ana sayfa  iletişim  
İbb Tube video izle video haberler video paylaş İBB Facebook Sayfası İBB'yi Twitter'dan takip edin! İBB Flickr İBB Youtube Televizyonu
Ana Sayfa > İstanbul Büyükşehir Belediyesi > Haberler
İnteraktif Uygulama
e-belediye
 

Büyükşehir’de bir toplu sözleşme daha mutlu sonla bitti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım A.Ş.’nin 1330 çalışanı Demiryol-İş ile imzalanan 2 yıllık toplu iş sözleşmesiyle mutlu oldu. İstanbul’da çok ciddi yatırımlarla raylı sistemleri her geçen gün daha da geliştirdiklerine dikkat çeken Başkan Topbaş, “Bugüne kadarki sözleşmelerde enflasyonun üzerinde yüzde 50’ye varan iyileşmeler yaptık. Hep daha iyisini verdik” dedi.

12.07.2011 15:55:00

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Şirketlerinden Ulaşım A.Ş.’nin 1330 çalışanını mutlu eden 2 yıllık toplu iş sözleşmesi törenle imzalandı. Saraçhane Belediye Sarayı’nda gerçekleşen törene İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra; Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Türk-İş Genel Mali Sekreteri ve Demiryolu-İş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay, İBB Genel Sekreteri Prof. Dr. Adem Baştürk, Genel Sekreter Yardımcıları Hüseyin Eren ve Ali Altıntaş ile Ulaşım A.Ş. çalışanları katıldı.

Başkan Topbaş; “52 bin çalışanımızla İstanbul’a hizmet etmekten gurur duyuyoruz”

İmza töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un yerel yönetimler açısından sadece Türkiye için değil, dünya için de bir model olduğunu belirterek, “Avrupa’nın 23 ülkesinden büyük bu şehirde 52 bin çalışanımızla birlikte İstanbul’a hizmet ediyoruz ve bu kente hizmet etmek bize çok ayrı bir gurur veriyor. Belediye çatısı altında bulunan tüm kardeşlerimizle birlikte İstanbul’a hizmet etmenin gururunu yaşıyoruz” dedi.

Ulaşım sorunu raylı sistemle çözülüyor

İstanbul’un en önemli sorununun bütün büyük şehirlerinki gibi ulaşım olduğunu ve bu sorunu çözmek için bugüne kadar çok ciddi yatırımlar yaptıklarını vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “Toplu ulaşım ve raylı sistem yatırımlarımız hız kesmeden devam ediyor. İstanbul’un ulaşım sorununun toplu taşıma ile ve özellikle raylı sistemlerle çözüleceğini biliyoruz. Bu nedenle raylı sistemlere özel bir önem veriyoruz ve metrolarımızı giderek geliştiriyoruz. Göreve geldiğimizde İstanbul’da 44.1 kilometre raylı sistem vardı. Şu anda 78 kilometreye ulaştık ve 2013 sonuna kadar açacağımız yeni metro hatları ve Marmaray’ın devreye girmesiyle raylı sistemleri çok daha ilerilerle taşıyacağız. İnşallah ana hedefimiz İstanbul’da toplam 636 kilometrelik raylı sistem ağına erişmek. Bunun için gece gündüz çalışıyoruz. Şu anda bile yerin 40-50 metre altında binlerce insanımız İstanbul’a yeni metro hatları kazandırmak için tünel kazıyor, ray döşüyor.”

Raylı sistemlerde hedef günde 5 milyon yolcu

Göreve geldiklerinde yüzde 7-8 olan raylı sistem kullanım oranını bütün bu yatırımlarla 2013 sonunda yüzde 30’lara çıkartmayı hedeflediklerini ifade eden Başkan Topbaş, “Yani 402 bin yolcuyla devraldığımız raylı sistemlerle günde 5 milyon yolcuyu hızlı, konforlu ve güvenli bir şekilde taşır hale getireceğiz. Daha geçen Cuma günü Sayın Başbakanımızın katılımıyla kuzey-güney hattında Yenikapı-Darüşşafaka Metrosu’nu Hacıosman’a uzatan istasyonun açılışını gerçekleştirdik. Yani metrolarımıza her daim ilaveler yapıyoruz ve İstanbullular rahat ediyor. Binlerce insan da bu metroların inşaatından sistemin işletimine kadar hizmet veriyor, ekmek yiyor” diye konuştu.

“1875’te açılan dünyanın ikinci metrosu Tünel’de çalışan insanları bilmiyoruz ama bugün hala önemli bir hizmet veriyor. Biz de yaptığımız metro yatırımlarıyla tarihe bir milat düşmekteyiz” diyen Kadir Topbaş, metro yapımında son teknolojileri kullandıklarını ve dünyadaki en yeni metro sistemlerinin İstanbul’da olduğunu gururla söylediğini kaydetti.

