Genç Tiyatro
Çocuk Tiyatrosu
Etkinlikler

SELÇUK BORAKDoğum Tarihi: 1952 Yılında İstanbul’ da doğdu.
1969 yılında açılan sınavı kazanarak İstanbul Devlet Opera ve Balesine dansçı olarak katıldı. 1970 yılında kadroya girdi pek çok opera, operet ve bale eserlerinde dans etti. 1974 yılından sonra çalışmalarına baş dansçı ve solist olarak devam etti, koreografi çalışmaları, 1980 yılında IV. Murat Operasının ilk sahnelenişi ve Don Kişot balesinin koreografi asistanlığı ile başlamıştır. 1982 yılında Venedik’te Bir Gece Operetinde ilk koreografisini gerçekleştirdi. Aynı yıl Londra’ya giderek Royal Ballet Company ve School’ da çalışmalarda bulundu. Başta Alain Carter, Todd Bolender, Alfred Rodriguez, Yuri Grigoroviç olmak üzere birçok önemli hoca ile çalıştı.
Selçuk Borak 1991 Haziran ayında İstanbul Devlet Opera ve Balesi Koreograf kadrosuna alındı, 15 Mart 2006 tarihinde İstanbul Devlet Opera ve Balesi Baş Koreograflığına asaleten atanan Borak, Ocak 2008 de kendi isteği ile bu görevden ayrılmıştır. Halen koreograf kadrosunda çalışmalarını sürdürmekte ve “Hürrem Sultan” balesinde “Rüstem Paşa”, ”Şark Dişçisi” müzikalinde “Kolbaşı” rolü ile sahneye çıkmaktadır.
Aldığı Ödüller;
1984/1985 Avni Dilligil “En iyi Tiyatro Koreografisi” ödülü “Lüküs Hayat” oyunu ile,
1997 “Zihni Küçümen Tiyatro Emek Ödülü”, “Bir Ata, Krallığım” oyunu ile,
“2000 Ferih Egemen Çocuk Oyunları Emek Ödülü” “Atatürk ve Çocuk” oyunu ile,
“2009 Tiyatro Tiyatro Dergisi Yılın Koreografı” “Cabaret” müzikali ile,
“Lions IX.Direklerarası” ödülü “Cabaret” müzikali ile,
“2012 Uluslararası Lions Opera Ödülleri En İyi Opera Koreografi” “Midasın Kulakları” operası ile,
“2012 Afife Ödülleri Komedi Müzikal Dalında-Yılın En Başarılı Yardımcı Erkek oyuncusu ödülü,
“Şark Dişçisi” müzikali “Kolbaşı” rolü ile,
“2012 Tiyatro Dergisi Yılın Koreografi” ödülü “Şark Dişçisi” müzikali ile
Görev Aldığı önemli roller:
Raymonda (Jean De Brienne), Petruşka (Petruşka), Kurban(Mirza), Carmen (Don Jose/Escamillio), Valpurgis Gecesi (1./2.Varistion), Oluşum(Canlılar), Les Patineurs (Beyaz Çift), Kapandakiler (Şakacı/Toplum Dışı/İki Genç Aşık), Harika Mandarin (Yaşlı Adam/Genç Adam/Çete Elemanı), Kavak Yeli (4 Erkek), Balanchin’e Armağan (III.Bölüm), Tastan Isolde (Kral Mark), Grand Tazantelle (Çift), Yoz Döngü (2 Çift), Hürrem Sultan (Şehzade Mustafa/Kanuni Sultan Süleyman), Mezuniyet Balosu (Trompetçi Solo), Giselle (Köy Pas De Deux), Don Kişot (Basillio/Toreador/Bolero/Koreografi