Haber Tarihi :02/12/2010
Ötüken’den İstanbul’a Türkçe’nin serüveni

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü, 1290 Yılı (720-2010) Sempozyumu” 3-4 Aralık tarihlerinde İstanbul Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde, 5 Aralık tarihinde ise Yıldız Teknik Üniversitesi Oditoryumu’nda düzenlenecek.


Türk dili ve kültürü alanında büyük çaplı toplantılardan biri olan  “Ötüken’den İstanbul’a Türkçenin 1290 Yılı (720-2010) Sempozyumu” 3-4 Aralık tarihlerinde İstanbul Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde, 5 Aralık tarihinde ise Yıldız Teknik Üniversitesi Oditoryumu’nda düzenlenecek.

Türkçe’nin tarihi gelişiminin konuşulacağı ve bu konuda araştırma yapan çeşitli ülkelerden pek çok akademisyenin katılacağı sempozyum İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından düzenleniyor.

Alanında ilk olacak…

Moğolistan’daki Eski Türk Yazıtları üzerine bugüne değin yapılan çalışmalar ya tarih, ya arkeoloji ya da dilbilimi ağırlıklıdır.

İlk kez bu toplantıda; Eski Türk Kağanlığı dönemine ait Çince kaynakları taramış olan Çinli, Koreli, Japon tarihçiler; Türk ve Uygur Kağanlığı dönemine ait Eski İran dilleri uzmanları, Japonya ve İngiltere’den konunun uzmanları; eski Türk dili ve arkeolojisi çalışan Kazak, Kırgız, Uygur, Rus, Alman ve Çek uzmanlar; Hun ve Moğol tarihi, dili ve bunların eski Türklerle bağını araştıran uzmanlar bir araya gelecekler.

Sempozyumda hem Türk tarihi hem de Türklere komşu olan İran ve Çin halklarının tarihi, Türklerle ilgili bugüne ulaşmış kayıtlar, eski Türk yazısıyla yazılmış yazıtlara ait konular ayrıntısıyla ele alınacak.

Ayrıca toplantı sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi desteğiyle hazırlanan ve Hüseyin N. Orkun’dan(1936)  bu yana ilk kez,  Moğolistan, Kırgızistan, Yenisey, Miran-Turfan bölgelerinde taşa ve kâğıda (yazıtlar) eski Türkçeyle yazılmış metinlerin fotoğraflı, çevirileri de sunulacak.

Sempozyumda, Türklerin ve Türkçe’nin Ötüken’den İstanbul’a yolculuğu da vurgulanırken, İstanbul’un Ötüken’le bağlantısının 732 yılında başladığına, Türk Prensi Kül Tegin’in cenazesine 732 yılında, İstanbul’dan gelen temsilcilere de değinilecek.


Katılımcılar ve ülkeleri
Türkiye: Hatice Şirin, Erhan Aydın, Cengiz Alyılmaz, Osman Mert, Mehmet Ölmez, Ahmet Taşağıl, Osman F. Sertkaya, Mustafa Sinan Kaçalin, Ayşe Melek Özyetgin, Şükrü Haluk Akalın.
Japonya: Yoshida Yutaka, Takashi Osawa, Tosio Hayasi, Aydar Mirkamal,
Çin: Erkin Arız, Xin Luo, Zhang Tieshan, Erkin Awgalı,
Doğu Türkistan (Ürümçi): Abdubesir Şüküri, Arslan Abdullah,
Kore: Yong-Song Li, Jaehun Jeong,
Almanya: Claus Schönig, Peter Zieme, Jens Wilkens, İrina Nevskaya, Marcel Erdal
ABD: Sören Stark, A. Vovin,
Rusya: D. Nasilov, L. Tuguşeva, Larisa Tıbıkova, İgor Kormuşin
Kazakistan: Ayman Dosımbayeva, S. Harcavbayev,
Kırgızistan: Nurdun Useyev, Risbek Alimov, Kadırali Konkobayev,
Moğolistan: Ts. Battulga, L. Bold,
Özbekistan: Gaybullah Babayar, M. İshaqov,
Fransa: Etienne de la Vaissiere,
Finlandiya: Volker Rybatzki,
İngiltere: N. Sims-Williams,
Macaristan: M. Dobrovits,
Çek Cumhuriyeti: Lucie Şmahelova,
Kıbrıs: Marcel Erdal

Program: 3 Aralık Cuma günü Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi (Fatih) 09.30’da açılış konuşmalarıyla başlayacak. Saat 18.00’a kadar 3 oturum yapılacak.

İkinci gün 4 Aralık Cumartesi günü yine Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde devam edecek sempozyum sabah saat 09.00’da başlayacak, saat 18.15’e kadar 4 oturum gerçekleştirilecek.

Üçüncü ve son gün Yıldız Teknik Üniversitesi Oditoryumunda (Beşiktaş) yapılacak sempozyum saat 09.00’da başlayacak 18.30’a kadar 4 oturum yapılacak.
 
Bu site İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanmış olup, İstanbul hakkında ulaşabileceğiniz bilgi ve belgelerle donatılmıştır...
Copyright - 2009