ana sayfa  iletişim  
İbb Tube video izle video haberler video paylaş İBB Facebook Sayfası İBB'yi Twitter'dan takip edin! İBB Flickr İBB Youtube Televizyonu
Ana Sayfa > İstanbul Büyükşehir Belediyesi > Kurumsal > Birimler > Bina İnceleme ve Güçlendirme Müdürlüğü
İnteraktif Uygulama
e-belediye
 
İstanbul Şehircilik Atölyesi Müdürlüğü (İŞAT)
Gündem / Haber
HAİN TERÖR SALDIRI SONRASI İBB MECLİSİ’NDEN ORTAK BİLDİRİ
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi, 10 Aralık’ta Beşiktaş’ta meydana gelen hain terör saldırısı sonrası ortak bildiri yayınladı. Bildiriyi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi 1. Başkan Vekili Ahmet Selamet Belediye Meclisi'nde okudu.
Devamı
Bookmark and Share karakter büyüklüğü Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın ! Yazı karakterleri büyütmek için tıklayın !

 
Görevleri

a) Kentsel dönüşüm ve gelişim alanı ilan edilen yerlerde; ifraz, tevhit, sınırlı ayni hak tesisi ve terkini, cins değişikliği, proje onayı, yapı ruhsatı, yapı kullanma izni ve benzeri tüm imar işlemlerini yürütür.

b) Kentsel dönüşüm ve gelişim alanı ilan edilen yerlerde; 4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanunda “ilgili idare” sıfatı ile belediyelere verilen görevleri ifa eder, yetkileri kullanır. Belediye Meclisince ilçe belediyelerine kendi sınırları içinde kentsel dönüşüm ve gelişim projeleri uygulama yetkisi verilmesi halinde de bu alanda aynı yetkileri devam eder.

c) Kentsel dönüşüm ve gelişim alanı ilan edilen yerlerde; 5216 sayılı Kanun ile verilen imar denetim yetkisini kullanır. Belediye Meclisince ilçe belediyelerine kendi sınırları içinde kentsel dönüşüm ve gelişim projeleri uygulama yetkisi verilmesi halinde de bu alanda aynı yetkileri devam eder.

d) Kentsel dönüşüm ve gelişim alanı ilan edilen yerlerde; proje ortak gideri sayılan alt yapı ve rekreasyon harcamalarını, sahip oldukları inşaatın toplam metrekaresi oranında gayrimenkul sahiplerinden tahsil eder.

e) Kentsel dönüşüm ve gelişim alanı ilan edilen yerlerde; devam eden inşaatlardan projeye uygunluğu belediye tarafından kabul edilenler ile Belediye ile anlaşma yapmayan veya Belediyece kamulaştırılmasına gerek duyulmayan gayrimenkul sahiplerinden proje alanında kendilerine 3194 sayılı Kanunun 18 inci maddesine göre ayrı ada ve parselde imar hakkı verilmiş olanların  kendi inşaatlarını yapım sürecini denetler.

f) Kentsel dönüşüm ve gelişim alanı ilan edilen yerlerde devam eden inşaatlardan projeye uygunluğu belediye tarafından kabul edilmeyenlerin beş yıl süreyle durdurulması ve bu sürenin sonunda durdurma kararının devam edeceğine belediyece karar verilir ise bir beş yıl daha durdurulmasına dair işlemleri yürütür.

g) Kentsel dönüşüm ve gelişim alanı ilan edilen yerlerde yapılan tüm inşaatların kentsel dönüşüm  plan ve projesi ile imar mevzuatı ve ilgili diğer mevzuata uygunluğunu denetler.

h) Kentsel dönüşüm ve gelişim alanı ilan edilen yerlerde gerekli görülmesi halinde önceki maddelerde belirtilen müdürlük görevleri ile ilgili olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin; mahallî idareler, diğer kamu kurum ve kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, kamu yararına çalışan dernekler, özürlü dernek ve vakıfları, Bakanlar Kurulu’nca vergi muafiyeti tanınmış vakıflar ve 507 sayılı Esnaf ve Küçük Sanatkârlar Kanunu kapsamına giren meslek odaları ile 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 75. maddesi çerçevesinde ortak hizmet projeleri gerçekleştirilmesi hususunda gerekli prosedürü yürütür.

Çalışmalarımızı;

http://sunumer.ibb.gov.tr/bina-inceleme-ve-guclendirme-mudurlugu-projeleri/

bağlantısına  tıklayarak  sunu  halinde  izleyebilirsiniz.


 
Belgeler
İstanbul Şehircilik Atölyesi Görev ve Çalışma Yönetmeliği

 
Yönetici

Mehmet Kahveci
Özgeçmiş:
1956 yılında Kahramanmaraş’ ta doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Kahramanmaraş’ta tamamladı. 1986 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakülte...

Devamı için tıklayın
Ad Soyad:
Mehmet Kahveci
Görev:
Müdür
Birim Adı:
İstanbul Şehircilik Atölyesi Müdürlüğü (İŞAT)
Telefon:
0212 455 38 40
Santral:
 
Faks:
0212 455 38 96
E-posta:
E-mail için tıklayın
Adres:
Kemalpaşa Mh. Gençtürk Cd. Ağayokuşu Sk. No. 23 Laleli/Fatih
Web:
Harita:
Harita için tıklayın
Başvurularınız için tıklayın!

Reklam / Hizmet Duyurusu


İklim Değişikliği Zirvesi
 
TRAFIK KAMERALARI
 
E-BEYANNAME
 
E-Sorgulama ve E-Ödeme
 
SEHIR REHBERI
 
BeyazMasa Başvuru Formu
 
Başkan Topbaş'a Kore Devlet Nişanı
 
12.Yıl İBB Yatırımları
 
Şehir Tiyatroları
 
eurodesk
 
Sosyal Tesisler
 
İBB'yi takip edin - Twitter
 
İBB'yi takip edin - Facebook
 
İBB Ücretsiz Spor
 
BELNET hizmete devam ediyor
 
İstanbul Spor Envanteri
 
İstanbul Bültenleri
 
istanbulmetrosu.com web sitesi
 
İBBWeb Tv
 
Kulliyat
 
E-Bülten Arşivi
 
2016 Yılı Bütçesi
 
T.C. Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık)
 
İFM Web Sitesi
 
Sağlık Hizmetleri Web Sitesi
 
Kamulaştırma Başvurusu
 
Kardeş Şehirler
 
Stratejik Plan
 
Tarihi Yarımada Yönetimi
 
İtfaiye
 
Zabıta