler sayesinde; minik seyirciler hem bir arada ortak heyecanı paylaşırken bir yandan da sinema sanatının nitelikli örneklerini tanımış oldular.

Yurt Dışı İstanbul Kültür Günleri

İstanbul’u ve Türkiye’mizin kültürünü en iyi şekilde tanıtmak amacıyla yurtdışında, İstanbul Kültür Günleri düzenlemiştir. Bu kültür günleri yurt içinde ve yurt dışında çeşitli basın-yayın organlarında olumlu yankılar bulmuştur. Bunlar;

“Belçika – Brüksel Ramazan Kültürler Kaynaşması Etkinlikleri”  20 – 23 Ekim 2005 tarihleri arasında etkinlik gerçekleştirildi.    
 
 “Lüksemburg İstanbul Kültür Günleri” 14–25 Eylül 2005 tarihleri arasında gerçekleştirilen “İstanbul Kültür Günleri” etkinlikleri, Lüksemburg da gerçekleştirildi.  Ülkemizi ve şehrimizi yurt dışında tanıtmak amacıyla sergi ve konser gösterimlerinden oluşan dizi etkinlik çerçevesinde gerçekleştirilmiştir.


Şam’da İstanbul Kültür Günleri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Şam Valiliği ile birlikte düzenlenen İstanbul Kültür Gümleri’nde gönülleri fet etti. Belediye Başkanı Kadir Topbaş en üst düzeyde ağırlanırken, Şam halkı düzenlenen etkinliklerden büyülendi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Suriye Devlet Başkanı Dr. Beşer Esad, Başbakan Mohammed Naji Otri, Şam Valisi ve Mülteciler Bakanı ile görüştü. Görüşmelerde bu tür etkinliklerin iki ülkenin ilişkileri için çok önemli olduğu belirtildi. Suriye Başbakanı, Şam ile İstanbul arasında büyük benzerlikler bulunduğunu ve bunun Osmanlı döneminden miras kaldığının altını çizdi.

Şam- İstanbul Kültür Günleri kapsamında İstanbul’dan giden sanatçılar bir hafta boyunca çeşitli kültürel etkinlikler düzenlendi. Ahmet Özhan ve Zara’nın verdiği Konserler ayakta alkışlanırken Etkinliklere halkın ilgisi yoğundu. 

Program çerçevesinde, İstanbul Sazendeleri Konseri ve Tarihi Türk Müziği topluluğu Mehter Konseri verildi. Modern Türk Resmi Sergisi, “Fotoğraflarla Hicaz Demiryolu” Sergisi, Geleneksel Türk Kıyafetleri Sergisi,  Erol Akyavaş Miraçnamelitografi Sergisi, hat, ebru, tezhip, minyatür eserlerinden oluşan Türk Sanatları karma sergisi düzenlendi.

Ayrıca hat ve ebru sanatları atölyeleri gerçekleştirildi. Kutsal emanetler Fotoğraf Sergidi, fotoğraflarla İstanbul Sergisi etkinlik içerisinden en çok beğenilen sergiler arasında yerini aldı. Türk mutfağından seçmeler bir diğer etkinliklerdendi. Gülsin Onay’ın piyano resitali ile Şam’daki etkinlikler sona erdi.

“İstanbul Gürcistan’da unutulmaz izler bıraktı”

Gürcistan’ın Başkenti Tiflis’te 19–23 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen “İstanbul Kültür Günleri”, ardında unutulmayacak izler bırakarak sona erdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Tiflis Belediyesi’nce gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında Mustafa Sandal, Ricke Konser Meydanı’nda 30 binin üzerinde Tiflisliyle buluştu. Tiflisliler Mustafa Sandal’ın seslendirdiği şarkılarla coşarken, konseri izlemeye Gürcülerin yanı sıra bu ülkede yaşayan Türk vatandaşları ile eğitim gören öğrenciler de alanı doldurdu.

Gecede eşiyle birlikte yerini alan Türkiye'nin Tiflis Büyükelçisi Ertan Tezgör, Tiflis’te bir yabancı sanatçının ilk defa bu kadar büyük çapta insan topluluğuna konser verdiğini belirterek, “Gürcistan bağımsızlığını kazandığı günden bu yana böyle bir etkinlik görmedi. Zannetmiyorum ki önümüzdeki 10-15 yıl içinde de bu derece güzel bir hafta geçirsinler. Burada çok güzel bir kültür günleri düzenleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesine çok teşekkürler, mükemmel bir organizasyon. İki halkın daha fazla birliktelik içinde ileriye doğru bakışının sağlandığını düşünüyorum” diye konuştu.