“Alın terinin kutsallığını bilenlerdeniz…”

“Bütün bu çalışmaları işçi ve memur kardeşlerimizle birlikte bir aile bütünlüğü içersinde yapıyoruz. Herkesin mutluluğunu sağlamak, huzur içinde lokmamızı paylaşmak derdindeyiz. Alın terinin kutsallığını bilenlerdeniz” diyen Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Dönemimizde sendikalarımızla 4 defa toplu iş sözleşmelerine imza atarak mutluluğumuzu paylaştık. Bugün de Ulaşım A.Ş.’nin toplu iş sözleşmesinin imzalanmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Bugüne kadarki sözleşmelerde enflasyonun üzerinde yüzde 50’ye varan iyileşmeler yaptık. Hep daha iyisini verdik. Gönlümüzün zenginliğini arzu ettiğimiz kadar sözleşmelere yansıtamasak bile bir miktar iyileştirmeler her zaman yaptık. Belediye bütçesini de bir aile bütçesi gibi düşünmek lazım. Parayı ve insanı iyi yönetmezseniz sonra sıkıntıya düşersiniz. Bunun sıkıntılarını bütün toplum olarak çekeriz. Bu nedenle maaşlarda dengeli bir gelişme ve sağlıklı bir yürüyüşü ortaya koymaya özen gösteriyoruz. Yüzde 6.4 olan TÜFE’ye bakarak çıplak maaşlarında yüzde 8 artış yaparak enflasyonun üzerinde bir rakam verdiğimizi görüyorum. 1330 Ulaşım A.Ş. çalışanımız yeni maaşlarıyla birazcık daha soluk alacak. Sendika mensuplarına anlayışlarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Çalışanlarımız sözleşmeden doğan maaş farklarının hepsini Cuma gününe kadar alacak Hayırlı olsun.”

Türkiye’de demiryolunun önemi çok arttı

Törende konuşan Türk-İş Genel Mali Sekreteri ve Demiryolu-İş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay da Türkiye'de demiryollarında tek yetkili sendikanın Demiryolu-İş Sendikası olduğunu belirterek, şöyle konuştu;

“Türkiye'de demir yollarında neler oluyor bunu bilen kişilerden biriyim. Demiryollarındaki yapı neydi bugün ne genel seçimler arifesinde konuşulmaya başlandı. Hazine kapısında beklerken bize nasıl bakarlardı bunları bilenlerden bir tanesi benim. ‘Siz dükkanı kapatın, biz size maaşı evdeyken verelim’ derlerdi. Bugün öyle bir noktaya geldik ki Türkiye'deki siyaset bunu konuşur hale geldi. Özellikle İstanbul ulaşımının kilometresi neydi şu anda ne oldu, kaç istasyonda duruyorduk şimdi kaç istasyonda duruyoruz.”

“İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş'a ve çalışma arkadaşlarına özellikle teşekkür ediyorum. Ulaşım bu ülkede önemli bir hizmet, özellikle İstanbul için önemli” diyen Ergün Atalay, “İstanbul Ulaşımdaki Genel Müdür Muavininden işçi arkadaşlarıma kadar tamamının A takımı olduğunu bilen insanların başındayım. Sözleşmeyle ilgili genel sekreterimizin öncülüğünde ve işveren sendikamız ile güzel bir anlaşma yapıldı. Biz bu sözleşmeden memnunuz. Bizim işçi arkadaşlarımız bundan sonra İstanbul halkına daha kaliteli hizmet vermeye devam edecekler” diye konuştu.

Ortalama maaş 2 bin 300 TL’ye yükseldi

Törende konuşmaların ardından Başkan Kadir Topbaş, Genel Sekreter Adem Baştürk, Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Ömer Yıldız ve Demiryolu-İş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay, Ulaşım A.Ş. ile MİKSEN ve Demiryol-İş Sendikaları arasındaki toplu iş sözleşmesine imza attılar.

2011 ve 2012 yıllarını kapsayan sözleşmeyle işçilerin çıplak ücretlerine yüzde 8 zam yapıldı ve 01.09.2009 sonrasında işe giren ve önceki işçilerden düşük ücret alan işçilerin ücretlerine ayrıca 50 TL seyyanen zam yapıldı. Ücretin parçası olan Emek Zammı’na da 5 TL’den 5.50 TL’ye yükseltildi. Sözleşmenin ikinci yılında ise enflasyon oranında zam yapılması kararlaştırıldı.

Öte yandan, Birleştirilmiş Sosyal Yardımlar 235 TL’den 290 TL’ye Yemek Yardımı da 7,5 TL’den 8.80 TL’Ye yükseltildi. Yeni toplu sözleşmeyle ortalama net maaş 1614.82 TL’den 1807.03 TL’ye çıkmış oldu. Net Ortalama Giyinik Ücret ise 2058.71 TL iken 2296.65 TL oldu.
Resim Galerisi
( 1 / 5 )Reklam / Hizmet Duyurusu


İklim Değişikliği Zirvesi
 
TRAFIK KAMERALARI
 
E-BEYANNAME
 
E-Sorgulama ve E-Ödeme
 
SEHIR REHBERI
 
BeyazMasa Başvuru Formu
 
Başkan Topbaş'a Kore Devlet Nişanı
 
12.Yıl İBB Yatırımları
 
Şehir Tiyatroları
 
eurodesk
 
Sosyal Tesisler
 
İBB'yi takip edin - Twitter
 
İBB'yi takip edin - Facebook
 
İBB Ücretsiz Spor
 
BELNET hizmete devam ediyor
 
İstanbul Spor Envanteri
 
İstanbul Bültenleri
 
istanbulmetrosu.com web sitesi
 
İBBWeb Tv
 
Kulliyat
 
E-Bülten Arşivi
 
2016 Yılı Bütçesi
 
T.C. Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık)
 
İFM Web Sitesi
 
Sağlık Hizmetleri Web Sitesi
 
Kamulaştırma Başvurusu
 
Kardeş Şehirler
 
Stratejik Plan
 
Tarihi Yarımada Yönetimi
 
İtfaiye
 
Zabıta