Genç Tiyatro
Çocuk Tiyatrosu
Etkinlikler

ERSİN UMULU


 

Ersin Umulu

Ankara doğumlu olan Ersin Umulu, ilk, orta, lise öğrenimini Ankara’da tamamladıktan sonra, İzmir 9 Eylül Üniversitesi G.S.F tiyatro-oyunculuk dalından 1992 yılında mezun oldu. O yıl içinde bir ay Avustralya’nın Sidney kentindeki Yarwood Üniversitesi’nde Dans Tiyatrosu Workshop’una ve Erol Keskin yönetiminde “Deli Dumrul” Master Class çalışmalarına katıldı. Yurt dışından döndükten sonra 1992-1993 sezonunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’na John Guare’nin “Altı Derece Uzak” oyunuyla girdi. Halen bu kurumda çalışmaktadır.

1995 yılında prodüksiyonunu Aksanat’ın yaptığı Michael Almaz’ın yazdığı “Kafka’nın Kadınları” oyununda Franz Kafka’yı oynadı.

2001-2002 sezonunda İ.B.B Şehir Tiyatrolarında Açık Tiyatro Birimi kapsamında ilk yönetmenlik çalışmasını Euripides’in “Medea” oyunuyla gerçekleştirdi. Ayrıca oyun 2003 yılının Haziran ayında Finlandiya’nın Tornio kentinde “Avrupa Kadın Tiyatro Oyunları Festivali’ne katıldı.

2006-2007 ve 2007-2008 sezonlarında Zerrin Akdenizli’nin “Bir Yıldız Seç Kendine” adlı çocuk oyununu İ.B.B Şehir Tiyatroları’nda sahneye koydu.

Seslendirme ve TV filmi oyunculuğu yapmakta olan Ersin Umulu’nun rol aldığı bazı tiyatro oyunları sırasıyla şunlar:

Melisa Gürpınar: İstanbul’un Gözleri Mahmur

Reşat Nuri Gültekin: Çalıkuşu (müzikal)

Haldun taner: Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım (Müzikal)

W. Shakspeare: Bir Ata Krallığım

W. Shakspeare: Romeo ve Juliet

B. Brecht: Kafkas Tebeşir Dairesi

Tolstoy: Bir Atın Öyküsü

Eugene Labiche: Hasır Şapka

İsmail Kaygusuz: Silvanlı Kadınlar

Haldun Dormen: Kantocu

W. Shakspeare: Hırçın Kız

İskender Pala: Leyla ile Mecnun

Yönettiği Oyunlar: 2008- 2009 sezonunda “Yedi Tepeli Aşk”, 2010 sezonunda Murathan Mungan ”Dört Kişilik Bahçe” oyununu yönetti.

 

Oyunlar Program Oyuncular Dramaturgi Sahneler İletişim
Bu Web Bölümü görüntülenemiyor. Sorunu gidermek için, bu Web sayfasını Microsoft Office SharePoint Designer gibi Windows SharePoint Services uyumlu bir HTML düzenleyicide açın. Sorun devam ederse Web sunucunuzun yöneticisine başvurun.
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Müdürlüğü
Şişli Harbiye Mh. Darülbedayi Cd. No:3 Şişli / İstanbul
Seyirci İletişim Merkezi : (0212) 455 39 00
Faks: (0212) 449 51 39
E-posta : tiyatro@ibb.gov.tr