Haber Tarihi :07/12/2010
İstanbul’un Şehirleri Belgeseli yıl sonunda gösterime giriyor...

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projeleri kapsamında GENAR tarafından yapımı üstlenilen İstanbul'un Şehirleri belgeseli canlandırma çekimleri tamamlandı.


İstanbul'un tarih boyunca etkilediği ve etkilendiği başlıca şehirleri konu alan İstanbul'un Şehirleri Belgeseli'nin çekimleri tamamlandı. Toplam 18 bölümden oluşan belgeselin 13 bölümü yurt dışında çekildi. İzleyiciye film tadında, seyir keyfi yüksek bir çalışma sunmak istediklerini söyleyen yönetmen Aybars Bora Kahyaoğlu, canlandırma çekimlerinde usta Oyuncu Çetin Tekindor'un rol almasının projeye değer kattığını ifade etti.

Yüzlerce kitap, onlarca makale, tez, belgesel, ses ve görüntü kayıtları incelemesinin üstüne binlerce kilometre yol yaparak ciddi bir emek verdiklerini ve ortaya bunca yorgunluğa değecek bir iş çıktığını söyleyen Kahyaoğlu, belgeselin seyirci ile buluşacağı gala gününü iple çektiğini söyledi.

Belgesel canlandırmalarında rol alan Çetin Tekindor ise "Böylesine anlamlı ve büyük bir projede yer aldığı için çok mutlu olduğunu, belgeselin çok ses getireceğine ve büyük başarılar kazanacağına inandığını" söyledi.

23 Aralık'ta gala gösterimi yapılacak olan İstanbul'un Şehirleri Belgeseli aynı zamanda İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Sinema Belgesel Animasyon projelerinin final galası olma özelliğini taşıyor.

Yapımcılığını Mustafa Şen ve İhsan Aktaş'ın yaptığı projenin danışmanlığını Haluk Şahin, Necdet Sakaoğlu, ve Sadettin Ökten üstleniyor. Yıl sonunda gösterime girecek olan 18 bölümlük belgeselde 5 İstanbul bölümünün yanı sıra tarih boyunca İstanbul'a yakın olan Bahçesaray, Kahire, Köstence, Beyrut, Filibe, Prizren, Saraybosna, Selanik, Şam, Trablus, Üsküp, San'a ve Mekke-Medine şehirleri yer alıyor.
 
Bu site İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanmış olup, İstanbul hakkında ulaşabileceğiniz bilgi ve belgelerle donatılmıştır...
Copyright - 2009