Ana Sayfa İBB for English  
 
İstanbul Hali, İyi Tarım Uygulaması için öncü oluyor
21 Mayıs 2012 09:00
Tüketicilere güvenilir ürün arzının sağlanması ve ülkemizin yaş meyve ve sebze ihracatının artırılması amacıyla İstanbul Hali’nde gerçekleştirilen toplantıda, meyve sebze sektöründeki paydaşların bir araya gelerek İyi Tarım Uygulamalı ürünlerin yaygınlaştırılması için bir dizi çalışma yapılması kararı alındı.
 

Halk sağlığı ve gıda güvenliği açısından büyük önem taşıyan ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından da desteklenen ‘İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması’ konusunda İstanbul Hali’nde ön çalışma gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen toplantıya İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hal Müdürümüz Bayram Ali Çakıroğlu, Hal Müdür Yardımcımız Ahmet Hüsrev Köse, Migros Kalite Yönetim İTU Sorumlusu Mesut Öztürk, ECAS Türkiye Belgelendirme Şirketi Genel Müdürü Osman Yalçın Tekinarslan, İSMEYDER Dernek Başkanı Nevzat Dayan, Uzmanlar Meyve Sebze Şirketi ortağı İrfan Balcı İle Uzmanlar Meyve Sebze Şirketi Danışmanı İbrahim Yanık katıldı.

Dayan: Üreticiler öncelikle teşvik edilmeli

İSMEYDER Dernek Başkanı Nevzat Dayan, İyi Tarım Uygulamasının teşviğinin üretici kesime daha çok yapılması gerektiğini dile getirerek, kendilerinin de üreticiden bu yönde taleplerde bulunarak destek verebileceklerinin vurguladı. Dayan “İstanbul Hali 20 milyon nüfusa hitap ediyor. Burası tüketici halidir. Bu uygulama aslında üretici bölgesinden başlamalı ve oradan yayılmalı. Tüketici hali de bunun yapılmasına destek verebilir. Marketler de İyi Tarım Uygulamaları olan ürünler istediğinde esnaflarımız, komisyoncularımız da buna göre ürün temin eder” dedi.

Yanık: Güvenli ürünlerin pastası büyütülmeli

Uzmanlar Meyve Sebze Şirketi Danışmanı İbrahim Yanık da güvenli gıda ürünleri pastasını büyütmek gerektiğinin altını çizerek, şunları kaydetti: “İstanbul Hali’nde Sayın Müdürümüz gerçekten sıradan bir müdür olarak değil, bu halin belli standartları yakalaması çabalamakta. Burada kimse ruhsat bilmezken, ‘Halde devrim yapıp kalite ödülüne aday olacağız’ diyerek ruhsat uygulaması yaptı. Burada gerçekten koşan bir yerel yönetim ve temsilcisi var. İSO belgesi almak için çalışmaları yürütmekte. İyi Tarım Uygulamalarına destek veriyoruz. Müşterilerimize İyi Tarım Uygulamalı ürün nasıl temin ederiz çerçevesinde neler yapacağımızı çalıştık. Bu güvenli tarım ürünlerinin pastasını halimizde nasıl büyütürüz de o pastanın içerisinden tedarikçiler de dahil olmak üzere bu ülkeye hizmet etmek isteyenler ne kadar çok güvenli ürünleri temin edip insanlarımıza yedirebilir kaygısı var.”

Öztürk: İyi Tarım Uygulamalı üretim yaygınlaştırılmalı

Migros Kalite Yönetim İTU Sorumlusu Mesut Öztürk de İyi Tarım Uygulamalarının yararlarından bahsederek, sosyal sorumluluk çerçevesinde bu işi başlattıklarını ve yaygınlaşması gerektiğini kaydetti. Öztürk “Birçok uluslararası perakende sektörü, Sayın Bakanımızla birlikte İyi Tarım Uygulamalı ürünlerin yaygınlaştırılması için çalışmakta. İyi tarım eskiden meyve sebze idi. Balığa, kuzu etine sıçradı. Bu işten çıktı Adana’da her tarafta yumurta işine sıçradı. Artık iyi tarım dediğimizde evimize aldığımız yumurta bile iyi tarım oluyor. Bu şu demek; biz Avrupa uyum sürecinde iyi tarım modeline geçiyoruz. Bayrampaşa’daki her esnaf bize güveniyor. Biz yapacağımız bu uygulama ile iş ortaklarımızı yönlendiriyoruz. Bayrampaşa’daki esnaflarımızın da katılımıyla İyi Tarım Uygulamalarının yaygınlaşması sağlanabilir. Yapılacak eğitim çalışmaları ile üreticiler de buna yönelir. Ayrıca İyi Tarım Uygulamaları yaygınlaştığında hangi ürünün ne zaman piyasaya gireceği, ürünün fiyatının ne kadar olacağı önceden bilinir.” dedi.

Çakıroğlu: Vatandaşlarımızı bilinçlendirmeliyiz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hal Müdürümüz Bayram Ali Çakıroğlu da gıda güvenliği konusunda öncelikle vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesi gerektiğinin altını çizerek, bunun için öncelikli olarak topyekun ulusal marketlerin bir araya gelerek bir proje hazırlanabileceğini söyledi. Bu çerçevede de bir dizi tanıtım ve eğitim çalışması yapılabileceğini, gerek vatandaşların gerekse pazarcıların bilgilendirilebileceğini kaydeden Çakıroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çalışmayla vatandaşımız bilinçlenecek. Pazara, manava gittiği zaman İyi Tarım Sertifikalı ürün isteyecek. Pazarcı, manavcı, marketçi de müşterilerinin talepleri doğrultusunda ürün tedarik etmek isteyecek doğal olarak. Böylece de bu üreticiye kadar gidecek ve yaygınlaşması sağlanacak. Halkımız da sağlıklı ürün yeme alışkanlığı kazanmış olacak.” dedi.

 
Skip navigation links
GDO Nedir?
Organik Tarım
Euro Gap
AB Ortak Tarım Politikası
Hal Tanıtım
Dünya Haller Birliği Üyesi İstanbul
Hal Yasası ve Yönetmelikleri
Fotoğraf Albümü
Hal Müdürlüğü İçinde Faaliyet Gösteren Sosyal Tesisler
Ödüllerimiz
Hizmet Standartı Tablosu
Hal Stratejik Plan
Hal Fiyatları
İlgili Linkler
Duyurular

3 Günlük Hava Tahmini