Skip Navigation LinksIstanbul - 2010 Türkçe Gezi ve Ulaşım Sinagog ve Kiliseler
Neva Şalom Sinagogu
Adı “Barış Vahası”  anlamına gelen Neva Şalom Sinagogu, Beyoğlu Kuledibi’nde Büyük Hendek Caddesi’nde inşa edilmiştir. Musevi cemaat lideri Marsel Franko; Birinci Karma Musevi ilkokulu’nun jimnastik salonunu sinagog olarak düzenletip, 26 Eylül 1938 yılında Musevilerin dinsel yılbaşıları olan “Roş-Aşana’da açtırmıştır.

1949 yılına gelindiğinde, gerekli yasal izinlerin çıkmasıyla birlikte ve proje çalışmalarına başlanır. Sinagog için hazırlatılan projeler arasında İTÜ’den yeni mezun olmuş Elio Ventura ve Bernard Motola’nın projeleri kabul edilir ve yapı 25 Mart 1951 yılında ibadete açılır.

Sinagogun tavan örtüsü kubbedendir. Bu kubbenin mimari hesapları ünlü Badin’e yaptırılmış ve kubbe ünlü kartonpiyer ustası Garbis Usta’ya döktürülmüştür. Sinagogun vitrayları Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde çizilmiş ve özel camlar İngiltere’den getirilmiştir. Mermer döşemeler ise oniksten hazırlanmıştır.

Hazırlayan: Ali Akçakaya 
Skip navigation links
Adalar
İstanbul Sarayları
Köşkler ve Konaklar
Külliyeler ve Camiler
Kütüphaneler
Müzeler
Sinagog ve Kiliseler
Neva Şalom Sinagogu
Saint Antoine Kilisesi
Staphan ( Bulgar ) Kilisesi
Meryem Ana Süryani Kadim Kilisesi
Anglikan Kilisesi
Tarihi Çarşılar
Tarihi Çeşmeler
Tarihi Hamamlar
Tarihi Köprüler
Tarihi Kuleler 
Bu site İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanmış olup, İstanbul hakkında ulaşabileceğiniz bilgi ve belgelerle donatılmıştır...
Copyright - 2009