ana sayfa  iletişim  
İbb Tube video izle video haberler video paylaş İBB Facebook Sayfası İBB'yi Twitter'dan takip edin! İBB Flickr İBB Youtube Televizyonu
Ana Sayfa > İstanbul Büyükşehir Belediyesi > Haberler
İnteraktif Uygulama
e-belediye
 
Basın Bültenleri
Başlık : Ulaşım A.Ş. bünyesinde çalışan gişe personeli ile ilgili açıklama
Açıklama :

Bazı Ulaşım A.Ş. çalışanlarının katılmış olduğu ve basın yayın organlarına haber olan “Ulaşım A.Ş. personelinin işten çıkarılması” ile ilgili haberlere istinaden kamuoyunu bilgilendirme gereği doğmuştur;

İstanbul Ulaşım A.Ş.’nin jeton satış (gişe) hizmetleri, yaklaşık 20 yıldan beri, hizmet alım-taşeron marifetiyle yürütmektedir. Ancak teknolojinin bir gereği olarak hizmet kalitesini artırmak, daha düşük maliyetle daha iyi ve hızlı hizmet verebilmek amacıyla, jeton-matik makineleri kullanılmaya başlanmış, bayilik sistemine geçilmiş, kredi kartı ve İstanbul-Kart uygulaması başlatılmıştır. Toplu taşıma için bilet satış ile ilgili otomasyon sistemleri dünyada da oldukça yaygındır. Kent içi raylı sistemlerde kullanılan tekli veya çoklu geçiş veren bilet, jeton veya manyetik kartlar tüm Avrupa ülke ve şehirlerinde otomatik satış makineleri vasıtası ile satılmaktadır. Örneğin Londra, Paris, Berlin, Barcelona, Roma, Viyana, Brüksel, Helsinki, Tokyo, Newyork Metro istasyonlarında biletler otomatik satış makineleri ile satılmaktadır.

Özellikle belirtmek gerekir ki; raylı sistem ve füniküler hatlarında bulunan turnikelerde kullanılmakta olan jetonların, insanlı satış maliyetleri yüksektir. Jeton satışlarının jeton-matikler aracılığıyla yapılması sayesinde hem zamandan, hem maliyetten tasarruf sağlanmış olacaktır. Jeton satış işleminin maliyeti daha önceden yüzde 16’iken, jeton-matik sistemine geçilmesiyle birlikte maliyet yüzde 3’e düşmüştür.

Jeton-matiklerin kullanılmaya başlamasıyla daha önce jeton gişelerinde hizmet veren 354 gişe personelinin kurum içerisinde uygun pozisyonlara yerleştirilmesi çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda formasyonu uygun toplam 102 personel kurum içerisinde çeşitli pozisyonlarda göreve başlamışlardır. Kendilerine çalışma teklifi yapılan 152 kişi de tazminatlarını alıp işten ayrılmak istediklerini beyan etmiştir. Formasyonu uygun olmadığı için kurum içinde değerlendirilme imkanı olmayan diğer personel için istihdam etme çalışmaları devam etmektedir. Kurum ile ilişiği kesilecek olan hiçbir personel mağdur edilmeyecek ve kanuni hakları kendilerine ödenecektir. Ortalama kişi başı 100 bin TL’yi bulan ödemeler için gerekli çalışmalar yapılmaktadır.

Hizmet Alanı : Kurumsal
Tarih : 05.01.2010

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın günlük programını öğrenmek için tıklayınız..

Reklam / Hizmet Duyurusu


İklim Değişikliği Zirvesi
 
TRAFIK KAMERALARI
 
E-BEYANNAME
 
E-Sorgulama ve E-Ödeme
 
SEHIR REHBERI
 
BeyazMasa Başvuru Formu
 
Başkan Topbaş'a Kore Devlet Nişanı
 
12.Yıl İBB Yatırımları
 
Şehir Tiyatroları
 
eurodesk
 
Sosyal Tesisler
 
İBB'yi takip edin - Twitter
 
İBB'yi takip edin - Facebook
 
İBB Ücretsiz Spor
 
BELNET hizmete devam ediyor
 
İstanbul Spor Envanteri
 
İstanbul Bültenleri
 
istanbulmetrosu.com web sitesi
 
İBBWeb Tv
 
Kulliyat
 
E-Bülten Arşivi
 
2016 Yılı Bütçesi
 
T.C. Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık)
 
İFM Web Sitesi
 
Sağlık Hizmetleri Web Sitesi
 
Kamulaştırma Başvurusu
 
Kardeş Şehirler
 
Stratejik Plan
 
Tarihi Yarımada Yönetimi
 
İtfaiye
 
Zabıta