Büyükelçi Ertan Tezgör, “İstanbul Kültür Günleri etkinliklerinden bütün Gürcistan’ın haberi oldu. Bu günler için ta Batum’dan buraya gelenler var. Mustafa Sandal konseri de uzun yıllardan bu yana Tiflis’te bir yabancı sanatçı olarak bu çapta insan toplayan ilk konser” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültürel ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ahmet Çınar da kültür günlerinin çok güzel bir şekilde noktalandığını belirterek, “Bu güne kadar hiçbir şey aksamadan devam etti. İstanbul’da Tiflis günleri düzenlemiştik. Kendi kültürümüzün, klasik sanatlarımızın ve popüler yanımızın Tiflis’teki bütün insanlara tanıtılması konusunda başarılı çalışmalar oldu” dedi.

Yurt Dışı Turizm Tanıtım Fuarları

İstanbul’a turist çekmek ve İstanbul’umuzun doğru tanınmasına yardımcı olmak amacı ile yurt dışında çeşitli ülkelerdeki Turizm Fuarlarında belediyemiz sivil toplum kuruluşları ile birlikte İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti adaylığına katkıda bulunmaktadır.


 
Belgeler
Kültür Müdürlüğü Görev ve Çalışma Yönetmeliği

 

Faaliyetleri

Avrupa Kültür Başkenti “İstanbul”

Büyükşehir İstanbul Büyükşehir Belediyesi kültür merkezlerinde düzenlediği programlar ve desteklediği organizasyonlarla,  İstanbul’un kültür hayatına katkıda bulunuyor. Geliştirdiği projelerle sanatın ve sanatçının önünü açacak çalışmalarına devam ediyor.
Bir tarih ve kültür başkenti olan İstanbul’un mümkün olan en kısa sürede Avrupa Kültür Başkenti ilan edilmesi için başlatılan çalışmalar hızlanarak sürdürülüp Türk kültür ve sanatının tanıtılması ve yaşatılmasına katkıda bulunuluyor.
Düzenlenen kültür sanat etkinliklerini toplumun hemen her kesiminden izleyiciye ulaştırmanın yanında, özel ilgi alanlarına yönelik akademik programlara da yer veriliyor. Kültürel Etkinliklerde temel esas; özgürlük ve çok seslilik.
Sürdürdüğümüz etkinlikler, Edebiyattan müziğe, geleneksel sanatlardan modern kültür eserlerine, tarih ve sosyal bilimlerden sinemaya dek tüm renkleri barındıran bir zenginliğine sahip bulunuyor.
İstanbul genç ve dinamik bir nüfusa sahip. Belediyemiz, İstanbul’da ki genç nüfusun iyi değerlendirilebilmesi için gençlerin gelişimine katkıda bulunarak ortak çalışmalar yapıyor.
Belediyemize ait kültürel mekânlarda yürütülen kültürel faaliyetlerin birçoğu periyodik olarak gerçekleştiriliyor. Bu durum büyük çoğunluğunu üniversite öğrencilerinin oluşturduğu bir kitle için, akademi işlevi görüyor. Mütevazı bir okul vazifesi üslenmiş kültür merkezlerinde alanında uzman kişiler tarafından verilen dersler her ay devam ediyor. Periyodik programlar, yıların verdiği tecrübe ve konusunda otorite isimlerin rehberliğinde hazırlanıyor.
İskender Pala ile “Divan Şiiri Saati”, Teoman Durali ile “Felsefe Atölyesi”, Cihan Okuyucu ve Nur Arıtan ile “Mesnevi Sohbetleri”,  İlber Ortaylı ile “Tarih Yolculuğu”, Mustafa Tatçı ile “Yunus Emre Okumalar”ı gibi geleneğimizin bir parçası olan ve günümüz yaşantısına ışık tutacak sohbetler düzenlenirken; Taşkın Savaş ile “Yerebatan Konserleri”, Üniversiteli Öğrenci Gruplarının yer aldığı “Genç Performans”, Hasan Cihat Örter Konseri gibi onlarca etkinlik her gün İstanbul’da bulunan kültür ve sanatseverleri bir araya getiriyor
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı; Mülkiyeti doğrudan belediyemize bağlı olan kültür merkezlerinde; Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi, Atatürk Kitaplığı Sergi ve Söyleşi Salonu,  Yerebatan Sarnıcı, Taksim Sanat Galerisi, Tuzla İdris Güllüce Kültür Merkezi, Mecidiyeköy Kültür Merkezi, Kartal Kültür Merkezi, Ümraniye Atakent Kültür Merkezi veya mülkiyeti belediyemize ait olmasa dahi İstanbul’un çeşitli merkezlerinde yer alan Altunizade Kültür Merkezi, Halkalı Kültür Merkezi, Samandıra Kültür Merkezi, Sarı Gazi Kültür Merkezi olmak üzere on üç ayrı mekânda hemen her gün gerçekleştirilen toplantı, konser, anma günü, ulusal ve uluslar arası sergi, konser, dia gösterisi, atölye çalışmaları gibi etkinliklere ev sahipliği yapıyor.
İstanbul Büyük Şehir Belediyesine ait hemen hemen bütün kültür merkezlerimizde sergi salonları bulunuyor. Bunlarda ağırlıklı olarak sanat dünyasına adımını yeni atan yeteneklere yer veriliyor. Fakat Cemal Reşit Rey Konser Salonu Fuayeleri ve Taksim Sanat Galerisinde tanınmış, profesyonel sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapıyor.
Geçmişte ağırlıklı olarak Türkiye Cumhuriyetlerine öncelik vererek Bakü, Almaatı, Saraybosna v.s gibi şehirler çeşitli sanatsal etkinliklerle İstanbul’ a konuk olmuşlardı.  Bu kez İstanbul’un yurt dışında tanıtımı amacıyla Lüksemburg, Selanik, Şam ve Londra’da bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. Önümüzdeki zaman içerisinde Gürcistan-Tiflis te, Almanya Köln de İstanbul Kültür Günleri düzenlenecek. Bu etkinlikler doğudan ve batıdan bir dizi önemli şehirde devam edecek. Böylelikle İstanbul’un turizm potansiyeline büyük bir katkı da sağlanmış, kültürümüz kendimiz tarafından en güzel örnekleri ile tanıtılmış olacak.


