ÇOCUK-GENÇ EĞİTİM BİRİMİ

Şehir Tiyatroları’nın çok önemsediği ‘Çocuk Tiyatrosu’ ilk kez 1934 yılında Muhsin Ertuğrul’un direktifleriyle kurulmuş, 1950 yılından itibaren Ferih Egemen’in ‘Çocuk oyunlarında çocuk rollerini çocukların oynaması gerekir’ yaklaşımıyla da bugüne uzanan zincirin ilk halkası atılmış, bu yaklaşım doğrultusunda ‘Çocuk Korosu’ kurulmuş, dans eğitimi verilmeye başlanmış, kısaca, aldığı eğitimle, pratik çalışmalarla daha sonraki sezonlarda oynanacak oyunlara, müzikallere çocuk-genç oyuncular yetiştirilmeye başlanmıştır. Bugünün pek çok değerli sanatçısının, o çocuk korosundan ve eğitiminden yetiştiğini biliyoruz.

Bir süre ara verilen eğitim çalışmaları 1985-86 tiyatro sezonunda geleceğin tiyatro seyircisini, geleceğin oyuncularını yetiştirmenin yanı sıra kendini düzgün ve doğru ifade etmeyi bilen, soran sorgulayan, çağdaş çocuklar yetiştirmek amacıyla ve daha güçlü olarak ‘Çocuk Tiyatro Birimi’ adı altında yeniden kurulmuştur.

Yıllar içerisinde Neş’e Erçetin Atakan’ın önderliğindeki bir ekiple artık ismi ‘Çocuk-Genç Eğitim Birimi’ne dönüşen birim, eğitim programını daha da geliştirerek programına Sahne Eğitimi, Müzik, Yaratıcı Drama, Hareket-Dans, Konuşma Eğitimi, Dekor, Kostüm dersleriyle devam etmiştir. Son dört yıldır ders programına eklenen Sosyal Beceri dersi öğrenci-eğitmen-aile arasındaki üçgende önemli bir ihtiyaca cevap vermektedir.

İki yıllık bir eğitim veren Birim, eğitim görecek çocukları yaptığı sınavlar sonucu almakta ve eğitimlerine biri Anadolu (Ümraniye) diğeri Avrupa (Kağıthane) yakasında olmak üzere iki sahnesinde devam etmektedir.

Bir sonraki dönem öğrenci alımı 2010 yılı Ekim ayında yapılacaktır. Kazanan öğrenciler haftada iki gün (Pazartesi-Salı 16.30-19.30)  toplam altı saat ders görecek ve tüm eğitim ücretsiz yürütülecektir.

Eğitim sürecini başarıyla tamamlayan öğrenciler tiyatromuz tarafında verilecek olan ‘Başarı Belgesi’ni almaya hak kazanacaktır.

Plays Program Actors Dramaturgy Our Theatres Contact Us
Search the site...
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Müdürlüğü
Şişli Harbiye Mh. Gümüş Cd. No:3 Şişli / İstanbul
Phone : (+90 212) 455 39 00
Fax: (+90 212) 449 51 39
E-mail : tiyatro@ibb.gov.tr