Çocuk Tiyatrosu Eğitim Programı

Şehir Tiyatroları’nın çok önemsediği ‘Çocuk Tiyatrosu’ ilk kez 1934 yılında Muhsin Ertuğrul’un direktifleriyle kurulmuş, 1950 yılından itibaren Ferih Egemen’in ‘Çocuk oyunlarında çocuk rollerini çocukların oynaması gerekir’ yaklaşımıyla da bugüne uzanan zincirin ilk halkası atılmış, bu yaklaşım doğrultusunda ‘Çocuk Korosu’ kurulmuş, dans eğitimi verilmeye başlanmış, kısaca, aldığı eğitimle, pratik çalışmalarla daha sonraki sezonlarda oynanacak oyunlara, müzikallere çocuk-genç oyuncular yetiştirilmeye başlanmıştır. Bugünün pek çok değerli sanatçısının, o çocuk korosundan ve eğitiminden yetiştiğini biliyoruz.

Bir süre ara verilen eğitim çalışmaları 1985-86 tiyatro sezonunda geleceğin tiyatro seyircisini, geleceğin oyuncularını yetiştirmenin yanı sıra kendini düzgün ve doğru ifade etmeyi bilen, soran sorgulayan, çağdaş çocuklar yetiştirmek amacıyla ve daha güçlü olarak ‘Çocuk Tiyatro Birimi’ adı altında yeniden kurulmuştur.

Yıllar içerisinde Neş’e Erçetin Atakan’ın önderliğindeki bir ekiple artık ismi ‘Çocuk-Genç Eğitim Birimi’ne dönüşen birim, eğitim programını daha da geliştirerek programına Sahne Eğitimi, Müzik, Yaratıcı Drama, Hareket-Dans, Konuşma Eğitimi, Dekor, Kostüm dersleriyle devam etmiştir. Daha sonra Psikolog Çiğdem Aydın’ın oluşturduğu Sosyal Beceri dersi öğrenci-eğitmen-aile arasındaki üçgende de önemli bir ihtiyaca cevap vermiştir.

Neşe' Erçetin Atakan'ın bu alanda yaptığı son derece önemli çalışmalar, ürettiği projeler, oyunlar, ÇEB’nin kurumsallaşması, çocuklara sanatın, tiyatronun sevdirilmesi, çocuk oyuncuların yetişmesi ve hatta ileriki yaşlarda bu mesleği seçmek isteyen çocuklar için bir temel oluşturulması açısından yeni bir mihenk taşı olmuştur.

Neş'e Erçetin Atakan'ın ardından; Betül Kızılok Bavli, sonrasında Hasibe Eren'in kıymetli çabalarıyla yeni öğrenciler yetiştirmeye devam eden birim, son 6 yıldır Yonca İnal'ın liderliğinde çalışmalarını sürdürmektedir.

2010-2012 Öğrenim yılında  Yonca İnal'ın yazıp Gökhan Eğilmezbaş' ın yönettiği İstanbulda Çocuk Olmak

2012-2014 Öğrenim yılında Yonca İnal’ın yazıp Gökhan Eğilmezbaş ile birlikte yönettiği Çocuk Olmak Çocuk Kalmak

2014-2016 Öğrenim yılında Yonca İnalın yazıp Okan Patırer' in yönettiği Öteki Beriki İleri Gerisi isimli oyunlarla İBBŞT ' nın geleneksel çocuk şenliği programlarına da giren ÇEB mezuniyet oyunları, geleneğin seyirciyle buluşmasını da sağlayarak önemli bir rol üstlenmiştir.

2016- 2017 sezonu boyunca " Öteki Beriki İlerisi Gerisi " oyunuyla özel gösterimler yapmaya devam edecek olan Çocuk Eğitim Birimi; oyunun konusu itibariyle de mümkün olduğunca çok aileye, eğitimciye, çocuğa, seyirciye ulaşmayı hedeflemektedir.

2016-2018 öğretim yılına Ekim ayında yapılacak sınav sonucunun ardından Kasım ayında başlayacak olan birim;

Sahne-Oyunculuk

Dramaturgi

Diksiyon

Sosyal Beceri

Dans

Şan

Doğaçlama 1 -  Oyunculuğa Giriş 1

Doğaçlama 2 -  Ses, Beden, Hareket

Tasarım

Müzik

Müzik-Oyun Kurmaca

Olmak ile Oynamak arasındaki "O" Çizgi başlıklı dersler ile eğitim programını sürdürecektir.

 

Oyunlar Program Oyuncular Dramaturgi Sahneler İletişim
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Müdürlüğü
Şişli Harbiye Mh. Darülbedayi Cd. No:3 Şişli / İstanbul
Seyirci İletişim Merkezi : (0212) 455 39 00
Faks: (0212) 449 51 39
E-posta : tiyatro@ibb.gov.tr