Büyükşehir, Teftiş Kurulu Başkanını Karaman Valiliği’ne uğurladı
Karaman Valiliği’ne atanan İBB Teftiş Kurulu Başkanı Süleyman Kahraman, Saraçhane Belediye Sarayı’ndan samimi bir törenle uğurlandı. Başkan Vekili Ahmet Selamet, “Büyükşehir’den gönderdiğimiz iki validen birini inşallah gelecekte İstanbul Valiliği’ne bekliyoruz” dedi.

Karaman Valiliği’ne atanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Teftiş Kurulu Başkanı Süleyman Kahraman, Saraçhane Belediye Sarayı’nda düzenlenen törenle yeni görevine uğurlandı. Samimi ve duygusal anların yaşandığı uğurlama töreninde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Selamet ve Genel Sekreter Adem Baştürk’ün yanı sıra; Bakırköy Kaymakamı Dursun Ali Şahin, Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, Genel Sekreter Yardımcıları Muzaffer Hacımustafaoğlu-Hüseyin Eren-Sabri Dereli-Mevlüt Vural-İrfan Uzun, Başkan Danışmanları Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı-Prof. Dr. Erman Tuncer- Sıddık Eraslan-Nadya Taşel, Daire Başkanları, Belediye İştiraklerinin Genel Müdürleri, Müdürler ile diğer İBB çalışanları yer aldı.

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Selamet, daha önce de Genel Sekreter Yardımcısı Muammer Erol’un Elazığ Valiliği’ne atandığını hatırlatarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bürokratlarının gelecekte bu makamlarda daha da çok yer alacağını umduklarını söyledi. Teftiş Kurulu Başkanlığı’ndan karaman Valiliği’ne atanan Süleyman Kahraman’ın da İBB’de çok önemli hizmetlere imza attığını belirten Ahmet Selamet, “Sayın Valimiz Kahraman, Karaman Valiliği’ne atandı. Daha sonra inşallah Kahramanmaraş Valisi olur. Gelecekte İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden vali olarak atanan bu iki güzide isimden birini İstanbul’a vali olarak isteyeceğiz inşallah” diye konuştu.

Yapılan atamaların İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin büyüklüğünü bir kere daha gösterdiğini vurgulayan Selamet, “Burada görev yapan arkadaşlarımız engin deneyimleriyle gittikleri yerlerde çok başarılı oluyorlar. Bunların yansımalarını gördükçe biz de çok mutlu oluyoruz. Değerli Süleyman Kahraman Bey’e atandığı Karaman Valiliği’nde başarılar diliyorum. Kendisini tebrik ediyorum. İstanbul’da görev yapan bir bürokrat olarak burada çok kardeşi olduğunu, sıkıntısında ve sevincinde mutlaka yanında olacağımızı bilmesini istiyorum” şeklinde konuştu.

Alkışlar arasında kürsüye gelen Süleyman Kahraman da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne hizmet etmekten duyduğu mutluluğu diye getirerek, 2004 yılından bu yana yürüttüğü Teftiş Kurulu Başkanlığı’nı onurla sürdürdüğünü söyledi. Görevini 5,5 yıl boyunca İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çalışanlarından aldığı destekle yürüttüğünü ifade eden Kahraman, şöyle konuştu;

“AB standartlarında bir Teftiş Kurulu oluşturmak için mesleki hassasiyetleri gözeterek, İstanbul Büyükşehir Belediyemizin hedefleri çerçevesinde çözüm odaklı ve yol gösterici bir şekilde çalıştık. Teftiş Kurulu’nun bu başarılı konumuna gelmesinde bize destek veren Sayın Başkanımız Kadir Topbaş ve diğer yönetici arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. AB standartlarında etkin bir denetim mekanizması oluşturulması ve mevzuatların daha iyi kavranması için, kapsamlı bir hizmet içi eğitim programı yürüttük. Şimdi, şairimizin ifadesiyle; ‘Gecesi sümbül kokan, Türkçe’si bülbül kokan’ güzel İstanbulumuzdan ayrılmanın hüznünü yaşamaktayım. Bu duygularla sizlere veda ederken, İBB’yi hep ailem olarak gördüğümü özellikle vurgulamak istiyorum. Aslında aranızdan ayrılmıyorum. Karaman’ı küçük İstanbul, İstanbul’u büyük Karaman olarak görüyorum.”

Törende konuşmaların ardından Başkan Vekili Ahmet Selamet Süleyman Kahraman’a bir teşekkür plaketi ve çiçek takdim etti. Bütün katılımcılarla tek tek tokalaşarak vedalaşan Kahraman, İstanbul’u unutmayacağını ve bağını koparmayacağını kaydetti.

Süleyman Kahraman Kimdir?

1956 yılında doğan Süleyman Kahraman, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümü’nden 1980 yılında mezun oldu. 1976-1977 yılları arasında TUSAŞ (Türk Uçak Sanayi A.Ş.) Genel Müdürlüğü’nde iş hayatına başlayan Kahraman, sırasıyla; İçişleri Bakanlığı-Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (1977-1979), İçişleri Bakanlığı-Personel Genel Müdürlüğü (1979-1981), İstanbul Kaymakam Adaylığı (1981-1982), Zeytinburnu Kaymakam Refikliği (1982), Çorum - Ortaköy Kaymakam Vekilliği (1982), Maden Kaymakam Vekilliği (1982), Saimbeyli Kaymakamlığı (1983-1985), Mengen Kaymakamlığı (1985-1987), Kozluk Kaymakamlığı (1987-1989), Haymana Kaymakamlığı (1989) ve Mülkiye Müfettişliği (1989-1990) görevlerinde bulundu.

1990 yılından bu yana Mülkiye Başmüfettişliği görevini de yürüten Kahraman, İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan görevlendirme üzerine 6 ay süreyle İngiltere’de “AB Ülkelerinde Memur Sendikalarının Kuruluşu, Çalışmaları, Ücret Tespiti, Grev ve Lokavt Uygulaması” konusunda inceleme ve araştırmalarda bulundu. 22.10.2004 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Teftiş Kurulu Başkanlığı’na atanan Süleyman Kahraman, evli ve 3 çocuk babasıdır. Kahraman 1 Haziran 2010 tarihinde Karaman Valiliği görevine başlayacak.