Asistanlığı), Çark (Mavi Erkek), Çeşitlemeler (2 Erkek Solist), Denge (Erkek Solist), Gökkuşağı (Turuncu), Mavi Tuna (Frans), Peer Gynt (Max Mons), Sarhoş (Sarhoş/Gangster), İkıili (Pas De Deux), Şehrazat (Şah Şahriyar/Şah Zeman), 1001Gece (Kuş), Kuğu Gölü (Tarantella/İspanyol/Pas De 6), Uyuyan Güzel (4 Kavelye /Kedi Pas De Deux), Tangolar (3 Erkek),Kamelyalı Kadın (Baba Davul), Şımarık Kız (Alain), Bebek (İsmail), Bahçe Saray Çeşmesi (Vaslav’ın Arkadaşı), Antoaine Kleopatra (Kahin), Giselle (Hilarion), Romeo Juliet (Tybalt), Fındıkkıran (Fareler Kralı), Hovarda’nın Sonu (İpli Deli), Ferhad İle Şirin (Derviş-Yabancı), Don Kişot (Gamaj), Ağır Roman (Fil Hamit), Giselle (Corland Prensi), Romeo Juliet (Lord Capulet/Rahip Lawrence), Otello (Otello), İstanbul (Akşemsettin /Rum Patriği), Şımarık Kız (Anne Simone), 4 Duvar(Başkan), Hürrem Sultan(Rüstem Paşa), Şark Dişçisi(Kolbaşı)’dır.
Bale, Opera, Operet, Tiyatro Müzikli Oyun Ve Müzikal Koreografilerini Hazırlamıştır.
Bale; “Sarhoş (İDOB), “Nocus” (Çağdaş B.), “Mitos” (İDOB), “Yaşam ve İnsan” (İDOB), “Mavi’nin Çağrısı”(Turkuaz MDC), “Metodimge” (Turkuaz MDC 20.İst.Fest.), Retrospektif (İDOB), “Sisera” (İDOB), “Gideyandı” (Pas De Deux Çağ.B.Koreog.Günü1994), ”Solobor” (Sob.Çağ.B.Koreog.Günü1996), ”Pavane” (Y.Alper B.Std.Akm), “Asla Geç Değil” (Y.Alper B.Std.Akm), Borak, Asla Geç Değil balesinin koreografisini değiştirerek İstanbul Devlet Opera Balesine uyarlamıştır. Cumhuriyetimizin 75. Yıl kutlamaları sırasında bu eser seslendirilmiştir. “Bir Ruj” (Madam Olga Nuray Olcay’ı anma gecesi için). 2002 de Solobor adlı eserinin koreografisini yeni bir yorumla tamamen değiştirerek 2.Ankara Dans Platformuna katılmıştır. İstanbul Devlet Opera Ve Balesi 2008-2009 sezonu için “Gide yazdı 06”ın koreografisini gerçekleştirmiştir, bu yeni eseri, Doğu ezgileri gösterilerinde sergilenmiştir. 2010 İstanbul Avrupa Başkenti etkinliklerinde “Galata” (bütün balelerinin konuları müzik araştırma ve dizimleri sanatçıya aittir.
Opera/Operet: Venedik’te Bir Gece(İDOB), Macbeth(İDOB), Yarasa(İDOB), Karyağdı Hatun(İDOB), Paris Hayatı(İDOB), Don Giovanni (İDOB), Çağdaş Fürstin(İzmDOB), IV.Murat(İDOB 2.sahneleniş), Sevil Berberi (İDOB), Çağdaş Fürstin(İDOB), Şen Dul (İDOB), Maskeli Balo(İDOB), Şen Dul (İzmDOB), Windsor’un Şen Kadınları(İDOB), Lucia(İDOB), Nişanlı(İDOB), Midas’ın Kulakları(İDOB), Adriana Lecouvreur(İDOB), Traviata(İDOB), Carmen (İDOB), Midas’ın Kulakları 2012(İDOB).
