Haber Tarihi :17/06/2010
Muzik Festivali'nde Çağdaş Bir Oresteia Yorumu

38. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali Kapsamında 21 Haziran Pazartesi Akşamı Aiskhylos'un Ünlü Tragedyası Oresteia, Usta Besteci Xenakis'in İnsan Sesi Ve Enstrümantal Müziği Bir Araya Getiren Çağdaş Yorumuyla Aya İrini Müzesi'ne taşınıyor.


Oresteia, konçertant versiyonuyla, Gürer Aykal yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'yla birlikte 21 Haziran Pazartesi akşamı saat 20.00'de Aya İrini Müzesi'nde müzikseverlerle buluşacak. Sahne yönetmenliğini Atina Şan Sanatları Atölyesi direktörü ve bariton Spyros Sakkas'ın üstlendiği konserde, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'na sahnede şef Erhan Torlular yönetimindeki Mimar Sinan Üniversitesi Karma Korosu ve Çocuk Korosu ile Yunanistan'dan şef Stavros Beris yönetimindeki Atina Belediye Korosu eşlik edecek.

Oresteia konseri, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, İstanbul Yunanistan Başkonsolosluğu, Atina Belediyesi, Atina Şan Sanatları Merkezi'nin işbirliği ve National Bank of Greece sponsorluğunda gerçekleşiyor. Demokrasi ve barış temaları içeren şiirsel bir anlatı olarak tanımlanan Oresteia, 2005 yılında Yunanistan'da Atina'da sahnelenmiş ve büyük beğeni toplamıştı.

Ünü tüm dünyaya yayılan Yunanlı bariton Spyros Sakkas, aralarında en az 250 tanesi özellikle onun için "yazılmış" 600 kadar dünya müzikal tiyatro prömiyerini seslendirdi. 1979 yılında Şan Sanatları Stüdyosu'nu kuran Sakkas burada insan sesinin beden ve ruhsal boyutlarıyla bağlantısı konusunda araştırmalar yapıyor. Kendisi için Ais (1981), Pour Maurice (1982), Kassandra (1988), Goodness Athena (1992) gibi birçok eser besteleyen Iannis Xenakis ile uzun yıllar birlikte çalışan Spyros Sakkas Paris'te Bastille Opera'sının açılışı, Yunanistan'da Megaron of Music Konser Salonu'nun açılışı gibi dünyanın her tarafında birçok açılış ve kutlamalarda yer aldı. Spyros Sakkas, şimdilerde otuz yıldan fazla zamandır çalıştığı Atina Şan Sanatları Merkezi'nde antik şiirsel metinler ve çağdaş müzik alanındaki belli başlı eserler üzerinde yoğunlaşıyor.

İstanbul Müzik Festivali kapsamında, 21 Haziran Pazartesi akşamı, müzikseverleri iktidar, ihanet, savaş, cinayet, yargı, demokrasi ve umudun oratoryusu Oresteia ile Aya İrini Müzesi'nde etkileyici bir konser bekliyor.

Oresteia konserinin biletleri Biletix satış kanalları, İKSV merkezi (Sadi Konuralp Cad. No:5 Şişhane, 10.00–20.00 saatleri arasında) ve konser günü mekan girişinde yer alacak gişelerden alınabilir.

Tüm bilet alımlarında kredi kartı geçerli. Lale Kart sahipleri biletlerinde %20–25 oranındaki "Lale üyelerine özel indirim"lerden yararlanabilecek.
 
Bu site İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanmış olup, İstanbul hakkında ulaşabileceğiniz bilgi ve belgelerle donatılmıştır...
Copyright - 2009