ana sayfa  iletişim  
İbb Tube video izle video haberler video paylaş İBB Facebook Sayfası İBB'yi Twitter'dan takip edin! İBB Flickr İBB Youtube Televizyonu
Ana Sayfa > İstanbul Büyükşehir Belediyesi > Haberler
İnteraktif Uygulama
e-belediye
 

Taksim’deki yılbaşı kutlamaları iptal…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Taksim’de yapılması planlanan yılbaşı kutlamalarının yıl boyunca yaşanan terör olaylarında verilen şehitler nedeniyle iptal edildiğini açıkladı.

26.12.2007 17:00:00

Taksim Metro İstasyonu Sergi Salonu’nda Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında en güzel fotoğrafları seçen sanatçıları ödüllendiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, programın ardından gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı. Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Taksim’de yapılması planlanan yılbaşı kutlamalarının devam eden terörle mücadele operasyonları ve yıl boyunca yaşanan terör olaylarında verilen şehitler nedeniyle iptal edildiğini açıkladı.

Başkan Kadir Topbaş; “Bir hazırlık yapmıştık. Taksim’de DJ eşliğinde bir müzik ve havai fişek gösterisi yapılacaktı. Fakat terörle mücadelede şehitlerimiz var. Geçtiğimiz aylar içinde çok sarsıldık, çok üzüldük ve şu anda Güneydoğu bölgemizde en kötü hava şartlarında dağlarda mücadele içinde olan askerlerimiz var. Askerlerimiz bu sıkıntıyı yaşarken biz burada büyük bir kutlama yapmayalım diye düşündük. Şehitlerimizin anısına saygı adına bunu yapmayalım diye düşündük ve programı iptal ettik. Taksim’de müzikli bir etkinlik yapılmayacak” diye konuştu.

“Beline silah takan taksime çıkmasın!”

Büyükşehir Belediyesi tarafından planlanan kutlamaların iptal edilmesine rağmen vatandaşların bireysel olarak Taksim Meydanı’nda eğlenebileceklerini belirten Kadir Topbaş, geçtiğimiz yılbaşında yaşanan ölüm olayından dolayı vatandaşları şöyle uyardı; “Vatandaşlar bireysel olarak kendilerince eğleneceklerdir. Bu haklarıdır ama dozunu kaçırmadan ve başkalarını rahatsız etmeden olmalıdır. Hele geçen yılbaşında yaşadığımız o magandalık olayını beklemiyoruz. Beline silahı takıp çıkmalar yaşanmamalı. Artık burası Avrupa’nın kültür başkenti. Bu hadiseler artık İstanbul’a yakışmıyor. İnsanlarımız bu konuda da biraz hassasiyet göstermeli. Ulusumuzun ve insanlığın yılbaşını ve yeni yılını kutluyorum. Gelecek yılların tüm insanlığa güzellikler, barış, sevgi ve hoşgörü getirmesini diliyorum. Kan ve gözyaşı hiçbir yerde hiçbir millette olmamalı.”

İstanbul’da teröre karşı sivil polis ve kameralar devrede…

Mecidiyeköy’de son anda önlenen bombalı saldırı girişimi hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Topbaş, bu tip olaylara karşı İçişleri Bakanlığı, Valilik ve Emniyet Müdürlüğü ile birlikte gerekli önlemleri aldıklarını vurgulayarak, İstanbul’daki MOBESE kameralarının yanı sıra Büyükşehir’e ait kameraların da yaşanan olayları kayıt altına aldığını söyledi. Topbaş şunları kaydetti;

“Herhangi bir yerde bir saldırı gerçekleştirmek isteyenlerin çok uzaktan da olsa belki bir yakını, bir arkadaşı, ‘merhaba’ dediği insan da oradan geçebilir. Masum insanlar çocuklar da olabilir. Dünyanın neresinde olursa olsun bu tip girişimleri kınıyoruz. Bu doğru bir yöntem değil, asla taraf bulmaz. Tabii gereken tedbirler alınmakta. İstanbul’da şu anda valiliğimizin ve bizim de paralel olarak desteklediğimiz önemli tepsiler yapabilen kameralar var. Bu kayıtlar sayesinde eylem yapanlar hemen yakalanabiliyor. Saldırıların kimsenin yanına kar kalmadığını görüyoruz. Artık eylem yapanlar bir yana, planlayanlar bile hemen yakalanıyor. Vatandaş olarak polisimizin her zaman yanındayız. Askerlerimizin ve polisimizin hangi şartlarda görev yaptığını biliyoruz. Bu tür olaylara karşı gerekli tedbirler alınıyor. Gizli kayıt kameralarımız var, uyarma sistemlerimiz var. Metrolarda ve otobüslerde sivil polislerimiz var yolcu kılığında. İstanbul Valiliğimizin talimatı ile Emniyet Müdürlüğümüz bu tür tedbirleri aldı. Simitçi, boyacı, yolcu, yaşlı bir insan gibi gördüğünüz özel güvenlik elemanları görev başında. Ben tüm ulusumuzun ve insanlığın yeni yılını kutluyorum. Gelecek yılların tüm insanlığa güzellikler, barış, sevgi ve hoşgörü getirmesini diliyorum. Kan ve gözyaşı hiçbir yerde hiçbir millette olmamasını diliyorum” şeklinde konuştu.
Resim Galerisi
( 1 / 5 )Reklam / Hizmet Duyurusu


İklim Değişikliği Zirvesi
 
TRAFIK KAMERALARI
 
E-BEYANNAME
 
E-Sorgulama ve E-Ödeme
 
SEHIR REHBERI
 
BeyazMasa Başvuru Formu
 
Başkan Topbaş'a Kore Devlet Nişanı
 
12.Yıl İBB Yatırımları
 
Şehir Tiyatroları
 
eurodesk
 
Sosyal Tesisler
 
İBB'yi takip edin - Twitter
 
İBB'yi takip edin - Facebook
 
İBB Ücretsiz Spor
 
BELNET hizmete devam ediyor
 
İstanbul Spor Envanteri
 
İstanbul Bültenleri
 
istanbulmetrosu.com web sitesi
 
İBBWeb Tv
 
Kulliyat
 
E-Bülten Arşivi
 
2016 Yılı Bütçesi
 
T.C. Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık)
 
İFM Web Sitesi
 
Sağlık Hizmetleri Web Sitesi
 
Kamulaştırma Başvurusu
 
Kardeş Şehirler
 
Stratejik Plan
 
Tarihi Yarımada Yönetimi
 
İtfaiye
 
Zabıta