Tiyatro/Müzikli Oyun/ Müzikal: Durdurun Dünyayı İnecek Var(12.İst.Fest.H.Çaman T.), Batı Yakası Hikayesi(Batı Sanat Gös. Cem Özer), Lüküs Hayat (İBŞT), Antonius ve Kleopatra (İBŞT/13. İst.Fest.), Bisküvi Adam(Komedi T.), Kuşlar(İBŞT), Kahraman Bakkal (Ferhan Şensoy T.), Kırmızı Papuçlar(İBŞT), Keşanlı Ali Destanı(İBŞT), Fareli Köyün Kavalcısı(İBŞT), Kaldırım Serçesi(Gülriz Sururi/T.V), Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz(DT İSTANBUL ), Resimli Osmanlı Tarihi(İBŞT), Hansel-Gratel(İBŞT), Sevimli Hayalet(İBŞT), Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz(DT İzmir), Hüzünlü Bir Komedi(İBŞT), Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım(İBŞT), Bir Atın Öyküsü(İBŞT), Kanlı Düğün(İBŞT), Neşeli Günler(İDOB), Bir Gece Masalı(İBŞT), Sahibinin Sesi(İBŞT), Bir Ata Krallığım(İBŞT), Kral ve Ben(İDOB), Kral Oidipus/Oidipus Kolonos’ta(İBŞT), Bisküvi Adam(İBŞT), Godo’yu Beklerken(İBŞT), Halay(İBŞT), Küçük Prens(Beko Ç.T.)
Alaaddin’in Sihirli Lambası(İBŞT), Müzikallere Selam(LKKS), Kibarlık Budalası(İBŞT), Aydınlanma Ateşi(İBŞT), Atatürk ve Çocuk(İBŞT), Tiyatro Şarkıları(İBŞT), Romeo Juliet(İBŞT), Memur ve Kadın(İBŞT), Sersem Kocanın Kurnaz Karısı(İBŞT), Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz(DT Trabzon), Şu Bizim Evliya Çelebi(İBŞT), Amphıtryon 2000(Dormen Tiyatrosu), Afife Jale 2000(LKKS), Bir Şehnaz Oyun (ES.BŞT), Sarıpınar 1914(İBŞT), Kuzguncuklu Fazilet(BBŞT), Benim Küçük Yıldızım(İBŞT), Otello(İBŞT), Meraki(İBŞT), Bizans Düştü(İBŞT), Nerde Kalmıştık(Eskişehir ŞT), Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz(KOCAELİ BŞT), Yıldızların Altında (LKKS), Bremen Mızıkacıları(İBŞT), Kantocu(İBŞT), Bağdat Hatun(İBŞT), Ayşe(Gülriz Sururi-Engin Cezzar), Cabaret(İBŞT), Fareli Köyün Kavalcısı 2010(İBŞT), İstanbul Hatırası(İBŞT), Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz(Adana DT), Yedi “Galata”(Shaman Dance), Toros Canavarı(İBŞT), Şark Dişçisi (İBŞT), Pinokyo(İBŞT), Shrek Müzikali(Akbank ÇT).
Diğer Çalışmaları: Haldun Dormen’le Şan Müzikholünde “Yediden Yetmişe”, “Yüz Yıl Önce Yüz Yıl Sonra”, “Müzikallere Selam” Zeki Alasya- Metin Akpınar Devekuşu Kabare ile “Deliler”, “Reklamlar”, “Şuna Buna Dokunduk “, Candan Erçetin ve Beyazıt Öztürk’ün başrollerini oynadığı “Yıldızların Altında” müzikali olmak üzere birçok müzikale imza atmıştır.
Oyunlar Program Oyuncular Dramaturgi Sahneler İletişim
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Müdürlüğü
Şişli Harbiye Mh. Darülbedayi Cd. No:3 Şişli / İstanbul
Seyirci İletişim Merkezi : (0212) 455 39 00
Faks: (0212) 449 51 39
E-posta : tiyatro@ibb.gov.tr