ana sayfa  iletişim  
İbb Tube video izle video haberler video paylaş İBB Facebook Sayfası İBB'yi Twitter'dan takip edin! İBB Flickr İBB Youtube Televizyonu
Ana Sayfa > İstanbul Büyükşehir Belediyesi > Haberler
İnteraktif Uygulama
e-belediye
 
Basın Bültenleri
Başlık : ‘Büyükşehir, Beşiktaş’ta neler yapıyor?’ başlıklı yazınız
Açıklama :

Sayın Yalçın Bayer
Hürriyet Gazetesi-Yeter Söz Milletin Köşesi

30 Eylül 2012 tarihli, ‘Büyükşehir, Beşiktaş’ta neler yapıyor?’ başlıklı yazınız ile ilgili olarak aşağıdaki hususlarla sizinle paylaşmak istiyoruz.

Yazınızda; ‘İBB Meclisi’nde CHP’li üyeler Serdar Bayraktar ve Dr. Hakkı Sağlam, Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a çok ilginç soru yöneltmiş.

Dolmabahçe Sarayı’nın havalandırma tünellerinin, Haliç kolektörlerinin iki yıl önce arıza yapması nedeniyle lağım ile dolmaya başladığı, bugün itibarı ile tamamen tıkandıkları... Yerin altında sıkışan binlerce ton lağımdan çıkan metan gazının patlama riski taşıdığı ve olası patlamanın saraya büyük zarar verebileceği...

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak tarihi öneme sahip saray için hangi önlemler alınmıştır?

Dolmabahçe Sarayı ile Deniz Müzesi arasında kalan tarihi tütün deposu yerine 14 katlı inşa edilen otelin yeraltındaki 7 katı ile ilgili çalışmalarının, saray koleksiyonları müzesi ve sanat galerisi olarak kullanılan Matbah-ı Amire binalarında çatlaklara neden olduğu, itirazlara rağmen inşaat devam eden yapının imar durumu nedir? İmar durumuna aykırı herhangi bir imalat var mıdır? Yapılan şikâyetler konusunda idari ve adli işlemlerin sonuçları nedir? İstanbullular öğrenmek istiyorlar, neler oluyor?’ denilmektedir.

• İstanbul Büyükşehir Belediyesi-İSKİ Genel Müdürlüğü’nce, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’nın da talebiyle, metan gazı sızıntısı ve metan gazı birikmesinin var olup olmadığı geçtiğimiz ay ölçümlenerek raporlanmıştır.
• Dolmabahçe Sarayında yapılan çalışma, Türkiye Büyük Millet Meclisi-Restorasyon ve Teknik Uygulamalar Başkanlığı, İSKİ Kanalizasyon Dairesi Başkanlığı ve İSKİ Beşiktaş Şube Müdürlüğü elamanları nezaretinde, 10 adet bacada, iki ayrı gaz ölçümü yapılarak gerçekleştirilmiştir.
•  Metan, Hidrojen Sülfür ve Karbondioksit gaz değerleri 0 (sıfır) olarak ölçülmüş, Oksijen değeri 7 bacada % 21,  3 bacada ise % 20 olarak tesbit edilmiştir.
• Ölçüm sonuçları ek’tedir.
• ‘Dolmabahçe Sarayı’nın havalandırma tünellerinin, Haliç kolektörlerinin iki yıl önce arıza yapması nedeniyle lağım ile dolmaya başladığı, bugün itibarı ile tamamen tıkandıkları... Yerin altında sıkışan binlerce ton lağımdan çıkan metan gazının patlama riski taşıdığı ve olası patlamanın saraya büyük zarar verebileceği..’ iddiası ile ilgili olarak da;
• Sözkonusu ölçüm raporunda metan gazının sıfır (0) olarak belirlenmiş olması, bir atıksu akışının olmadığını göstermektedir.
• Ayrıca, TBMM Restorasyon ve Teknik Uygulamalar Başkanlığı elemanlarınca, Atıksu Sistemine havalandırma fanı takılarak havalandırma yapıldığı da ifade edilmiştir.
• Yazınızda ikinci husus olarak yeralan, Beşiktaş-Sinanpaşa’daki Verdi Otel ile ilgili olarak yapı ruhsatı, Beşiktaş İlçe Belediyesi Başkanlığı’nca, İstanbul III. No’lu KTVKB Kurulunun 13.12.2008 tarih 2152 sayılı karar eki onaylı Restorasyon Projesi doğrultusunda düzenlenmiştir.
• Tüm inşai faaliyet bu kapsamda devam etmektedir. Dolayısıyla yerin imar denetimi İlçe Belediyesi’ne aittir.

Sayın Bayer,
Hürriyet okurlarının doğru olarak bilgilenebilmesi amacıyla durumu bilgilerinize sunar,  çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

Saygılarımızla.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi
BASIN DANIŞMANLIĞI

Hizmet Alanı : Alt Yapı;#26;#Konut - Yerleşim;#18;#Afet
Tarih : 06.10.2012

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın günlük programını öğrenmek için tıklayınız..

Reklam / Hizmet Duyurusu


İklim Değişikliği Zirvesi
 
TRAFIK KAMERALARI
 
E-BEYANNAME
 
E-Sorgulama ve E-Ödeme
 
SEHIR REHBERI
 
BeyazMasa Başvuru Formu
 
Başkan Topbaş'a Kore Devlet Nişanı
 
12.Yıl İBB Yatırımları
 
Şehir Tiyatroları
 
eurodesk
 
Sosyal Tesisler
 
İBB'yi takip edin - Twitter
 
İBB'yi takip edin - Facebook
 
İBB Ücretsiz Spor
 
BELNET hizmete devam ediyor
 
İstanbul Spor Envanteri
 
İstanbul Bültenleri
 
istanbulmetrosu.com web sitesi
 
İBBWeb Tv
 
Kulliyat
 
E-Bülten Arşivi
 
2016 Yılı Bütçesi
 
T.C. Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık)
 
İFM Web Sitesi
 
Sağlık Hizmetleri Web Sitesi
 
Kamulaştırma Başvurusu
 
Kardeş Şehirler
 
Stratejik Plan
 
Tarihi Yarımada Yönetimi
 
İtfaiye
 
Zabıta