Genç Tiyatro
Çocuk Tiyatrosu
Etkinlikler

TORON KARACAOĞLU


 

Doğum Tarihi: 20.08.1931 tarihinde Bursa’nın Mudanya ilçesinde doğdu.

İlk, orta ve liseyi Bursa’da okuduktan sonra 1949 yılında İstanbul’a tiyatrocu olmak için geldi. O tarihlerde İstanbul Konservatuarı’nın tiyatro bölümü yoktu. Oyuncu olmak hevesi ile yanıp tutuşan bir sürü genç konservatuarın talebe derneğine bağlı tiyatro kurslarına devam etmekteydi. Şehir Tiyatroları’ndan şair-aktör Ercüment Behzat Lav’ı çalıştırıcı olarak seçmişlerdi. Ahmet Kutsi Tecer ile Melih Cevdet Anday da hocalık yapmaktaydı. Aralarına katılıp çalışmalara devam etti. Sene sonunda verdikleri “Tiyatro Resitali” zamanın vali ve belediye başkanı Prof. Dr. Fahrettin Kerim Gökay tarafından çok beğenildi ve Sayın başkanın emirleri ile İstanbul Belediye Konservatuarı Tiyatro Bölümü resmen kurulmuş oldu. Buraya üç sene kadar devam etti.1954 yılında Şehir Tiyatrolarının açmış olduğu kadrolu sanatkâr imtihanını da kazanarak çok sevdiği ve arzuladığı tiyatroya kavuşmuş oldu.

1958 senesinde evlendi. 1959’da Ata Tamer adını verdiği bir oğlu dünyaya geldi. 1980 yılına kadar şehir tiyatrolarından hiç ayrılmadı. 76 eserde önemli roller üstlendi.

Oynadığı oyunlardan bazıları şunlardır:

Benim Üç Meleğim, Gizli Anne, Ayşe’nin Marifetleri, Pergünt, Üvey Babam, Cyrano De Bergerac, Dört Albayın Aşkı, Ne Umurum, Ayda Bir Hamlet, İki Efendinin Uşağı, Mektep Arkadaşı, Bir Halk Düşmanı, Atinalı Timon, Mağara, Huzur Çıkmazı, Macbeth, Yarış Bitti, Cereolanus, Kuru Gürültü, Elimdeki Hayat, Tartuffe, Jül Cesar, İşgüzar, Yarısı, Köşe Başı, Sokrates Savunuyor, Sarı Naciye, Soytarı, Ağrı Dağı Efsanesi, Kalkınma Planı, Hollywood Dosyası, Kafatası, Ölü Kentin Nabzı, Sarıpınar 1914 (2000), Kedi (2000), Önce İnsan (2001), Gelin ile Kaynana (2002), Bizans Düştü (2003), Kiralık Konak (2004-2005), Düşüş (2009-2010), İstanbul Hatırası (2009-2013)

1981 yılında kendi isteği ile emekli olup Berlin’e gitti. Haldun Taner ile birlikte Kültür Senatörlüğüne bağlı olarak iki amatör tiyatronun katıldığı tiyatro seminerinde diksiyon, oyunculuk tekniği, reji ve makyaj derslerinde hocalık yaptı. Ayrıca üç Volkshochschule ve bir Oberschule’de Türkçe Tiyatro öğretmenliği yaparak oyunlar sergiledi. İki yıl Berlin Schaubühne Tiyatrosun’da Türk grubunda çalıştı. Berlin SFB radyosunda Radyo Skeçleri, Arkası Yarınlar, Masallar ve Türk Destanları adlı oyunlar yönetti ve oynadı. Arbeitskreis Neue Erziehung isimli kuruluşa çocuk eğitimi ile ilgili pedagojik bilgiler içeren 5 kasetlik radyofonik oyunlar yazdı, yönetti ve oynadı. Türk örf ve adetlerini içerek bu kasetler birer kitapçıkla, çocuklu Türk ailelerine kuruluşça dağıtılmaktadır. 1985’te tekrar yurda döndü. İki özel tiyatroda oyun yönetti. 1987’de Şehir Tiyatrolarına davet edildi. Halen kurumumuzda çalışmaktadır.
Oyunlar Program Oyuncular Dramaturgi Sahneler İletişim
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Müdürlüğü
Şişli Harbiye Mh. Darülbedayi Cd. No:3 Şişli / İstanbul
Seyirci İletişim Merkezi : (0212) 455 39 00
Faks: (0212) 449 51 39
E-posta : tiyatro@ibb.gov.tr