 

Yönetici

İsmet Gülen
Özgeçmiş:
1969 yılında Ordu Aybastı’da doğdu. İlk, orta ve yüksek öğrenimini İstanbul’da tamamladı. 1995 /2012 yılları arasında İBB Zabıta Daire Başkanlığı emri...

Devamı için tıklayın
Ad Soyad:
İsmet Gülen
Görev:
Müdür
Birim Adı:
Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü
Telefon:
0212 312 63 00
Santral:
0212 312 63 00
Faks:
0212 380 22 27
E-posta:
E-mail için tıklayın
Adres:
Cevahir İş Merkezi   Fulya Caddesi  No:6/A   Şişli
Web:
Web Sitesi için tıklayın
Harita:
Harita için tıklayın
Başvurularınız için tıklayın!

Reklam / Hizmet Duyurusu


Başkan Topbaş'a Kore Devlet Nişanı
 
TRAFIK KAMERALARI
 
E-BEYANNAME
 
E-Sorgulama ve E-Ödeme
 
SEHIR REHBERI
 
BeyazMasa Başvuru Formu
 
İSKİ İnternet Şubesi
 
11.Yıl İBB Yatırımları
 
İş Güvenliği Toplantıları Başlıyor
 
Sosyal Tesisler
 
İBB'yi takip edin - Twitter
 
İBB'yi takip edin - Facebook
 
İBB Ücretsiz Spor
 
BELNET hizmete devam ediyor
 
İBB Spor Şöleni 2015 başlıyor
 
İstanbul Spor Envanteri
 
İstanbul Bültenleri
 
istanbulmetrosu.com web sitesi
 
İBBWeb Tv
 
Kulliyat
 
Şehir Tiyatroları
 
E-Bülten Arşivi
 
2015 Yılı Bütçesi
 
T.C. Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık)
 
İFM Web Sitesi
 
Güvenli İnternet Hizmetleri
 
Sağlık Hizmetleri Web Sitesi
 
Kamulaştırma Başvurusu
 
Kardeş Şehirler
 
Stratejik Plan
 
Tarihi Yarımada Yönetimi
 
İtfaiye
 
Zabıta