ÇGSB

Duyurular  

ŞUBAT AYINDA ÜÇ YENİ ATÖLYE

Mine Çerçi 

“Sessizlikte Beden ve Nötr Mask ”  

18 Şubat - 22 Nisan 2015, Her Çarşamba 14.00- 18.00

İçinde sözün doğduğu toprak olan sessizlik, hem tekrar oyun doğaçlamalarının hem de nötr maske doğaçlamalarının ortak paydasıdır. Sessizlik, oyuncunun oyununu sözden yani ağızdan, harekete yani bedenin bütününe indirmesine imkan sağlar. Nötr maske, dış dünyanın oyuncunun bedeninde okunabilmesi, uzamı alımlaması ve onu belirgin şekilde bedeninde yansıtabilmesi için oyuncuya devamlı olarak denge, açıklık, tasarruf, kararlılık, sakinlik, nötrlük hali önerir; ideal bir bedeni ya da denge halindeki ideal bir metni işaret eder.

 

 

 Susan Main

 “Ses Teknikleri” 

17 Mart- 9 Nisan 2015, Salı 10.00 - 13.00, Perşembe 11.00-14.00

Bu atölye sizi dünyaca ünlü ses eğitmeni Kristin Linklater’ın geliştirdiği metodolojiyle tanıştıracak. Sesinizi özgürleştirmek, geliştirmek ve güçlendirmek için bir dizi egzersiz sunacak. Bu atölyenin amacı sizin konuşma sesinizi düzeltmek değildir. Bu atölyeden kazanacağınız şey farkındalık yoluyla özgürlüktür. Blokajlarınızın ve zaman içinde geliştirdiğiniz ses alışkanlıklarının farkına vardığınızda, bunların üzerinde çalışarak daha fazla ifade özgürlüğü edinebilirsiniz.

 

 

Nazlı Çevik

“Hikaye Anlatıcılığı - Anlatım Sanatı” Atölyesi

12 Şubat - 2 Nisan 2015, Her Perşembe 13.00-16.00 arası

Çevremiz hikayelerle örülüdür. Masallar anlatıcısına ulaştığında birer iskeletten ibarettir. Anlatıcı, kendi imajlarından bir beden yapar, kendi hayallerinden bir elbise diker ve kendi ruhundan ruh üfler masalına. Anlatıcı tüm bunları yaparken neye ihtiyaç duyar? Bir masala can verip, onu etkili bir biçimde nasıl anlatır? Bu çalışmada; bir masalı, doğaçlama olarak nasıl anlatabileceğimizi ve dinleyicimizle nasıl ilişkilendireceğimizi öğreneceğiz

 

Yazışma Adresi : ibst.cgsb@ibb.gov.tr

Atölyeler Şehir Tiyatroları Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde gerçekleştirilecektir.

Oyunlar Program Oyuncular Dramaturgi Sahneler İletişim
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Müdürlüğü
Şişli Harbiye Mh. Darülbedayi Cd. No:3 Şişli / İstanbul
Seyirci İletişim Merkezi : (0212) 455 39 00
Faks: (0212) 449 51 39
E-posta : tiyatro@ibb.gov.tr